| oany a întrebat:

Buna,dragilor.Am si eu o chestie pe suflet as vrea sa imi spuneti niste pareri despre cum vedeti voi treaba asta. Fara prea multe detalii..am o relatie serioasa de aproape un an..lucrurile se indreapta catre a ne muta impreuna..Eu am aproape 29 de ani si el 35...deci "oameni mari". Lucrurile functioneaza ok..insa aici e buba si vreau sa aud pareri...Urmareste prea multe tipe pe Insta. tipe despre care culmea..nu are o parere buna.Cum nu are in general de ceea ce gasesti pe retelele de socializare.Am tot avut discutii cu el pe tema asta, spunanadu-i ca ma deranjeaza si nu le vad rostul ..pana cand a inceput sa imi spuna ca nu ii place subiectul asta si ca nu vad lucrurile ok..ca il stresez si imi fac scenarii aiurea.Mentionez ca nu l-am prins vreodata in vreo postura aiure si nici sa plece sau sa simt ca m-ar insela..insa eu nu vad ok treaba asta.Sunt oare eu absurda?

42 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ala nu e om de viitor, dai ventilatie acum sa zboare in alta galaxie

| Adry05 a răspuns:

Nu înțeleg ce tipe, ce relație ce etc. n-ai dat suficiente detalii

| oany explică (pentru Adry05):

Tipe.femei pur si simplu..despre relatie. am spus câteva lucruri ..si destul de importante.

| Adry05 a răspuns (pentru oany):

și dacă are multe tipe la urmărire ce?

| oany explică (pentru Adry05):

Păi aici mi se pare putin aiurea. cat timp e intr o relație serioasă. de ce mai urmărește diverse?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru oany):

Deoarece este un obsedat sexual, un afemeiat, tu cu un om ca ăsta vrei sa stai? Treaba ta dar i ti asumi un mare risc, in primul rind ca între voi este o diferență mare de varsta, el a mai fost casatorit?

| oany explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt 6 ani jumatate..nu mi se pare atat de mare diferenta..Nu a mai fost căsătorit.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru oany):

Dar cu un astfel de om nu o sa i ti fie bine, este urît din partea lui sa caute alte fete din moment ce sunte ti împreună, te are pe tine cel mai bine nu te muta cu el, o sa suferi, lasa l nu e de tine caută ti pe altcineva care sa te iubeasca sincer, nu sa caute pe Instagram alte femei.Asta nu este iubire si nu va functiona. Ori tu ori ele, pune l sa aleagă.

| Adry05 a răspuns (pentru oany):

îs cunoștințe de ale lui sau fete random? și eu am băieți la urmărire pe care nici nu-i cunosc deși am relație dar cumva m-am obișnuit cu ei pe feed și nu-mi vine să-i scot

| oany explică (pentru Adry05):

Nu le stie..nici nu sunt din zona noastră.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru oany):

Nu este mare diferenta. Dimpotriva, cu cat ar fi ai mare ar trebui sa nu existe asa ceva, deoarece ar fi mai batran si tu mai tanara,

| oany explică (pentru CodrutElian1990):

Da..nu stiu..de obicei sunt un om profund si astfel de lucruri nu ma preocupa. pe un fond sensibil.m-a deranjat acest fapt. pentru care nu vreau sa ma transform în Bau-Bau..adică nu mai vreau sa ii tin morala, sa ma plâng. pentru ca am mai avut la un moment dat discutii si m-a facut sa ma simt obsedată de retelele de socializare! El le vede ca pe o pierdere de timp..se delecteaza câteva minute pe zi privind pe Facebook sau pe insta..nu e genul de obsedat.Insa mi s-a parut ciudat ca sunt si multe femei carora le da follow., deși nu le cunoaște. nu sunt nici genul de femei dupa care sa iti pice plombele(in limbaj plastic)..Ideea e ce mă tem că nu cumva sa se sature de pisalogeala..pana la urma. dacă e să înșele. înșeală si fara Facebook sau Insta..Am cautat aici si alte viziuni si va multumesc tuturor!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru oany):

Asculta-ma: oricat ai incerca, nu o sa-l poti schimba. Daca il cicalesti mult, el o sa o faca in continuare, fara sa stii tu. Sau poate chiar o sa te paraseasca!
Nu am inteles, de unde stii tu ca el "da follow" multor femei? Aici ar putea sa fie doua directii. Prima ca el nu se fereste de tine si te lasa sa vezi tot ce face el pe calculator. In acest caz iti recomand sa incerci sa stai deoaparte, sa nu mai vezi asa ceva. A doua ca intri cumva prin "efractie" in viata lui de pe net.
Eu sunt casatorit, dar daca sotia mi-ar face asa ceva i-as zice adio. Nu am parolat nici calculatorul, nici telefonul, dar nu intra in ele, decat daca o rog eu. Este cel mai murdar lucru pe care-l poate face un partener: denota o mare neincredere in cel care ii este partener de viata. Eu am o vorba: daca nevasta vrea sa ma insele, ma inseala cu mine de mana.
Eu zic sa nu mai te interesezi de asemenea lucruri. Ocupa-te ca viata voastra sa fie buna; asisderea relatia.

| oany explică (pentru CodrutElian1990):

Nu sunt genul sa caut prin telefoane..ci vad la el pe profilul de Insta cum se înmulțesc femeile la follow..Atât!

| Crackman a răspuns (pentru oany):

La fel am si eu pe prietena care ma streseaza...
O fac ca ori am dat de mult, ori nu m-am inchis ca un animal in casa fara sa vad stanga dreapta.
Posibilitate de inselare poate sa fie si de la cel ce nu a vorbit cu nimeni pe net dar a vb la biblioteca.
Daca nu ti a dat semne atunci nu lasa nesigurantele sa te invinga

| oany explică (pentru Crackman):

Inteleg.e adevarat..Stiu ca mai repede înșeli cu cineva pe care l - ai vazut cu ochii tai..in carne si oase, nu virtual. Însă eu ma consider rănită în orgoliu la faza asta. Mi se pare totusi ca exista un risc si mi ar plăcea sa evite asta..Macar pentru linistea mea..implicit a relației.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru oany):

Si asta inseamna ca te inseala?!

| Drolja a răspuns:

Într-o relație nu e neapărat important ceea ce face cealaltă persoană, ci interpretarea pe care o dă faptului și felul cum discutați despre ce vă deranjează.
Tu pui problema greșit, analizând situația prin prisma a ce ar fi putut face, dar treci cu vederea felul cum vă vorbiți. De acord, faptul că doar urmărește tipe pe Instagram nu e un motiv să vă despărțiți, dar e faptul că nu reușiți să aveți o discuție pe un motiv atât de stupid!
Cum îl stresezi și ce scenarii îți faci? Dacă chiar ești geloasă și isterică pe subiectul ăsta, probabil că o face pentru a-ți da peste nas că nu obții ceva de la el abordându-l așa. Dar dacă tu ești sinceră cu tine și nu vezi niciun aspect al discuției unde să-l fi stresat sau exagerat, atunci ai de a face cu un bărbat cu care nu trebuie să mai continui nimic, oricât de „maturi" vi se pare vouă că sunteți.
Explică-mi și mie care e logica din spatele „urmărește tipe pe Instagram despre care nu are o părere bună", ce minciuni îți spui în legătură cu asta? E atras spre femei pe care le desconsideră, are o părere proastă tocmai pentru că nu le poate avea, e misogin, la astea nu te gândești? Sau le excluzi total din ecuație pentru că ești subiectivă?

De tine depinde ce vei alege, să accepți că ești nebună și îți închipui lucruri, cenzurându-te când alte lucruri te vor deranja pe viitor pentru ca să nu se simtă el stresat, sau accepți că ai de a face cu un bărbat cvasi-misogin, incapabil de a răspunde de faptele lui și de a purta o discuție logică?

| Drolja a răspuns (pentru Drolja):

A, mai e și varianta de a greși amândoi, tu să nu știi să spui ce te deranjează și să repeți aceleași plângeri din care el nu înțelege nimic pentru că nu are ce, iar el să fie atras de femei pe care le disprețuiește pentru că nu înțelege ce înseamnă auto-sabotajul sau cum să citească femeile. Prin urmare, un cuplu eșuat.

| ania a răspuns:

Mai bine roag.te lui Dumnezeu pentru un soț potrivit prntru tine. Eu şi soțul meu avem regula ca celălalt są judece relațiile cu sexul opus.nu e ok să nu. ipese ce te deranjează.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ania):

In primul rand invata sa te exprimi, ca nu se prea intelege ce vrei sa spui.
In al doilea rand ce ai vrea tu? Sa se desparta de actualul iubit? Asta nu-i povata crestineasca, este una diavoleasca.
In al treilea rand, cei doi parteneri nu sunt subjugati unul de altul. Ce spui tu este cam asa: barbate, ori iti place mancarea care imi pace mie, ori nu, tu trebuie sa manaci ce-mi place mie.
In al patrulea rand: fiecare partener (iubiti sau soti) trebuie - conform studiilor si recomandarilor in domeniu -, sa aiba spatiul sau intim.
In al cincilea rand, intre parteneri trebuie sa fie o relatie biunivoca, nu univoca. De aici rezulta a sasea problema ce vreau sa o spun: intre parteneri trebuie sa existe toleranta, adica trebuie sa toleram si lucruri care nu ne plac, dar ii plac partenerului.

| ania a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Scuze pentru exprimare.Am scris de pe telefon în grabă. A avea relații sexuale cu o persoană cu care nu ești căsătorit e păcatul curviei după Biblie așa că a sfătui pe cineva să nu mai continue e o povață creștinească. Trebuie să tolerăm anumite lucruri la partener dar nu cele care ne rănesc profund și lui nu=i pasă. Dacă soțul meu ar fi urmărit multe tipe pe insta, i=aș fi spus șu tot nu ar fi renunțat aș fi renunțat la relația cu el și nu m/aș fi căsătorit cu el.

| oany explică (pentru ania):

E adevarat ca nu e normal ..ca traiesti in pacat.dar in zilele noastre, greu ajungi la casatorie..tocmai pentru ca asta e societatea astazi.Nu iti imagina ca are muuulte..sunt cateva..pana in 10 ca numar ..care imi par ciudate.Ca idee, zilele trecute cand i-am atras atentia despre o persoana anume ..am vazut astazi ca nu o mai are la urmarire, fara sa ii spun eu sa faca asta.In fine..cred ca ar trebui sa cred mai mult in el si sa inteleg ca asta e perioada pe care o traim si ca cine vrea sa insele..inseala fara Facebook sau Insta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ania):

Fiecare cu gandirea lui. E o vorba: fiecare sac isi gaseste petecul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru oany):

Adam si Eva erau casatoriti?

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ce te-ai muta cu un om cu care nu veia avea o relatie de viitor fericita?
Daca pe el nu-l intereseaza parerea ta si fiecare faceti ce vreti in relatia asta, de ce va mai satrduiti sa fiti imperuna?
Pare a avea mai multe secrete decat stii tu, odata ce-ti interzice sa-ti bagi nasul in relatiile lui cu aceste femei.
De departe, asta nu pare o relatie normala sau fericita si nici de viitor.
Intr-o relatie de cuplu se fac sacrificii si compromisuri. daca el iti pune restrictie la placerile lui online, atunci nu are sens sa intrii intr-o relatie cu el... cine stie ce mai ascunde, de fapt.

| oany explică (pentru Violleta2022):

Nu imi pune restricții...nu am spus asta.Doar ca el vede diferit rețelele de socializare..Nu este un obsedat sexual..nu "baleste" dupa femei și cred ca mi-a fost fidel până acum. pe mine ma deranjează ca mai da follow la femei necunoscute.

| Violleta2022 a răspuns (pentru oany):

Totusi, ce cauta dupa altele, daca afirma ca te iubeste pe tine?
Asemenea oameni, au secretele lor!

| mihai69 a răspuns:

Din punctul lui de vedere, da.

| LoveSleep a răspuns:

Nu inteleg de unde au venit ăștia care ți-au răspuns. Cred că se cheamă unii pe alții. Nu e nimic în neregulă cu ce face el, orice părere opusă e proastă.
Ce spui tu e o prostie, de asemenea. Are sute de posibilități să te înșele, dacă vrea s-o facă, o s-o facă chiar dacă are tipe la follow pe Instagram sau nu. Dacă continui să îl presezi cu asta doar îl îndepărtezi, iar când o să te înșele o să zici că știai tu, e din cauză că urmărește tipe pe Facebook. În orice caz, dacă ești cea mai bună, nu o să vrea alta. Mai bine lucrează la tine.

| alina2k18 a răspuns:

Pai care e problema ca se uita si el pe insta? Pana la urma crezi ca daca le da mesaj catorva bunaciuni ii si raspund alea? laughing De aia nu mai pot alea de parerea lui ahhhhahahha laughing
Eu urmaresc de la rapperi, la WWE stars pana la male porn stars laughing mi s-ar parea chiar aiurea ca partenerul de viata sa ma intrebe de ce ii urmaresc pe aia laughing de placere in principiu oricumwinking

| oany explică (pentru alina2k18):

De acord cu tine. Nici eu nu raspund psihopatilor care ma obsedează cu mesaje de dragoste deși nu i am vazut in viata mea laughing). Însă este si o chestiune de orgoliu..si ar putea sa tina cont de ea. Însă el o ia ca pe o jignire. si lipsa de încredere.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa stii ca ar putea fi:
1. Obsedat sexual latent, adica ii place sa priveasca femei in pielea goala.
2. Nemultumit de tine intr-o masura oarecare: de cum arati, cum te comporti etc.
3. Labil psihic din punct de vedere sexual.
4. Nesatisfacut de actele sexuale pe care le are cu tine. Imi spunea un barbat ca el cand face sex cu sotia se gandeste ca in locul sotiei este alta femeie.
5. Vrea mai mult sex decat face cu tine si atunci se autosatisface.

Dar in concluzie iti spun ca atata timp cat nu te inseala este bine. Nu este singurul barbat care se uita la poze si filme porno. Sin studii rezulta ca peste 80% dintre barbati o fac. Stiu cupluri care o fac. Daca s-ar uita numai burlacii, crezi ca ar mai avea asemenea succes pornografia? Imi aduc aminte ca la un reportaj pe plaja despre ce parere au oamenii de faptul ca se practica toplesul de femei, majoritatea femeilor mai in varsta l-au criticat, barbatii erau indiferenti, iar un batranel a spus ca-i place, ca-i frumos. Barbatii care vor sa insele, inseala si fara sa se uite la poze cu femei goale. Poate chiar cei care nu se uita inseala mai repede. Cei care se uita isi refuleaza unele neplaceri din relatie.

| oany explică (pentru CodrutElian1990):

Nu femei goale..nu e genul de obsedat..de multe ori făceam mișto impreuna de "divele"penibile..despre tot felul de "prostanace" e vorba. Nu ii plac silicoanele si persoanele artificiale.e satul de asa ceva. având în vedere că a lucrat în domeniu.(cabinet estetic)Pur si simplu atunci cand pierde timpul...se uita la ce ii apare la sugestii.Nu e obsedat.e un om normal.El consideră rețelele sociale niste tîmpenii. însă e in pas cu ele..si pe mine ma deranjează.Nu stiu daca sunt mulți sau puțini... urmareste pe Insta 459 de persoane..printre care și cunoscuți.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru oany):

In acest caz, eu cred ca problema este ca tie nu-ti place ce-i place lui. Se intampla des intr-o relatie, chiar si in casnicie. Toleranta, este cuvantl de ordine.

| Nemessys a răspuns:

Poate ca a dat follow acelor fete inainte sa te cunoasca pe tine si odata ce te-a cunoscut nu a avut deloc preocuparea sau macar cheful necesar ca sa le dea unflollow si in plus nici nu s-ar fi gandit de ce ar face-o.

Daca pur si simplu nu-l intereseaza, nu vorbeste cu ele, nu iese cu ele sau chestii de genu, nu ai de ce sa-ti faci griji.
E ca si cum te-ar pune el acum sa le dai unfriend la toti baietii de pe Facebook. Iti dai seama ca intr-un fel nu ai avea de ce sa o faci + ca ar necesita foarte mult timp si efort pentru ce? Ca oricum baieti se pot cunoaste si in viata reala. Intelegi tu.

| oany explică (pentru Nemessys):

Nu doar ca s-a intamplat. se intampla si in prezent. Lui nu i se pare nimic aiurea in asta cat timp nu porti conversații sau ajungi sa iesi cu persoanele alea.

| Nemessys a răspuns (pentru oany):

Ar trebui sa nu-ti para nici tie.

| oany explică (pentru Nemessys):

Da..toti apropiații imi spun asta însă e putin frustrant. oricum nu as vrea sa il mai stresez pe subiect pentru ca el privește altfel lucrurile astea. eu le vad ca posibilitati de a înșela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tipe de la voi din zona sau modele, actrite si tipe din toata lumea?
Ca asta-i punctul culminant.

| oany explică (pentru anonim_4396):

Modele..si nu numai.Nu din zona.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oany):

Eu ti-o spun pe aia dreapta,intr-adevar nu-i frumos sa fii in relatie cu o fata si sa te uiti la fetite pe Instagram asa la vedere,dar,cu profile false...o fac si eu si chiar daca nu stiam sigur de persoane care fac asta tot eram sigur ca o fac.
Astia suntem,daca nu o facem la "vedere" o facem cu profile false,sa nu mai vorbim de porno.
Nici eu nu o fac cu gandul de a insela, nu se pune problema de asa ceva.
Daca nu sunt alte probleme intre voi asta-i ultimul lucru care poate fi legat de tradare, fiind tipe de peste tot, viata-i stresanta cateodata, isi mai reface si el ochii, dar ie lipsa de respect sa o faca asa pe fata.