| Melena73 a întrebat:

Buna, deci pe data de 9 Iunie am făcut sex cu iubitul meu, eu eram in perioada fertila atunci, nu era nimic planificat așa ca a fost neprotejat și-a dat drumul in mine iar apoi am mers și am luat pastila de a doua zi, la aproximativ o ora și jumătate am băut-o. Din câte am înțeles eu trebuie sa îți fie rau ca sa își facă efectul însă eu nu am avut absolut nimic, astăzi data de 14 Iunie am avut niște scurgeri roșii-maronii și sunt extrem de speriata pentru ca nu mi s-a întâmplat asta niciodată. Exista vreo posibilitate sa fiu însărcinată?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Din câte am înțeles eu trebuie sa îți fie rau ca sa își facă efectul însă eu nu am avut absolut nimic,
Raspuns : ai ''inteles'' thinking cat se poate de gresit, fiindca pastila contraceptiva (de a 2-a zi) de regula NU produce nici cel mai mic efect advers sau stare de rau.
2. ) astăzi data de 14 Iunie am avut niște scurgeri roșii-maronii și sunt extrem de speriata pentru ca nu mi s-a întâmplat asta niciodată.
Raspuns : De regula/de obicei, in acest moment adica dupa ce au trecut 5 zile de la data la care a fost folosita pastila de a 2-a zi, in majoritatea cazurilor se produce o sangerare destul de slaba si de scurta durata (1-2 zile) care reprezinta un efect advers sau de aparare a organismului fata de ''invazia'' hormonilor sintetici existenti in continutul acelei bombe hormonale.
Existenta sau lipsa acestei sangerari NU are nicio semnificatie in privinta eficientei pastilei de circa 95% in cazul in care pastila a fost folosita in prima zi si nici nu reprezinta garantia sigura/certa a faptului ca metoda contraceptiva a functionat. Acest lucru se va dovedi/confirma sau infirma numai/doar in momentul in care va porni adevarata sangerare menstruala care se poate produce mai devreme, la timp sau cu o anumita intarziere a carei marime este imposibil de anticipat. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

De îndată ce ai luat pastila aia. Nu e nicio șansă să fi rămas.

| Reghqen a răspuns:

Stai liniștită, posibilitatea să rămâi însărcinată este foarte scăzută! happy

| cristian200313 a răspuns:

Sunt sanse mici sa ramai insarcinata.
O seara buna.

| Valhoare a răspuns:

Șanse mici, dar ti-ai cam stricat hormonii cu bomba aia de a doua zi. Documentația e mama învățăturii.