| Steph277 a întrebat:

Buna dragilor, am o problema in ceea ce consta menstruatia. Am 18 ani si am avut contact sexual pe 25 septembrie de atunci nu ...menstruatia nu mi-a venit din iulie, insarcinata nu as crede ca sunt deoarece contactul sexual a fost cu ejaculare afara, tineti cont de faptul ca am un ciclu neregulat, uneori imi venea o luna iar cealalta nu dupa iar imi venea luna urmatoare, una da una nu, dar acum ma ingrijorez, am o scurgere verzuie si urat mirositoare plus mancarimi

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In primul rand trebuie efectuata un test de sarcina. https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
2. ) in al 2-lea rand trebuie sa te prezinti la un laborator in care se fac analize medicale pentru a fi prelevata o proba de secretie vaginala pentru a se determina tipul agentului patogen care iti provoaca infectia vaginala
3.) In al 3-lea rand este cat se poate de necesar daca nu chiar si obligatoriu, sa te prezinti la un cabinet ginecologic pentru a fi consultata cat se poate de temeinic in urma caruia s-ar putea sa-ti fie prescris un tratament de reglare a ciclului menstrual. Sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fugi la medic de urgenta! Scurgerea verzuie spune clar ca-i vorba de o infectie bacteriana urata.
Fugi si fa-ti analize si ia tratament atat pentru tine cat si pentru Partenrul de sex, ca ati contactat o boala cu transmitere sexuala.
in ce priveste sarcina, fa un test, ca au trecut mai bine de 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| Steph277 explică (pentru Violleta2022):

Aceasta infectie poate fi responsabila de absenta mentruatiei?
Ma doare foarte tare cand fac sex, nu simt placere nimic,

| Violleta2022 a răspuns (pentru Steph277):

Te doare foarte tare pentru ca ai vaginul si probabil organele reproducatoare pline de infectie. In orice caz, ai nevoie de tratament de urgenta, ca de la sine nu se vindeca infectia, ba chiar iti afecteaza si alte organe, daca nu o tratezi.
Asta este din cauza sexului fara prezervativ!
Tratamentul trebuei facut concomitent, de ambii partneri de sex. Pe toata durata tratamentului, este interzis sexul, ca sa evitati recontaminarea.

Nu, infectia NU poate fii responsabila de absenta menstruatiei.
Absenta mentruatiei este din cauza tipului de ciclu mentrual pe care tu il ai, mai precis de tip neregulat.
Pe lumea asta, sunt 2 tipuri de menstruatii, ambele normale si sanatoase:
- tip regulat - cand menstruatia vine lunar, succedandu-se la acelasi numar de zile, luna de luna
- tip neregulat - cand menstruatia vine aleator, la 1 luna, 2 sau chiar mai multe. Acest tip de menstruatie nu se poate calcula, estima au aproxim.

| Cristitanase19 a răspuns:

Daca mi dai voie sa ti dau un sfat..ai grija cu viata sexuala..se pot intampla uneori accidente pe care la anumite varste e greu sa le depasim. In orice caz trebuie sa ne asumam raspunderea nu sa fugim de ea pentru ca o sa ne ajunga din urma pentru a ne cere socoteala. Iti doresc adolescenta linistita cu gand la studii si familie si dupa aceea la altele!