| RalucaAlexandra a întrebat:

Buna dimineata.
As avea nevoie de cateva sfaturi si pareri happy Eu cu prietenul meu avem aceeasi varsta, respectiv 22 de ani. Avem o relatie de 4 ani, iar de 3 luni ne-am mutat si impreuna. Nu stam cu chirie, platim o rata la banca care este pe numele lui, deci este casa lui. Cu toate astea, el plateste doar rata la casa, fiind destul de mare iar eu platesc facturiile si iau mancare( incerc sa dau mai multe detalii). El nu a fost niciodata un romantic incurabil, si eram ok cu atentia pe care avea grija sa mi-o ofere, dar de cand ne-am mutat impreuna (evident) au inceput si unele probleme ca de exemplu ca eu nu ma simt apreciata desi spal, calc, gatesc, merg la munca si am grija de el in fiecare zi ca de un bebelus. Daca pun ceva gresit undeva, in schimb, imi reproseaza cu un ton destul de urat pentru mine. Ne certam si de la bani, eu incerc mereu sa gestionez banii sa ne ajunga cat mai mult timp, el e putin mai cheltuitor.
Aseara ne-am certat iar de la o remarca de-a lui, ca n-am pus ceva la locul lui pentru ca venisem de la munca si eram foarte obosita, de la asta am inceput sa ne certam si sa-i spun ca nu apreciaza faptul ca il spal, il calc, ii fac de mancare si alte lucruri, insa stie sa tipe la mine pentru o banala chestie.
Replica lui, mereu cand ne certam este " Daca nu iti convine ce viata duci cu mine, poti sa pleci oricand, nu te tin cu forta." iar eu ii raspund mereu " Dar tie ti-ar fi bine daca plec? In loc sa rezolvam asta, preferi sa plec?". de unde vine " Faci ce vrei, ca mie imi e indiferent." apoi o mai schimba, zice ca nu ii e indiferent, dar ce poata sa faca el? Ca el asta e. Ca el asa a fost invatat, ca stiu ca el nu se exteriorizeaza prea mult, ca stiu ca el nu o sa se roage niciodata de mine, ca stiu ca el e mandru. Si acum intrebarea mea este: chiar asa se comporta un om cand iubeste? Chiar nu poate lasa orgoliul si mandria? Pentru ca eu cred ca asta e. Stiu ca tine la mine si ma iubeste, insa pur si simplu comportamentul asta ma seaca. Ma face sa plang noptiile. E adevarat ca uneori muncim si mult, si poate nu avem mereu timp sa petrecem timp impreuna, dar si cand il avem el este mai rece. Si nu inteleg de ce mereu imi spune " Eu nu sunt un print si nici actor de filme romantice nu sunt ca sa stau sa te pup pe tine toata ziua ca esti suparata", oare chiar orgoliul e de vina sau oare chiar ii este indiferent daca plec si incheiem relatia?
Ce ma sfatuiti sa fac, macar pentru inceput, ma gandeam sa-l ignor, sau sa intrerup toate chestiile pe care le fac in casa, sa continui sa le fac dar sa nu-i vorbesc, sa incerc eu sa accept situatia, sa plec? Am atatea ganduri, nu stiu ce sa fac.
Multumesc anticipat!

18 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Nu te iubeste, parerea mea este sa pleci din casa aia ca el a spus ca ii este indiferent. Sa vedem cum se va descurca singur cu toate cheltuielile. Daca te lasa sa pleci inseamna ca nu te iubeste si nu avea rost sa mai stai langa el. Daca te opreste spune-i ce te doare si daca nu se schimba a 2 oara vei pleca. Nici o femeie nu merita să verse lacrimi pentru un barbat.

| darrio2007 a răspuns:

Cam asta e viata intr-o familie.

| Emilian65 a răspuns:

Decat sa-ti irosesti viata cu un asemenea om, mai bine lasa-l si gaseste un baiat care sa te aprecieze la adevarata ta valoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, ai exact aceeași poveste ca a mamei mele. Asa erau ai mei când erau tineri, tata plătea chiria și mama restul și făcea treburile casei. Știi unde s-a ajuns acum? Îți zic eu, mama lucrează, spala, calcă, gătește, are grija de toată lumea iar taicămiu e un nesimțit care nu ridica un pai din cauza ca "el ne întreține pe noi și nu are voie sa ridice nici măcar un fir de praf ca are cine sa faca", pe scurt, are impresia ca dacă aduce bani acasă, nu mai trebuie sa facă nimic, iar maica-mea aduce cam jumate din banii pe care ii aduce taicămiu. Dacă nu vrei sa ajungi asa, mai bine lasă-l, oamenii ca el nu se schimba niciodată și mereu îmi spun ca eu niciodată nu voi accepta asa ceva. Nici tu nu trebuie și nici nimeni altcineva nu trebuie sa suporte un asa bărbat. Dacă nu înțelege ca faptul ca el plătește banca si tu întreții casa financiar, va aduce pe aceeași treapta și ca treburile casnice trebuie împărțite, atunci e un mare dobitoc. Poate te iubește, dar poți trai asa toată viata? Poti sa fii sluga toată viata? Gândește-te la tine nu la el, viata ta ar putea fi altfel și nu zi ca e greu sa o iei de la capăt cu altcineva pentru ca ești tânără, ai tot timpul. În loc sa speli, faci curat, gătești, sa stai la dispoziția lui sau sa vezi o bluza în magazin și sa nu o poți cumpăra ca nu ai bani, ai putea trai singura în chirie, să-ți permiți orice, sa guști din independenta și cu siguranță îți vei găsi un nou bărbat, iar data viitoare trebuie sa ții mai mult cont de lucrurile astea. Pentru mine viata mamei e o lecție și niciodată niciodată nu voi închide ochii nici măcar la cea mai mica greșeală de genul, femeia nu e sluga, treburile casei trebuie împărțite pentru ca amândoi stați în ea. Ai grija de tine, doar de tine, gândește-te la viitorul tău cu el!

| RalucaAlexandra explică (pentru anonim_4396):

Asta e si povestea mamei mele. mi-au dat lacrimile la ce ai scris.
Ma doare sufletul enorm, probabil aici se va ajunge, inca mai am speranta ca o sa se schimbe curand. Daca nu, cu siguranta o sa plec. Multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RalucaAlexandra):

Dacă mama ta a trecut prin asta, de ce nu ai fost atenta? Pleacă cat mai repede, bine, sa treacă Crăciunul ca sa nu fi singura laughing

| RalucaAlexandra explică (pentru anonim_4396):

Eh, am trecut prin lucruri mai grele in viata. Tata nu doar ca nu aprecia, si oferea si pumni fara motiv happy. Am fost, sunt, eu tind sa cred ca asta e felul lui, pentru ca niciodata nu a fost cel mai afectiv, dar avea grija sa-mi ofere ce trebuie. Ori asta, ori poate ii caut eu scuze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RalucaAlexandra):

La noi nu e cu violenta decât verbala, nu accepta situația, nu aștepta să ajungi ca mama ta. Oamenii ca ei nu se schimba și singura care va suferi vei fi tu și eventual copilul sau copiii voștri. Cauta fericirea!

| aCek1ng a răspuns:

Eu de cand m-am mutat cu logodnica mea, respectiv de 4 ani nu am avut acesta problema. Poate nu exista sentimente reale intre voi. Dupa o relatie de 4 ani cand v-ati mutat impreuna trebuia sa fie totul ok. Eu spre exemplu sunt cu logodnica de aproape 8 ani iar de 4 ani stam impreuna. La ce raspunsuri iti da este foarte probabil sa se fi plictisit odata ce te-a descoperit complet. Odata ce stai in aceeasi casa cu o persoana ajungi sa o cunosti mult mai bine. Probabil si-a dat seama ca nu te iubeste ori si-a gasit pe alta.

| RalucaAlexandra explică (pentru aCek1ng):

Buna.
Si tu esti o persoana care nu te exteriorizezi de obicei? Pentru ca am fost alaturi de el si cand i-au murit rude si nu a varsat o lacrima.
Nu exclud nici o posibilitate, iti multumesc de raspuns. Doar ca nu stiu ce sa gandesc, sunt multe lucruri care ma macina, oare nu ma mai iubeste, oare are pe alta, oare pur si simplu asa e el? Oare este varsta de vina, pentru ca na, avem totusi 22 de ani si poate nu stim inca ce vrem de la viata. Nu e ca si cum problema asta nu o aveam si in trecut, am mai avut problema cu faptul ca el este mai indiferent uneori. SI mai e o chestie, mereu cand ne certam, in 4 ani de zile el nu a stat sa discute cu mine niciodata, ma lasa sa tip, sa zic ce vreau, imi mai arunca si el niste vorbe cateodata apoi pleca sa se plimbe sau la prieteni- ceea ce ma face sa cred ca poate si asta este o problema de-a lui, faptul ca nu arata si nu spune ce simte/ crede.

| aCek1ng a răspuns (pentru RalucaAlexandra):

Eu tot timpul cand am o problema primul lucru ma consult cu logodnica mea. Niciodata nu am pus-o pe planul 2. Si noi avem 20 de ani.
Probabil asa este el. Probabil v-ati grabit si voi. Trebuia sa incepeti de la o mica chirie pentru inceput, daca nu aveti sprijin prea mare din partea parintilor.

| RalucaAlexandra explică (pentru aCek1ng):

Si el discuta problemele legate de casa cu mine, imi spune ce probleme a intampinat la servici/ pe drum si asa mai departe. Insa felul cum se comporta cu mine uneori imi da de gandit, pentru ca este rece. Cred ca este si un pic mai imatur decat mine. Avem un sprijin de la parintii. Nu atat de mare, dar este. Asa ma gandesc si eu, ca asta e el, chiar aseara mi-a spus ca el nu e este un baiat normal cum sunt toti si ca nu poate sa ma tina numai in brate si pupe non-stop. Cu toate astea eu ma gandesc ca poate ii gasesc si eu scuze. Tocmai din cauza asta nu stiu cum sa ma comport cu el in momentul de fata.
Mult succes in relatie si viata! happy Totusi, te-ai mutat cu prietena ta la 16 ani daca am inteles bine, deci esti matur pentru varsta ta happy

| aCek1ng a răspuns (pentru RalucaAlexandra):

Matur...nu prea laughing Toti barbatii sunt mai imtaturi de fel. La 16 ani ne-am mutat pentru inceput unul la altul, statea ori eu la ea, ori ea la mine. Acum in vremea facultatii stam impreuna singuri.
Multumesc, succes si tie in acesta relatie si in viata! happy

| Creierash a răspuns:

Buna.
Prietenul tau nu te inseala, si inca te iubeste. Exista o metoda prin care sa te convingi de asta (il parasesti si o sa vezi cat de distrus va fi dupa), dar nu iti recomand sa o aplici.
Problema voastra este ceva des intalnit. Apare dupa un atimp cam cat ai zis tu, 3-4 ani de relatie. Este perioada "dezvrajirii", cand nu mai e totul roz, viata nu mai e perfecta, dragostea nu mai e forta cea mai puternica din univers, "te iubesc pana la luna si dincolo de ea" nu mai e nici pana la tavan, iar florile au si ele un pret inainte de a fi cumparate. A inceput perioada in care voi doi deja v-ati obisnuit unul cu altul, si va vedeti si defectele, nu numai calitatile. Inainte era ceva de genul "are si el defecte dar trec peste pentru ca il iubesc", acum insa incep sa va irite defectele si diferentele dintre voi.

Relatia incepe sa se degradeze si aparent tu vrei sa o salvezi. El nu vrea sa o salveze pentru ca nu vede ca se degradeaza. Este probabil prea ocupat cu serviciul.

Ce sfat iti dau eu: fii tare, strange din dinti, si pregateste-te de ce este mai rau. Intr-o seara cand stii tu ca sta acasa si nu are treaba, ia-l de mana, trage-l undeva intr-o camera si stati fata in fata. Ii spui tot. Ii spui ca il iubesti (daca il mai iubesti, evident), ii spui ca de la un timp simti ca se poarta foarte urat cu tine. Ii enumeri ce ai enumerat mai sus. Ii spui ca simti ca s-a intamplat ceva intre voi. Daca misca vreun pic, daca ii coboara vreun pic privirea si incepe sa simta vreo vina, atunci mai ai o sansa. Fii pe punctul de a plange. Nu incerca sa fii amenintatoare, pentru ca il vei enerva. Daca te iubeste, va incepe sa ii tremure vocea. Asculta-l ce are de zis. Sanse mari sa iti spuna ca e din cauza stresului. Incearca sa transformi acea seara dintr-una groaznica. Incearca sa-l faci sa ii para rau, fara sa il certi. Arata-i cat de mult te-a ranit. Daca el nu realizeaza, si daca incepe sa se enerveze, satipe la tine, sa faca cum ziceai, sa incheie repede discutia, atunci... imi pare rau sa iti spun, dar sansele sa ramai cu el sunt doar daca vei tace si vei inghiti in continuare comportamentul lui toxic. Slabe sanse sa isi revina daca nu te ia in serios cu treaba asta. Daca il vezi ca regreta, transforma acea seara intr-una romantica. Nu cu dus la film, cu dansat la club sau cu cine romantice. Ci cu imbratisat. Nu ma bag aici, e intimitatea vastra cum o faceti sa fie ceva care sa va placa. Daca te ia in serios, se va schimba. Dar trebuie sa ii spui ce nu iti place la el, si sa il intrebi ce nu ii place la tine. A trecut perioada cu Ce iti place la el si ce ii place la tine. Acum e cu ce nu ii place la tine si ce nu iti place la el. Trebuie sa salvati relatia. Daca nu vrea, atunci... Chiar imi pare rau de tine. Tu chiar il iubesti si vrei sa salvezi totul. Iti urez mult succes, si sper sa se schimbe!

| RalucaAlexandra explică (pentru Creierash):

Doamne, iti multumesc enorm pentru raspuns.
Intra-devar, are o perioada mai aglomerata la servici, dar si cand nu are, are momente cand este mai rece. Nu stiu daca o sa pot sa fac ce-mi spui tu, pentru ca oricum la fiecare cearta eu ii repet ca-l iubesc si vreau sa lupt. Asta am facut si aseara, el a plecat de munca la servici, iar eu l-am sunat si i-am lasat un mesaj cu tot ce ma deranjeaza in care bineinteles i-am reamintit cand de mult il iubesc si cat mi-as dori sa-mi spuna daca-l deranjeaza ceva.Am si plans. Deci cred ca simte ca sufar, dar poate nu ii pasa sau spune ca-l iubesc prea mult sa-l parasesc si ca pot accepa situatia asta. Cred de fapt ca asta isi doreste, sa accept sa traiesc asa.
Discutiile astea cand le avem, el fuge. Chiar incearca sa incheie orice discutie, spune ca vrea sa stea linistit. Niciodata nu se uita in ochii mei cand ne certam, tot timpul incearca sa glumeasca, sa schimbe subiectul iar daca nu ii iese, pleaca de acasa. Eu sunt mai impulsiva, ii arunc cand el imi spune ca daca nu imi convine sa plec" vrei sa plec? gata? nu-ti mai pasa de mine?" iar el ma aproba, mi-a spus ca el spune asa ca sa nu-l mai cical si sa stea linistit.
Si eu sunt de parere ca nu ma ia in serios, insa ce as putea sa fac sa ma ia in serios, fara sa plec totusi, sa ne despartim? Crezi ca exista ceva ce as putea face in cazul asta? Poate crede ca-l iubesc prea mult si nu sunt in stare. Este o persoana foarte dificila.

| Creierash a răspuns (pentru RalucaAlexandra):

O iubire se masoara atat prin bucuriile traite impreuna, cat si prin certurile peste care ati trecut impreuna. Va trebui sa gasesti o seara libera pentru el si sa faci cum am spus. Se presupune ca nu ai nicio retinere fata de el daca sunteti iubiti, deci nu ar trebui sa iti fie frica sau jena. Comunicarea este importanta intr-o relatie, iar daca lasi perioada asta sa treaca asa, nu doar ca nu se va rezolva, dar ar putea duce la dezamagiri groaznice pentru tine. Vorbeste cu el. Inca e timp sa va salvati.

Intelege ca in viata oamenii nu ne vin serviti pe tava asa cum ne dorim noi sa fie. Este si datoria ta sa il faci sa se schimbe. Nu prin amenintari. Incearca sa il inmoi. Arata-i cat de slab este cand el te cearta si tu inchizi din ochi si il lasi sa isi raceasca gura. Arata-i cat de rau este atunci cand nu te ia in serios. Fa-l sa vrea si el acea discutie. Sau trage de el sa o aveti. E o discutie in care voi trebuie ori sa redescoperiti dragostea, ori sa o incheiati. E musai sa aiba loc acea discutie cat mai curand. Dar prinde-l cand e mai liber.
Cateva mici sfaturi din ce sa ii spui:
- nu ii reprosa daca nu sta mereu cu tine, dar spune-i ca il simti din ce in ce mai dezinteresat
- nu incerca sa ii invadezi intimitatea. Daca suspectezi ca are amante, nu ii cere parole de Facebook sau telefoane. Ce nu stii, nu iti face rau. Dar daca el nu are amante si tu il verifici, o sa se enerveze si mai tare (va crede ca nu ai incredere in el).
- nu trebuie sa fii cicalitoare. Dar NEAPARAT sa aduci in discutie cum sa arate viitorul vostru.
- incepe prin a-i spune ca il iubesti si ca vrei sa salvezi relatia. Spune-i ca este musai sa vorbiti.
- Nu fii "amenintatoare" cu replici de genul "stii ceva, eu nu ma las calcata in picioare de tine". El asta face acum, te calca in picioare, dar sansele sunt mari sa nu isi dea seama, iar daca ii spui asta, o sa creada ca vrei sa inchei treaba cu el.
- Pana la acea discutie, lasa-l un timp singur in linistea lui.

Inca ceva, trage-l de limba. Este posibil sa fie ceva ce nu ti-a spus, si tine ascuns de tine. Nu amante. Dar posibil sa aiba o problema (bani, familie, prieteni, datorii, sanatate).

Mai mult nu stiu ce sa te sfatuiesc. Atat m-a dus pe mine capul acum. Sper sa reusesti. Iti urez numai bine.

| AndramarinescupwpAndramarinescu a răspuns:

Poate doar te foloseste