| PrettyLiar94 a întrebat:

De vreo 2 saptamani vorbesc cu un baiat, pe care il stiam de acum cateva luni si pe care l-am placut de la prima vedere.
Dar el avea prietena, eu eram intr-o relatie, deci nu am facut nimic in sensul asta.
Acum el e singur si eu la fel, mi-a zis ca ma place si i-am zis ca si eu il plac. Ne-am intalnit acum cateva zile, dar eu fiind mai timida de fel nu m-am putut exterioriza asa cum am vrut.
A doua zi am vorbit, el mi-a dat de inteles ca vrea sa fie cu mine, dar eu nu am raspuns in niciun fel, dar nu stiu de ce, pur si simplu mi-a fost frica de o dezamagire.
Dupa faza asta el s-a racit si il inteleg, deoarece eu nu i-am dat nimic de inteles si a crezut ca nu il plac si ca il resping.
Acum imi pare rau ca nu am reactionat asa cum trebuie, cum am simtit.
Nu stiu cum sa fac sa ii dau de inteles ca nu sunt asa cum a spus el adica ``rece``...Chiar il plac si m-am indragostit, dar mi-e teama ca acum el va fi rece..Eu sunt o fire mai inchisa, imi e greu sa spun ce simt si de asta am de pierdut, se pare.
Ce sfaturi imi dati? sa ii mai zic ceva sau nu? ce i-as putea spune?[ fara mistouri va rog]

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Buna! In primul rand nu stii daca el va fi inchis cu tine. Pare un baiat destept din moment ce a inteles de la prima intalnire ca nu te exteriorizezi din cauza timidatii. Nu l-a deranjat si ti-a propus ca tu sa fi cu el. Ce ai tu de facut dar cat mai repede e sa il suni si sa ii spui ca il placi si vrei sa fii cu el! Si eventual sa-i raspunzi la tot ce te intreaba el. Revino pe TPU si spune-ne cum a decurs. Succes! tongue Nu fii fraiera pentru ca poate el este cel potrivit pentru tine!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sa-i spui ca te-ai comportat ca o fetita proasta care incearca sa repare greseala facuta si care-l roaga sa-ti mai dea o noua sansa.

| neutrino a răspuns:

Un baiat care te place nu da inapoi asa usor, cum a facut el. Mai asteapta pana in primavara.

| Lawliet14 a răspuns (pentru neutrino):

Esti penibil/a. Ce sa inteleaga baiatul cat timp ea il respinge? Sper sa fii tratat/a la fel cum ii tratezi tu pe altii! Se vede ca n-ai experienta de viata. Cu atitudinea asta o sa ramana singura si sigur nu-i va fi mai bine dupa cate vad, ea creandu-si resentimente. Bineinteles ca ai dreptul la opinie dar e penibil sa-i recomanzi asa ceva.

| darkangel90 a răspuns:

Cauta-l si spune-i ce simti pentru el, stiu cum e sa fi o fire mai inchisa, dar daca tie iti place de el invinge-ti teama. Cand iubesti pe cineva faci tot posibilul sa invingi timiditatea.

| ViseCiufulite90 a răspuns:

Hey buna
daca iti doresti cu adevarat sa ai o relatie cu el trebuie neaparat sa treci peste timiditate fata de el si sa ii spui ce simti tu cu adevarat pentru el si sa te exteriorizezi.
spune-i absolut totul si lasa timiditatea pentru ca daca nici macar nu incerci sa dai la o partea timiditatea aceea fata de el il vei pierde si nu cred ca iti doresti asta.
spune-i de ce nu i-ai dat de inteles la inceput ca vrei si tu sa fi cu el, spune-i ca ti-a fost teama de o dezamagire, incearca sa te exteriorizezi.