| Alexandrutssa a întrebat:

Deci. maine fac cu prietenul meu o saptamana de cand suntem impreuna. Eu i.am zis din prima ca sunt ff geloasa si mi-a zis ca si el e la fel.Noi stam in cartiere diferite. este ceva dinstanta intre ele. El lucreaza la mine in cartier. si cand e de munca ma duc la ell. da nu prea poate sa stea cu mine. a doua zii ne vedem( el lucreaza o zi da una nu). Azi am vorbit cu el pe mess si a venit vorba de incredere. El mi-a spus ca nu are incredere in mine ca nu cunoaste pe nimeni in cartier la mine si nu are cum sa ma verifice. Am stat afara azi cu el. si dupa am iesit cu o prietena si un baiat. Am vorbit cu el prin mesaje si s.a suparat ca am iesit cu un baiat. El era afara si l.am intrebat cu cine si a zis ca e cu 3baieti si 4fete. dupa ceva timp l.am intrebat tot la fel cu cine e si a zis ca este cu un baiat si 2 fete. si i.am zis in gluma combinatii ceva cu vreo fata? Si a zis ca una are prieten si cu cealalta ar putea da e mai mica. si m.am suparat normal. dupa mi-a zis ca am glumit. Cum sa fac sa aiba incredere in mine? Dar as vrea si eu sa am mai multa in el. Noi ne spunem de cateva zile "te iubesc" si mi-a zis ca nu este gen sa.si bata joc de fete. Totusi. eu gandesc ca el daca si.ar bate joc de mine. nu sta sa vina cand e liber sa ne vedem. nu stiu ce sa zic. Ati avut cam mult de citit. Va multumesc :*

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iubirea vine cu incredere neconditionata si nelimitata. Daca voi dupa o saptamana va spuneti deja ca va iubiti (in bataie de joc, desigur), nu cred ca veti ajunge vreodata la sentimente reale, bazate pe respect si incredere. Din punctul meu de vedere nu merita sa-ti pierzi vremea cu un barbat care crede ca daca nu te verifica, te prostituezi si care este atat de nemernic incat il crezi capabil sa te insele. Gasesteti un barbat care sa-ti spuna: stiu sigur ca niciodata nu m-ai insela. ca esti curata si demna de incredere si cuvantul tau este cea mai buna chezasie pentru mine. Gasesteti un barbat depre care sa crezi: este un om demn si moral, niciodata nu m-ar insela, fiindca sufletul lui nue capabil de o asemenea marsavie. Si atunci totul va fi minunat si nu vei mai fi tratata ca ultima femeie, care are nevoie de paznic fiindca nu e in stare sa se abtina.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Nu te mai gandi ca te poate insela, pune-ti increderea in el, atat ai de facut. Iti spune ce face, va vedeti mereu, ce mai vrei sa iti dai seama ca nu te inseala?

| Adry05 a răspuns:

Bună!
Încrederea se clădeşte cu timpul. Aşa am fost şi eu cu actualul prieten, dar cu timpul am început să prind încredere în el chiar dacă mă mai tachinează uneori să mă facă geloasă. Sunt doar glume, nu te îngrijora. Iubitul tău pare un băiat ok, nu te arăta geloasă prea des pentru că o să-l enervezi şi-i va scădea interesu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

E foarte ok când se poartă că un gardian "n-am cum să te verific, nu cunosc pe nimeni din cartierul tău"? E foarte ok când se supăra că iese tipă şi cu prieteni, că şi când ar trebui să fie privată de viaţa socială (care include ambele sexe, ambele sunt fiinţe sociabile, nu de toţi băieţii te simţi atras sexual)? Ţi se pare firesc să o creadă o prostituată care s-ar încurca, la cum gândeşte, cu orice tip?
Am impresia că el e foarte egoist, cocoloşit peste măsură de părinti cu atenţia focalizată doar asupra lui şi vrea să o monopolizeze pe fată. Azi o restricţie, mâine un lacăt între orele nu ştiu care în casă, apoi mai rău de atât. De-asta zic că, deşi nu pare cine ştie ce, gelozia e o boala precum SIDA, la început nu are simptome, dar, pe măsură ce continui, îţi distruge viaţa.
Şi mai am o impresie, cred că între ei e o diferenţa considerabilă de vârstă.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

În legătură cu ultimul paragraf, şi eu am impresia asta, nu ştiu de ce. În legătură cu restul, dacă ea nu se desparte de el pentru asta înseamnă că n-o deranjează foarte tare şi-n plus poate în rest relaţia ei e frumoasă deci de ce s-o strice pentru gelozia alăuia? Şi prietenul meu e gelos, dar asta nu mă împiedică să fiu cu el. Toată lumea e geloasă deoarece le este frică să nu piardă persoanele importante din viaţa lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

N-am fost geloasa in viata mea. Stiu sa imi respect partenerul (atunci cand e), sa am incredere (de ce as mai fi cu el daca n-am? Se presupune ca, pana ma cuplez, am timp sa il cunosc suficient de bine, altfel ce mi-ar placea la el?).
Credeam ca am fost suficient de clara cand am zis de ce e gelozia o boala precum cancerul sau SIDA. Reciteste. Serios, utopico.
Desi am o pasiune de a fi dominata daca stiu ca imi face bine (n-am aptitudini de conducator, ma las pe mana altuia dupa ce analizez ce are de spus si comportamentul sau cu mine), n-as accepta sa fiu sclava sentimentelor mele si egoismului lui. O relatie face parte si din viata sociala, asa ca nu e cazul sa omori o parte pentru alta, mai ales ca, la varsta asta-s efemere. Pierzi prietenii stranse cu baieti pentru ce? Pentru faptul ca face pe durul si pe seful tau? Nu ma refer la tine, ci la intrebatoare. Fiecare e stapanul sau, chiar si intr-o relatie.

| grab a răspuns:

Sunteti amandoi bolnavi de gelozie!
Tratament medicamentos!

Si nu mai povesti toate tampeniile pe aici ca ne plictisesti si incep sa devenim gelosi pe Fernando de la Caransebes ca e iubitul tau happy

| ana5 a răspuns:

Increderea se castiga pe parcurs, insa nu ar trebui sa faceti glume care va deranjeaza.

| Costellino a răspuns:

Dupa parerea mea, cred ca el s-a suparat ca a auzit ca ai iesit cu o fata si un baiat si ca sa iti intoarca replica a zis la fel ca e cu 3 baieti si 4 fete, iar apoi cu un baiat si doua fete ca sa te atace pe tine, sa iti arate ca daca tu iesi cu baietii poate iesi si el cu fetele. Probabil ca au fost doar glume ca sa te atace pe tine. Daca nu aveti incredere unul in celalalt probabil nu sunteti de prea multe luni impreuna. Si daca te intalnesti cu el cateva ore o data la doua zile, e normal ca increderea lipseste. Cand vei spune lui ceva si te vei tine de cuvant el va vedea cu timpul ca poate avea incredere in tine si invers. Vreti incredere? Inchiriati o camera o luna de zile sa stati impreuna, si va ajunge.happy

| bluestar23 a răspuns:

Dupa o saptamana nu e iubire. si. cati ani ziceati ca aveti? Dupa o saptamana de abia incepeti sa va cunoasteti si ar trebui sa fie totul roz. Sincer, cred ca nu sunteti voi cine stie ce indragostiti. Gaseste un baiat care te aprecieaza si stie sa aiba incredere in tine.