| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineata. Sa va zic o mica poveste. Acum 2 ani am fost operată de chist ovarian pe partea dreaptă. Înainte de operatie aveam dureri foarte mari la contactul sexual. Si după operație mai aveam dar nu asa mari (depinde de poziție). Si m-am decis sa merg din nou la un control ginecologic si mi-a descoperit un chist pe partea stângă de data aceasta. Cică am endometrioza si trebuie sa ma operez. Am fost la endocrinolog si mi-a dat un an de zile tratament cu anticoncepționale Karissa. Mo-am facut analizele la hormoni si mi-a iesit testosteronul puțin mai mare. Oricum de la acel chist sa am acele dureri? Iau tratamentul ca nu as vrea sa ma operez din nou.
Mulțumesc.
Vă doresc o zi frumoasă

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Urmeaza tratamentul indicat fiindca exista sansa, posibilitatea de a te vindeca medicamentos si sa nu mai fie nevoie de interventia chirurgicala de extirpare a chistului respectiv. Endometrioza se trateaza prin folosirea de medicamente cu actiune antiinflamatoare recomandare pentru tratamentul acesteia, deoarece acestea amelioreaza durerile pelvine. Se mai foloseste de asemenea si tratamentul cu contraceptive orale in cazul femeilor care acuza dureri provocate de endometrioza si care nu isi doresc o sarcina in viitorul apropiat. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

E foarte probabil. Și endometrioza ar putea provoca disconfort, depinde unde e localizată.