| BBEgirl a întrebat:

De vreo cateva zile am o relatie cu un baiat, el fiind un pic mai mare ca mine, insa nu asta e problema. Ce ma ingrijoreaza este trecutul lui care nu e deloc roz. Sunt probleme, din punctul meu de vedere, destul de grele, de negre. Nu contest problemele lui dar nici nu imi vine sa le i-au in considerare avand in vedere ca ne stim de foarte putin timp. El spune ca ma iubeste mult, ca tine la mine, dar i-am spus ca sunt cuvinte prea mari si ganduri ce duc mult prea departe pentru inceput. Ma simt speriata, desi voiam mult sa am o relatie si sa fie cineva acolo pentru mine, dar acum nu stiu cum sa evadez, simt ca e nepotrivit si ma simt vinovata ca m-am bagat in asta. Simt o permanenta stare de teama si e ciudat asa, e ca o presiune abatuta asupra starii mele emotionale. Prefer sa fiu singura decat asa, nu mai am energie si nu mi s-a mai intamplat asa ceva pana acum. Am credinta necesara ca pot trece cu bine si cu ajutorul lui Dumnezeu peste asta. E chestia ca si prieteni de-ai mei mi-au spus ca nu e deloc ok relatia asta si sa incerc sa scap cat mai repede. In mod normal nu ma opresc la parerea anumitor persoane dar acum si eu simt ca ceva nu e bine. Voi ce spuneti? Imi e de mare ajutor sfatul vostru. Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ți-a invadat prea mult spațiul și asta te sufocă.
De ce nu discuți cu el în față, nu ești pregătită pentru a avea un prieten, obligații, etc. ci vrei libertate și dacă "te iubește" îți va da aerul de care ai nevoie.
Pa, pa.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Stii vorba: ''Nu te lega la cap dacă nu te doare''
Din moment ce ştii că nu eşti capabilă să faci față relației ar fi mai bine să pui punct până nu se vor înfiripa sentimente şi mai profunde.
O zi bună!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu stiu ce trecut absolut scary are barbatul respectiv, dar tu sigur esti o ciudata, uitate la tine, din cauza unui trecut care nu ar trebui sa conteze intr-o relatie te pisi pe tine de frica... ai mintea cam ingusta maturizeazate. sper ca barbatul sa ia o decizie buna si sa te paraseasca, eu cel putin asa as face in locul lui. iti repet esti o ciudata.

| ApaMineralaPlata a răspuns:

Nu ar trebui sa te intereseze trecutului lui pentru ca nu are nici o treaba trecutul cu viitorul ce a fost, a fost trebuie lasat asa, traiti in prezent ca asta conteaza acum, baiatul acesta poate tine chiar la tine, se schimba si o sa vezi ca totul va fi bine, nu te grabi ai rabdare si asteapta. Nu asculta de alte persoane daca tu iti doreai ca cineva sa fie langa tine mereu sa te sprijine in tot ceea ce faci acum de ce dai cu piciorul asa usor la toate? Gandeste-te bine inainte de a lua o decizie ca mai tarziu sa nu-ti para rau pentru ceea ce ai facut, noi acum iti dam sfaturi utile sau neutile dar decizia este in mainile tale. Bafta! :*

| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Imi pare rau pentu tine.
Stiu ca uneori ai nevoie sa fii cu cineva care sa fie mereu acolo pentru tine, dar uneori gesim persoana.
Eu zic sa discuti usor cu el, sa ii spui ca nu te simti comod in preajma lui. Daca tine la tine, nu-ti va face nici un rau. Poate ca are el antecedente, dar nu cred ca ar mai face ceva.
Oricum, tu il cunosti. Daca e impulsiv, discuta frumos, si daca nu ai cu cine, rupe incet legatura. Nu brusca nimic! Ia-o incet, tot vei scapa. Daca ai credinta, ai totul. Nu-ti fa griji. Stii tu, daca tu te feresti, te fereste si Dumnezeu. Ai grija, bafta!

| neutrino a răspuns:

Prietenii tai au dreptate!

| anonimg a răspuns:

Trebuie să îţi iei inima în dinţi şi să-i spui băiatului că nu eşti pregătită să înaintezi în relaţie. Ca să îţi fie mai uşor, te sfătuiesc să te pleci pe genunchi şi să ceri ajutorul divin. Crede că Dumnezeu te va ajuta, şi vei vedea că lucrurile se vor rezolva de la sine.

| Exilee a răspuns:

"trecutul lui nu este tocmai roz" IN ce sens? Daca era tinta tuturor irnoiilro/ batjocura societatii? Probabil ca este si putin timid. Inca nici nu l-ai cunoscut si da cuvintele "te iubesc" consider ca ti le-a spus prea devreme deoarece cumai spus si tu sunt mult prea unice, mult prea puternice pentu inceput.
Prietenii tai nu trebuie sa-si dea nici macar cu parerea. De ce iti este frica? De trecutul sau? Atat timp cat nu a facut rau nimanui, ci poate ca el a fost cel "ranit" de ce nu incerci sa-l incurajezi?
Spune-i exact ce simti pentru el si parerea ta despre relatie. Luati deciziile impreuna!

| Demonull a răspuns:

Pai ce probleme are respectivul?
si ce dracu cauta Dumnezeu in asta?

| varcolaccc a răspuns:

Spune-i ca nu va potriviti ca nu simti chimia. Trebuie sa înțeleagă. Nu ai de ce te teme fi stăpâna pe tine fiindca totul va iesi bine. Succes