| Cocossparangeta a întrebat:

Bună dimineața, pe 23 ianuarie am întreținut relații intime neprotejat, după 3 ore am luat prima pastilă de postinor 2, pe 3 februarie mi-a venit menstruația, care m-a ținut 3 zile, pe 28 februarie mi-a venit menstruația care m-a ținut 6 zile și pe 27 martie, mi-a venit menstruația și m-a ținut doar 3 zile, de atunci nu am mai întreținut relații intime deloc, un test de sarcina l-am făcut la 82 de zile și a ieșit negativ. Se mai pune problema de sarcina?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este a 7-a intrebare despre acelasi subiect, deja devenind o obsesie.
Nu te-ai plictisit?
Am un singur sfat sa-ti dau: mergi la ginecolog sa te consulte, ca sa te convingi cu propriile tale urechi.

| corbulalbrosu a răspuns:

Corbulalbrosu a răspuns (pentru Mariaioana82819):
Stii foarte gresit. Pentru a fi corect informata citeste cu atentie urmatorul raspuns comentariu in privinta momentului optim in care este indicat si recomandat sa se faca testul de sarcina pentru a obtine rezultatul CORECT :
CAND SE POATE FACE TESTUL DE SARCINA PENTRU A FI 100% CORECT?
Daca sperma ajunge in vagin si spermatozoizii fecundeaza ovulul, in acel caz pentru ca ovulul fecundat sa devina sarcina, are nevoie de circa 8-9 sau chiar 10 zile sa ''calatoreasca'' de acolo din trompa uterina de la locul fecundarii sale pana in interiorul UTERULUI pentru ca acilo sa gaseasca locul potrivit de implantare/inradacinare in masa ENDOMETRULUI prin asa numitul proces de NIDATIE. Numai dupa acest proces, sarcina fixata in endometru va incepe sa produca hormonul de sarcina hCG chiar imediat/din momentul implantarii, adica fata de data formarii cel mai devreme de prin ziua a 8, 9 sau a 10 zi numarata de la data intretinerii sexului. Sarcina va produce cantitatea minim detectabila de hormon hCG de regula dupa o perioada minima de 4-5 zile, dar s-a constatat ca de obicei aceasta perioada este de circa 7-10 zile. Am postat de multe ori acest raspuns fiindca poate mai invata fiecare cate ceva. ""In privinta momentului in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA, trebuie stiut faptul ca acesta poate fi facut oricand, in orice moment al ciclului, practic in orice zi chiar si in ziua in care este intretinut sexul, sau imediat dupa ce a fost intretinut sexul, sau dupa 10-13 zile, asa cum sustin/pretind/se lauda cam toti producatorii de testere, niste MINCINOSI notorii care sustin ca rezultatul obtinut este valabil dar nu se pronunta si procentual (cat la %). Intradevat testul poate fi facut incepand din a 14-a zi de dupa OVUATIE, DAR in acest caz singurul rezultat care poate fi ACCEPTAT, si avut in vedere si luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care a iesit ca POZITIV.
Orice rezultat care este NEGATIV, obtinut cu orice tip de tester si indiferent de marca sau producator, NU se ia in CONSIDERARE daca testul s-a facut inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la data sexului neprotejat sau a ovulatie. Un astfel de rezultat NU reprezinta/inseamna absolut nimic, fiindca de regula este un rezultat cel mai probabil FALS NEGATIV. In cazul in care testul este facut dupa trecerea a 10 -13 zile de la contactul sexual. Pe baza experientei si a statisticilor existente, a reiesit ca dintre toate femeile SIGUR insarcinate,
-- DOAR circa 1-2% vor obtine rezultatul CORECT si testul va fi POZITIV daca testul este facut dupa 14 zile, iar in cazul restului de 98-99% dintre femei cu toate ca SUNT INSARCINATE, se obtine rezultatul NEGATIV insa 100% FALS.
Cu fiecare zi care va trece, numarul de teste cu rezultatul FALS NEGATIV se va micsora/diminua progresiv si va creste tot mai mult numarul rezultatelor POZITIVE, pana in momentul in care testarea este facuta dupa trecerea celor minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat).
In acest moment, circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect de POZITIV si numai/doar in jur de 1-2% vor mai fi in continuare FALS NEGATIVE.
REZULTATUL testului de sarcina prin natura reactivului folosit NU va putea fi/iesi aproape niciodata ca FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putina substanta de contrast in liniuta de pozitivare) adica mai putin sensibile vor oferi/da mai des si mai multe dintre ele rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Sper sa intelegi mesajul, pentru a nu ''te culca pe- ureche'' cum s-ar spune cu cele 2 rezultate obtinute. Testele efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoi.
Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Acum nu cred ca esti gravida, dar,...
mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| Mariaioana82819 a răspuns:

Din cate știu, testul se face după 14 zile de la ultimul contact sexual

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mariaioana82819):

Pentru informarea ta corecta in privinta momentului in cvare se poate efectua testul de sarcina al carui rezultat sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%, te sfatuiesc sa citesti urmatoarele 2 raspunsuri comentarii transmise pe TPU :

Rezultatul oricarui test de sarcina efectuat pe baza urinei, chiar si al celui mai hiper-super-mega-extra sensibil este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca testul este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la incident.
In a 13-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 0 - 1%
In a 14-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI testul de sarcina efectuat in a 28-a zi de dupa sex/ovulatie va avea intotdeauna rezultatul obtinut este 100% corect
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA actul sexual sau ovulatie, se poate face numai testul de sarcina pe baza analizei de sange, testul beta-hCG care se efectueaza in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% asta in cazul in care testul este efectuat dupa 14-15 zile si devine corect in proportie de 98-99% incepand cu a 18-a zi de dupa data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat.
Numai testul de sarcina care este efectuat dupa ce au trecut 28 de zile de la ultimul act sexual neprotejat, va avea intotdeauna rezultatul 100% VALID, VALABIL si CORECT.
https://www.tpu.ro/......inor-2-pe/
Multa sanatate!