| tonyc7 a întrebat:

Buna dimineata, TPU! Cum credeti ca ar privi lumea o tanara de 20 de ani (care la fizic pare de cel putin 25) daca ar fi in relatie serioasa cu unul de 33, de exemplu (sau poate chiar de varsta si mai mare)? Credeti ca ar privi aceasta relatie ca fiind una normala sau, din contra, total nepotrivita?
As ruga si cat mai multe domnisoare / doamne sa-si spuna parerea aici.

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, vrei sa spui ca femeia pare mai batrana decat este in realitate?
Relevant este ce are in creier si daca sunt compatibili, dar cand este vorba de o diferenta de varsta de 13 ani, relatia are multe inconveniente, iesind la iveala diferente de mentalitate, de preferinte specifice varstei, de educatie, ca sa nu mai spun ca odata ce inainteaza in varsta femeia la 40 continua sa vrea sex si distractie, iar barbatul la 53 nu mai are acelasi apetit sexual.
Personal, cred ca diferenta intre un barbat si o femeie nu ar trebui sa fie mai mare de 5 ani.

| Freya1 a răspuns:

Nu prea conteaza ce ar spune altii, ideea e de cum te simti sau te vei simti tu.Pentru ca parerile oamenilor ar fi împărțite în două categorii, una ar fi "e prea urâtă sau are prea mari defecte ca sa o ia cineva de varsta ei"si a doua ar fi "sigur are bani ala daca sta cu el" (bine, aici ma refer cand deja e vorba de persoana de 40, 50 de ani in sus, sau poate si mai jos daca ai doar 20 de ani).
Dar cum ti-am spus, important este de cum te simti tu, sau cum te vei simti pe viitor. Daca o sa poti sa te resemnezi ca imbatranesti înainte de vreme, ca te poti adapta la un stil de viață mai matur sau mai batranesc pentru tine, daca te-ai simti bine fizic sau atrasă de un astfel de bărbat și mai ales de-a lungul timpului etc.Asa ca, alegerea unei relații consta in ce vrei tu de la viata nu ce vor altii.

| SilentRain a răspuns:

Treaba lor, nu mă interesează

| Sofer a răspuns:

Relație normala.

| Nemessys a răspuns:

Conteaza cum o priveste lumea?

| Justme1997 a răspuns:

Nu vad nimic greșit daca asta vrea ea, dar nu sunt fan al tipilor mai maturi. Am ieșit o dată cand aveam 20 cu unul de 28 si ma simțeam ca o copilă.

| tonyc7 explică (pentru Justme1997):

Daca te simteai ca o copila, inseamna ca arătai ca o copila (si o spun friendly, nu cu intentia de a te desconsidera).
In acest caz, la 20 de ani ai ei, fata e de fapt femeie, bine dezvoltata fizic si destul de inalta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut normal. Cunosc multe cazuri de genu

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Sper ca te referi la cazuri de oameni simpli, obisnuiti. Facem abstractie de ce vedem in filme si in showbiz!

| tonyc7 explică:

Va multumesc!

| tonyc7 explică:

Inca mai astept si pareri feminine!

| Glenky a răspuns:

In zilele de azi e normala.

| LucaBadea a răspuns:

La fel ca una cu fundu de un kilometru si tatele de doi km

| PanR98 a răspuns:

Am 22 de ani si am iesit cu un tip de 34 iarna asta. M-am simțit ca la o întalnire cu unchesul. Nu e vorba de cum te vede lumea ci de ce simți, daca pe tine te face fericită nu conteaza ce zic alții. Asa ziceam si eu pana sa ies cu tipul asta ca e ok o relatie cu unul mai bratran, nu e. Vara mea s-a casatorit cu unul mai bratran si acum îsi plânge de mila ca el e plictisit de toate. Desi au bani nu ies in vacante ca el e mai tot timpul obosit si daca merg urmeaza zile grele. La 20 de ani ai nevoie de gingasie, finețe, nebunie lucruri pe care doar unul de 20 ti le poate oferi. Astia mai bătrâni te streseaza cu maritatul si copiii. Eu zic sa cauti unul de varsta cu tine. Cel putin eu m-am lamurit cu maturitatea prefer unul mai nebun, ca o tinerete am si daca ma pricopsesc cu unul bătrân vai de viata mea. Poate mai are si copii si nevasta pe undeva. Iti pierzi perioada cea mai frumoasa a vieții. Nu e privita cu ochi buni o astfel de relație. Am zis exact ca tine poate merge dar nu merge. Varsta isi spune cuvântul. Iesi cu el si te lamuresti singură. Parerile nu te ajută asa mult. Eu nu m-am simtit atrasa de el, nu era chimie. Ne-am luat la revedere si asta a fost. Am înțeles însă ca desi spuneam vreau maturitate, nu e ceea ce am eu nevoie. Suntem complicate, noi femeile, vrem maturitate dar sa ne plimbam cu bicicletele. Un tip de 30 si ceva de ani nu mai sta sa te alinte pe tine cum te-ar alinta unul de 20. E decizia ta

| tonyc7 explică (pentru PanR98):

Si totusi... Unul trecut de 30 are mari calitati pe care la cei de varsta mea, nu le vad:
- mai matur in gandire.
- mai responsabil in tot ce face.
- mai experimentat cu viata.
- mai ocrotitor si mai iubitor cu femeia de langa el.
- mai bine facut fizic.
- mai independent pe sine (nu depinde de altii).
- mai natural prin personalitate.
- si cate si mai cate!
Si inca ceva: la 30 si ceva de ani, un barbat inca e foarte tanar!

| PanR98 a răspuns (pentru tonyc7):

Si unul de 25 poate fi asa. E alegerea ta, daca simti ceva pentru el ce mai conteaza ce zic altii. Eu nu am simtit nimic, era prea matur pentru mine.

| tonyc7 explică (pentru PanR98):

Tu ca tu. Dar alta, ar putea sa simta. Si chiar sa-i placa mai mult unul mai matur ca ea. In general, in cam toate cuplurile unul din membri e mai matur ca celalalt. Fie fizic, fie prin gandire, fie prin varsta, fie prin toate.

| Freya1 a răspuns (pentru tonyc7):

Un bărbat la 30 de ani e bun pentru o fata de cel putin 25, nici de cum mai jos sau chiar copile.
Eu una spre exemplu stiu ce calități poate avea un bărbat de 30 de ani pentru ca si a meu are ani astea, dar cum am spus eu la randul meu am 26 si de asta ne potrivim.Eu am apucat sa ma maturizez si sa ma gandesc sau chiar sa imi croiesc un viitor si el la fel si atunci treaba merge, dar daca lucrurile nu stau asa nu mai functioneaza.

Eu stiu pe cineva de 30 de ani ce umbla cu o copilă ce nu are 18 ani încă, ceia ce inseamna ca ori pe el nu il mai prea ia nimeni pentru ca vrajeala ia rămas de cand agăța copile de 14 ani, ori el e încă un imatur ce nu stie încotro merge viata, ca de aia nu pot sa zic ca la ani ei stie cu ce se mănâncă viitorul stabil.