| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Bună, dragilor. Am nevoie de un sfat. Stau legal de un an de zile cu un băiat. Totul bun pana aici. Însă, nu e chiar asa. Acum câteva luni l-am convins sa se apuce de școală de soferi cu speranța că vom putea sa ne luam o mașină și sa ne descurcam mai bine în condițiile în care am putea sa ne mutam în alt oraș și sa nu mai stam la părinți acasă. El a spus ca e capabil, ca își dorește, mereu i-am asigurat condițiile necesare pentru acest lucru(cărți, liniște în camera etc). El a picat de doua ori sala pana acum cu 21, nu știu ce pot sa mai zic. Este o fire foarte dificila, dacă eu nu ii zic ceva, el nu face, nu prea este un om ambițios. Ba chiar îmi răspunde ca el va da de 10 ori și când nu se va mai putea se va înscrie iar la școală. Are viciul fumatului și transportul lui pana la servici cu maxi taxi costa destul, având în vedere ca este scutit de alte plăti pentru ca părinții nu ne iau niciun ban pe facturi etc. El îmi face surprize frumoase, flori îmi aduce mereu, dar nu vrea deloc sa se implice. As vrea sa își schimbe serviciul cu ceva mai serios, dar spune că se simte bine, însă realitatea este ca ia foarte putini bani, salariul pe economie și nici măcar nu vrea sa încerce sa depună un CV. Eu simt ca am făcut o alegere greșită, țin la el, e sufletist, dar ma gândesc ca atunci când vom fi la casa noastră nu ne vor plăti nimeni datoriile și nici dragostea nu ajuta. Ce sa fac cu el? Pur și simplu am ajuns la capătul puterilor... El a avut și relații nefericite, eu sunt cred ca prima fata care a făcut ceva pentru el și care s-a implicat, mai ales ca și familia lui nu prea s-a interesat de el. Sa îl las nu mi-ar fi ușor, dar sa duc o povara în spate îmi este greu. Eu învăț bine, am multe in cap, dar el trăiește cu impresia ca poate sa stea în chirie, sa mănânce bine, sa bea, sa fumeze și sa ii mai si rămână bani. Cum sa îl conving ca e necesar sa depună eforturi pentru noi și sa nu ne pierdem căsnicia? Câteodată nici nu vreau sa ma uit la el pentru ca ma enervează și ne mai certam din nimicuri... Cu alte fete nu vorbește.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Smolbean a răspuns:

Bună! Hmm, dificila situația în care ești. Eu zic sa îl iei deoparte și sa discuți serios cu el. Ce o sa facă în viitor? Cine o sa aducă banii în casa? Trebuie sa fie responsabil și sa învețe mai bine. Sa facă mai multe chestionare. (pana și eu, care nu am citit cartea aia niciodată, am făcut mai multe chestionare și am reușit sa iau punctaj de trecere). Este bărbat, trebuie sa își asume asta și sa demonstreze. Sa fie curajos și sa accepte schimbări. Sa nu mai fie comod, sa accepte provocări. Spune-i toate acestea, poate mai adaugi tu ceva. Dar încearcă sa ii explici care e situația, cu argumente. Ție îți urez multa putere, ca nu e ușor. Și îți sugerez sa te gândești bine cum vrei sa îți arate viitorul. Dacă se schimba băiatul, în bine, mergeți mai departe. Dar comunicati.
Daca tot asa este, povara va cădea pe umerii tai în viitor și îți va fi enorm de greu. De la un viciu se va ajunge la mai multe. Multa putere!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

El te iubeste dar nu are interes sa ridice o casa - legat de scoala poate nu se implica din cauza stresului la munca sau dezinteres. La salariile din tara nu e usor sa ai masina + copil + casa. Viata e dificila, daca nu te cearta si nu da in tine e bine altfel sant destui care isi bat femeile stii sigur asta. In caz ca dai de altul risti violenta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam așa. Dacă rămâi cu el, știi ce te așteaptă. Dacă îl lași, ești sigură că găsești ceva mai bun? Dacă da, știi ce ai de făcut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei! Pentru mine e clar ca baiatul asta nu e ceea ce iti doresti tu, insa sa fiu sincer nu stiu cine ar fi

Spun asta pentru ca in loc sa te uiti la tine si la ce vrei tu sa schimbi, tu te uiti la el si la cum vrei sa-l modelezi dupa bunul plac, lucru care nu are sens in opinia mea

Ori placi un om asa cum este el, ori nu il placi si gata

Consider ca oamenii ca tine cauta sa aiba realtii din frica de singuratate si pentru alte interese de natura financiara sau pur si simplu din nevoie, tot felul de nevoi

Personal daca incep o realtie nu ma astept la nimic si daca regasesc in ea acele lucruri cu potential de a construi impreuna, o fac cu cea mai mare placere

Mult succes!

| Andresso a răspuns:

Ca sa ia sala spune-i sa faca cat mai multe teste drpciv. E si o aplicatie pe telefon cu numele "Chestionare auto" il va ajuta foarte mult la examenul scris. Zi-i sa faca macar 5-10 teste din acelea pe zi, nu dureaza mult, dar ii intra in cap. Aplicatia respectiva ii si arata raspunsul gresit si raspunsul corect.

Daca nu vrea sa faca singur, fa impreuna cu el, poate ii va prii. Asa mai inveti/repeti si tu legislația.
Te asigur ca va lua examenul scris daca face teste multe din acelea drpciv.

| cepIm a răspuns:

Ii faci o ditamai scrisoarea in care sa-ti scrii ofurile si du-te taica, fugi de-acolo! Verbal n-o sa inteleaga si poate-ti mai si tranteste cateva (efectul bauturii si tigarilor).