| Andreea7263781 a întrebat:

Buna dragele mele! Am nevoie urgent de niste răspunsuri la întrebările mele, va rog din suflet sunt cu nervii la pământ!
Acum 2 ani m-am hotărât împreună cu soțul meu să facem un copil,din păcate nu am rămas până acum, intre timp am luat profecund pentru un bebe în curând (eu) și profecund b (soțul), o luna,după ne am oprit crezând că nu o sa se întâmple nicio minune! Nu am făcut analize( pentru că îmi e frică de răspunsul lor), am luat și teste de ovulație, toate au apărut negativ! De ce?
Luna aceasta mi-a venit ciclul normal pe 1 și pe 4 nu mai curgea nimic(menționez că în seara de 4 am avut contact neprotejat și a ejaculat in mine,ca de obicei) de vreo două zile când merg la baie observ sângerări maronii,am stare de nervi continua,și mă doare și burta, stomacul!
Nu știu ce să fac, e posibil sa fiu însărcinată? Ce sfaturi îmi dați? Care credeți că e problema?

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma actului sexual care a fost intretinut in a 4-a zi a ciclului menstrual, in proportie de peste 98-99% este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina chiar si daca sperma a fost ejaculata in vagin. Si mai ales daca ciclul menstrual este regulat si are lungimea de peste 25-26 de zile de fiecare data.
Pentru informarea ta CORECTA, trebuie sa afli/sa stii ca sarcina poate sa ia nastere doar daca sperma ajunge in vagin si acest lucru are loc in preajma zilei de OVULATIE care in general poate fi in perioada cuprinsa intre ziua a 10-a si a 17-a a ciclului.
Testul de ovulatie/fertilitate se face zilnic in toate cele 6 zile pentru care exista cate test in pachet (Barza de ex.) incepand cu a 9-a zi a ciclului menstrual. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca NU ai oferit nicio informatie in privinta tipului ciclul tau menstrual, daca este REGULAT/NEREGULAT si nici in privinta lungimii ca numar de zile, in aceasta situatie NU se poate oferi un raspuns care sa fie : cert, precis, exact sau corect/obiectiv. Unica posibilitate certa sigura si precisa in situatia ta, prin care se poate determina foarte precis si sigur care sunt cele 5-6 zile ale perioadei fertilitate cat si stabilirea zilei de OVULATIE, se poate face in astfel de situatii cu ajutorul unui TESTER de OVULATIE/FRTILITATE (un MINImicroscop special).
In concluzie, cea mai sigura si precisa metoda de determinare foarte exacta/precisa atat a PERIOADEI FERTILE cat si a ZILEI OVULATIEI se poate obtine/realiza prin folosirea unui TESTER DE OVULATIE performant care poate fi cumparat din farmacie la un pret cuprins intre 65 si 200 lei (in Romania). Testerul de fertilitate, ovulatie este de fapt un MINI MICROSCOP care poate fi folosit ZILNIC, pe o perioada de timp indelungat, de multi ani (minim 10+, practic nelimitat). Cu ajutorul mini-microscopului se poate testa INCONTINU (adica zilnic) saliva prelevata de sub limba. In prima zi in care la microscop incepe sa se veda ca apar primele cristale de HORMON LUTEINIC (LH) in saliva testata, din acel moment femeia stie ca incepe sa devina fertila si in urmatoarele 5-6 zile trebuie sa se abtina de a mai intretine sex neprotejat, sau sa foloseasca ca metoda de protectie prezervativul in cazul in care va intretine contacte sexuale. In momentul in care dupa cele circa 6-7 zile DISPAR complet cristalele de hormon LH din saliva, femeia stie ca s-a terminat PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual si a intrat in perioada de infertilitate absoluta si poate sa intretina din nou sex neprotejat fara nicio retinere iar barbatul poate ejacula sperma in vagin la terminarea fiecarui act sexual. Exista mai multe astfel de testere
https://www.emag.ro/......DHY2J0BBM/
https://www.emag.ro/......DGVS97BBM/
http://www.netfarmacie.ro/......%A3ie.html
,,Descrierea produsului :
Microscopul de ovulaţie OvuPred este un instrument care ajută planificarea familială. Cu ajutorul microscopului orice femeie are posibilitatea de a observa singură situaţia zilelor fertile. Astfel, ea poate examina chiar zilnic întregul său ciclu menstrual, procesul maturizării ovulului, ovulaţia, dar şi zilele nefertile. Dacă îşi doreşte un copil, va şti când este prielnic un act conjugal. Dacă din contră, scopul ei este evitarea unei sarcini, instrumentul îi va fi la fel de ajutor.
Utilizarea microscopului este simplă: placa de observaţie a microscopului se unge cu salivă sau cu secreţie cervicală recoltată din gâtul uterului, iar după 8-10 minute se examinează mostra uscată. Dacă observăm o imagine cu liniuţe, asemenea unei frunze de ferigă, înseamnă că ne aflăm într-o zi de fertilitate, iar formele nedefinite, sub forma unor mici puncte imprastiate indică zilele de nefertilitate.""
Avantajele microscopului de ovulaţie OvuPred sunt urmatoarele :
-- Poate fi utilizat oriunde, oricând, de oricâte ori.
-- Este o metodă absolut naturală.
-- Nu are nici un fel de efect secundar.
-- Are o fiabilitate ridicată, de peste 98%.
Este un instrument simplu foarte usor de folosit. În afară de curăţarea plăcii de observaţie înainte de folosire, testerul nu necesită nici un fel de îngrijire.
Este comercializat împreună cu instrucţiuni clare de utilizare, si cu ilustratii cu figuri in forma de feriga
Protecţia lui este asigurată de o cutie specială.
Este cel mai economic instrument si metoda de protectie fiindca : trebuie cumpărat doar o singură dată, şi poate fi folosit o viaţă întreagă fiindca
-- Nu expiră niciodată.
-- Este un mijloc excepţional al informării şi educaţiei sexuale în familie şi în şcoală.
PONT!
Atenţie! Acest produs poate fi cumpărat şi în pachetul „Vreau un bebe!" Sau din contra : ""Nu vreau un bebe nedorit"". Multa sanatate!

| Andreea7263781 explică (pentru corbulalbrosu):

Îmi vine in fiecare luna pe 1

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreea7263781):

Inseamna ca ciclul este de tip REGULAT cu periodicitatea de 30-31 de zile si in acest caz PERIOADA FERTILA foarte sigura a ciclului in care posibilitatea de formare a sarcinii este situata in intervalul zilelor cuprinse intre data de 13, 14, 15 +16, 17 +18 a fiecarei luni cu probabilitatea MAXIMA in zilele de 15, 16, 17, 18. Este indicat ca cel putin in zilele precizate sa fie intretinute 2 acte sexuale la un interval de 12 ore intre ele.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual si ejacularea in vagin a avut loc in a patra zi a menstruatiei, nu poti fi gravida.

| Andreea7263781 explică (pentru Emilian65):

De când ne am gândit să concepem la fiecare contact ejaculează in mine

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui sa mergi impreuna cu sotul tau la medic pentru a vedea daca va confruntati cu probleme de infertilitate.
Exista tratamente in cazuri din astea.
Ai zis ca iti e frica sa mergi la medic dar gandeste-te ca este spre binele vostru. Daca asteptati in zadar cava care nu va veni?
Mergi la un medic si vezi exact daca ai vreo problema.
Poate nu aveti probleme si totul e din cauza stresului.
E hotararea ta ce decizie vei lua.