| MoldovanAnna a întrebat:

Desi a trecut ceva timp de când m-am despărțit de prietenul meu încă mai sunt zile cand apare din senin in minte mea și sincer uneori mai am și câteva lacrimi in ochi. El a fost prima mea iubire insa am crezut că odată cu trecerea timpului o sa il uit însă nu s-a întâmplat asta. Eu inca îl mai iubesc si nu prea pot să renunț la el, am incercat sa îmi ocup timpul cu altceva dar nu reuseam sa nu ma gândesc la el pana și o melodie îmi aducea aminte de el și de momentele frumoase dintre noi. E greu sa ma gândesc ca ar putea fi acum cu altcineva. Ce as putea face sa trec peste aceasta stare?

6 răspunsuri:
| kaTTsu a răspuns:

Ouff, știu prin ce treci, prin asta am trecut și oarecum încă trec și eu. Crede-mă te înțeleg perfect. Dar de un singur lucru sunt absolut sigur. Timpul își va lăsa amprenta și te va vindeca, este o lecție de viață ce-ți va prinde tare bine pe viitor.
În momentele astea deși știu cât de greu îți este, trebuie să accepți și nu peste noapte, ci treptat. Baby steps, ai nevoie să vorbești cu cineva, să scoți tot ce ai pe suflet, lacrimile, ajută enorm.
Nu încerca să te lași pradă emoțiilor, amintirile dor cel mai mult, te spulberă în bucăți, dar peste orice furtună, inevitabil răsare și soarele. Capul sus, va fi bine, nu acum, dar încet încet îmi vei da dreptate. Te îmbrățișez cu drag și sper să te simți mai bine.

| MoldovanAnna explică (pentru kaTTsu):

Nu reusesc sa iti scriu in privat

| Paul754880338 a răspuns:

Mergi inainte! Ziua ce a trecut ti-a adus intelepciune, ziua ce vine iti va oferi ocazia sa folosesti intelepciunea dobandita. In scurt timp vei intelege ce iti spun si vei vedea dragostea cu alti ochi... mai zambitori, nu inlacrimati. Incepe prin a zambi mai des!

| IonutzMariusz a răspuns:

Și momentele urâte unde sunt? Adică aud pe toată lumea de MOMENTELE FRUMOASE, dar de momentele urâte? trebuie să faci o balanță, spre exemplu eu am aplicat balanța pentru o amică care vorbea foarte urât despre mine altor persoane și nu echilibra balanța că ea făcea zilnic cinste cu prânzul de la local sau cu masa de seară și am rupt-o cu ea, oricum și dacă era amici și dacă nu, tot o să vorbească urât... exe

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut! Încearcă sa cunoști alți băieți, când găsești unul care sa te facă sa uiți de trecut, sa fi sigura ca va fi următoarea ta relație. Mult succes!

| Andreea478 a răspuns:

Depinde din ce cauza va-ți despărțit poate o sa va împăcati. Știu cum e am trecut prin multe chestii de genul dar cu timpul am început sa îmi revin cam după 2-3 luni, încearcă sa faci altceva sa nu te mai gândești la el, dacă vrei putem vorbi în privat.