| Anni02 a întrebat:

Buna dimineata!
Pe 10 iunie trebuia sa imi vina cm, pe 11 am facut un test si a iesit pozitiv. Cam cate saptamani as putea avea?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul ginecolog sau la ecografie colo vei afla exact.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Mergi la ginecolog. Noi nu avem de unde sa stabilim.

| simpluone a răspuns:

Pai in general se lucreaza cu varsta menstruala. Adica se calculeaza de la prima zi a ultimei menstruatii. Iar data probabila a nasterii este de 40 de saptamani incepand cu prima zi a ultimei menstruatii. Daca doresti sa aflii cand ai ramas gravida sau dupa caz cine e tatal happy scazi din 10 iunie 14 zile si ai o data aproximativa cand ai ramas gravida.

| Andreeush a răspuns:

Nu se știe, ar trebui calculat cu aproximație de la ultima menstruație.
Oricum ar trebui să mergi la un control, acolo o să îți zică câte săptămâni ai.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intre ziua in care din OVAR este eliberat OVULUL si se produce OVULATIA si pana la data/ziua in care urmeaza sa porneasca urmatoarea menstruatie intotdeauna exista acelasi numar de FIX 14 zile care reprezinta asa numita PERIOADA LUTEALA a ciclului menstrual. Fiindca sarcina se poate forma numai/doar in unica/singura zi, cea in care apare ovulul si aceasta zi a ovulatiei in cazul tau a fost in data de 26 Iunie, reiese ca in momentul in care a fost efectuat testul, sarcina sarcina avea varsta biologica de 2 saptamani. Multa sanatate!