| ananstasiaa43 a întrebat:

Bună, deci am avut un contact sexual cu iubitul meu în timpul căruia s-a rupt prezervativul, respectiv el a ejaculat în mine, treaba e că am luat pastila de a doua zi la 13 ore. Cât de eficientă poate fi luată în acest interval de timp? Am citit foarte multe situații când pastila a fost luată la 1-2 ore, iar domnișoara totuși a rămas însărcinată, lucru care mă îngrijorează foarte mult. Mâine ar fi trebuit să-mi vină menstruația, am avut dureri abdominale, dureri de sâni toată săptămâna, deși încă mă îngrijorez că poate fi vorba despre simptomele unei sarcini. (20 de ani)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva/de a 2-a zi este eficienta in procent de 100% insa numai si numai in cazul in care este administrata INAINTE de a fi eliberat OVULUL din foliculul OVARIAN cu cel putin 1 singur minut sau si cu 1-2 zile.
Insa in situatia in care pastila contraceptiva este administrata, folosita chiar si cu 1 singur minut DUPA ce OVULUL a fost deja eliberat din OVAR, in acel caz eficienta pastilei este egala cu 0 (ZERO) absolut. Fecundarea ovulului NU mai poate fi impiedicata si in astfel de situatii formarea sarcinii devine 100% certa, sigura si garantata.
Pe baza descrierii tale se poate aprecia ca pastila de a 2-a zi a fost folosita INUTIL/FARA ROST si in mod total IRESPONSABIL fiindca actul sexual a avut loc dupa ce s-a terminat perioada fertila, adica a fost intretinut in timpul perioadei de infertilitate absoluta a ciclului menstrual, cea in care este cu totul imposibil sa se poata forma sarcina chiar si daca sperma a ajuns in vagin.
Din acest motiv pastila contraceptiva NU se foloseste asa cum il duce capul (prost) pe fiecare si ignora cu buna stiinta indicatia de a discuta si sa ceara sfatul unui medic ginecolog.
Multa sanatate!

| ananstasiaa43 explică (pentru corbulalbrosu):

Prietena mea a rămas însărcinată de 2 ori când nu era în perioada fertilă, și chiar înaintea menstruației, deci treaba cu perioada fertilă chiar nu este una sigură.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ananstasiaa43):

Este absolut certa sigura si 100% GARANTATA insa numai si numai in cazul in care ciclul menstrual este de tipul FOARTE REGULAT sau in cazul in care lungimea ciclului NU prezinta NICIODATA o abatere in +/- mai mare de 2 zile.
In cazul in care lungimea ciclului menstrual are abatere mai mare de 3 zile in PLUS sau in MINUS fata de ciclurile menstruale anterioare/in general atunci este cu totul IMPOSIBIL sa se poata stabili/determina PERIOADA FERTILA si in consecinta este la fel cu totul IMPOSIBIL sa se poata stabili PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a respectivei femei. In mod absolut sigur prietena ta a avut/are un ciclu menstrual NEREGULAT sau poate sa-i fie chiar DEREGLAT. Explicatia este extrem de simpla, de logica si rationala. Sanatate!

| Holiday a răspuns (pentru corbulalbrosu):

De fapt de cele mai multe ori nu din cauza ciclului dereglat li se intampla, ci pentru ca pur si simplu nu reusesc sa numere corect zilele in calendar...sau uita diverse lucruri, cand au avut menstruatia, cand au facut sex, etc...

10 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai avut durerile de care vorbesti, asteapta ca vine si menstruatia.

| Holiday a răspuns:

Fara pastila respectiva in situatia prezentata ("maine ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia) oricum posibilitatea sa NU ramai insarcinata era de 99. 9999%. Si cu pastila luata ai 0(zero) sanse sa ramai insarcinata. Ai luat pastila degeaba, oricum nu erai in pericol.

| ananstasiaa43 explică (pentru Holiday):

Contactul sexual l-am avut o săptămână în urmă.

| Holiday a răspuns (pentru ananstasiaa43):

Stai calma, pastila isi va face treaba.

| Floridori a răspuns (pentru ananstasiaa43):

Din moment ce actul sexual a avut loc cu o saptamana inainte de inceperea ciclului menstrual, sansele de sarcina erau de zero absolut, deci pastila, in cazul asta, a fost luata absolut inutil.
Raspunsul meu anterior se referea la posibilitatea in care ar fi existat cu adevarat risc de sarcina in perioada cand s-a desfasurat actul sexual.
In cazul asta, insa, oricum nu existau sanse de sarcina.

| Floridori a răspuns:

Unu la mana, simptomele sarcinii incep sa se resimta abia dupa aproximativ 4 saptamani de la contactul sexual, avand in vedere ca in cazul in care ar exista un ovul fecundat, acestuia ii ia 9-12 zile sa ajunga in uter, unde se va produce implantarea. Abia dupa acest proces se poate spune ca exista o sarcina iar hormonul HCG incepe sa aiba valori mai ridicate.
Doi la mana, folosita imediat dupa (chiar daca o poti folosi in urmatorele 72 de ore), efectul pastilei de a doua zi este destul de ridicat, dar niciodata, nimic, nu iti poate oferi o garantie de 100%. Sansele ca aceasta sa functioneze sunt, insa, foarte mari. Undeva la aproximativ 95%-97%. Sansele de reusita scad pe masura ce timpul dintre actul sexual si pastila creste, acesta ajungand la 85% daca este luata abia la termenul maxim de 72 de ore.
Durerile abdominale si de sani pot avea 2 cauze in cazul acesta: poate fi vorba de sindromul premenstrual sau poate fi vorba de efectul levonorgestrelului in corpul tau.Este destul de uzual ca prima menstruatie sa se desfasoare atipic.
Numai bine!

| aiuantetnobotanics a răspuns:

Buna seara am o disfunctie rectila in cazul in care va intereseaza da in cazul in care nu esti o zdreanta concluzia fiind