| anonim_4396 a întrebat:

Buna dragilor! In ultima perioada viata ma incearca prea mult. Numai am pe nimeni. Ma simt foarte singura,si dezamagita. Am pierdut tot,de la iubit pana la prieteni. Fiindca am fost prea buna, iar toti au profitat de bunatatea mea. In cine mai poti avea incredere? Cine a mai trecut prin astfel de situatii? Cum ati putut depasii aceste situatii? Am nevoie de sfaturile voastre.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am gasit leacul sa spun asa,evitarea contatului pe termen lung cu oamenii si e mult mai ok,am patit si eu parca tot universul se darama peste tine dintr-o data,te tradeaza iubita apoi cel mai bun prieten apoi vezi ca toti fug de tine cand dai de greu etc
nu cred ca am depasit situatia dat find ca nu am incredere in oamenii ca omul mereu te dezamageste,am citit un citat bun cica sta in natura umana sa ne batem joc de cei de langa noi si sa regretam ceea ce numai avem,asa e,mereu omul bun e luat de fraier,pentru ca omul bun este vazut ca fiind inferior in fata altora, oamenii rai sunt vazuti ca superori in fata altora, de asta omul bun e mereu luat de fraier ca nu reprezinta o amenitare un pericol pentru cineva, ai grija in cine crezi lumea e curva si perversa in ziua de azi, multi joaca teatru si atat, ai grija in cine crezi daca crezi ca exista oamenii in care sa mai crezi eu numai cred, cred ca orice om are scopul de ma dezamagi

| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa ma indoiesc de aceasta bunatate de care vorbesti, daca au fugit chiar toti oamenii de langa tine.
Ori esti inconstienta de "bunatatea oferita" ori esti aroganta.
Un om bun, este intotdeauna, dar absolut intotdeauna incercuit de prieteni, cunoscuti, oameni care te vor de prieten, sau pur si simplu stau pe langa tine.

| Kira5854 a răspuns:

Poate ca ai facut ceva celor dragi, lucru care i-a deranjat. Poate ca uneori a fi prea bun cu toata lumea, inseamna a nu fi cu cei ce nu profita de tine. Daca de ex 4 oameni care de sisconsidera iti cer ceva, iar tu le dai desi stii ca fac asta, apoi vine unul care chiar nu cere niciodata nimic si vrea ceva, iar tu spui ca nu prea mai ai...o data, de doua, de trei, poate cei de langa tine sa satura. Asta e doar o presupunere.

| Porcusorul a răspuns:

Nu exista prieteni. Este o copilarie sa crezi asa ceva. Exista doar cunoscuti care-ti vor fi alaturi cand interesele vor coincide pentru o anumita perioada de timp. Acestia nu vor inota cu tine impotriva curentului daca nu este vorba de interesul lor. Fie ca e vorba de bani, fie ca e doar efectul emotional pe care-l ai asupra lor, tot egoism se numeste. Cu foarte putine exceptii, in nimeni si niciodata nu trebuie sa iti pui increderea deplina, altfel vei reveni pe TPU la nesfarsit cu aceleasi intrebari. De aceea cred ca, probabil din lipsa de experiente negative cu alte persoane, ai gresit punandu-ti toate ouale intr-un singur cos. Un singur sfat: treci peste asta si nu mai repeta vreodata greseala.

| ambicio a răspuns:

Dezvoltarea personală e cel mai bun răspuns. Iubește-te pe tine însuți, nu ai nevoie de nimeni pentru a fi fericită.

| SorinelF86 a răspuns:

Buna, eu sunt singur de aproximativ un an, rar isi aduce aminte cate un prieten sa ma sune, eu nu ii sun, m-am obisnuit asa, m-am acceptat asa, daca e sa ies o fac, desi o fac rar, de gasit cu cine sa stau un oras gasesc dar nu ma pasioneaza. bunatatea inca exista, daca cineva ma roaga sa il ajut il ajut cu cea mai mare placere, pana in momentul in care intrece masura, nu am regrete, viata merge inainte, putem discuta in privat mai amanuntit daca ai vreo nelamurire

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Pierderea face parte din viata noastra, din pacate, si cu cat acceptam mai repede acest lucru, cu atat este mai bine pentru noi. Cred ca ai nevoie sa te hotarasti sa mergi mai departe, in ciuda pierderii, si sa faci uz de resursele personalitatii tale pentru a atrage in viata ta oameni de o calitate tot mai buna.

| Diance a răspuns:

Ciclul vietii. E logic sa se intample chestii de genul. Treci peste, tuturor ni se intampla. Da-le cu flit, ignora. Ignorarea doare cel mai tare.

| Stephanie20 a răspuns:

Buna

| Stephanie20 a răspuns:

Am trecut prin ce ai trecut si tu si stiu ca nu e deloc placut. ELibereaza-te de tot ce iti face rau si gandeste-te asa : De ce sa suafar cand ei doar au profitat de mine?
incearca sa iti creezi noi prieteni si in momentul cel mai neasteptat o sa vina si iubirea vietii tale.

Toate cele bune

| Mihai2451010 a răspuns:

Buna! Eu am mai trecut prin astfel de situatii, pot sa spun exact la fel. Trebuie sa uiti tot ce s-a intamplat, sa le arati ca nu iti mai pasa de ei si sa le arati ca poti si fara ei! Eu te sfatuiesc sa fi buna in continuare, dar cu persoane care chiar merita si care susnt de incredere si pe care chiar te poti baza mereu, nu numai la bine.

| AndCat26 a răspuns (pentru Mihai2451010):

Tocmai. ca si persoanele in care ai incredere, si ele te dezamagesc la un moment dat.Am ajuns la concluzia ca trebuie sa fi numai pentru tine, sa tratezi absolut tot cu indiferenta, si sa nu-ti mai pese de nimeni. Doar asa poti fi linistit, si fericit.