| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea pentru azi este următoarea!
Cum ați știut ca el/ea este aleasa/alesul?
Azi am întrebat pe cineva de ce vrea sa se căsătorească și a zis simplu "pentru că toată lumea asta așteaptă sa facem " eu sunt de părere că persoana respectiva ar fi trebuit sa știe exact de ce vrea sa se căsătorească nu doar pentru ca așa vor alții!

30 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Omul ala precis e un SCLAVUL SOTIEI

| RAY a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Uni tampiti se si sinucid pentru un vagin, uni in gelozie fac omucidere sau iti ucid rivalul, prosti

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai uitat să le adaugi și pe femei, unele care se sinucid pentru ei. sad laughing)) Lumea mai și suferă, nu e doar dulceață. laughing)) Iar unii oameni chiar au sentimente, ok? A lot!

Din tot, condamnabil ar fi gestul lor, suicid sau omucidere, dar ce vină au și pentru sentimentele lor? sad happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă e sa privim la rece e o specie iraționala care acționează stupid

suntserios
| suntserios a răspuns:

Casatoria a fost mereu o presiune a societatii catre oameni.
Cand iti gasesti partenerul/a care nu conditioneaza relatia de actu birocratic al casatoriei atunci poate el/ea e alesul/a

| RAY a răspuns:

Nu exista nici o jumătate, aleasa, e un cod genetic, un program biologic care identifica gene bune, ești atras de o persoana, de fizicul ei in mod involuntar, iar genele tale vor sa se înmulțească, atât, omul este poligam

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu sunt de părere că. Asta este părerea ta. Lumea este așa cum ni se pare. Lumea este o părere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atunci nu am știut. Acum după 50 de ani, știu.

| Dismally a răspuns:

Nu stiu inca, o sa-ti spun cand ma voi casatori big grin Dar tu cum ai stiu ca el este alesul?

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Am știut de la prima întâlnire oficială când a a tras pe dreapta sa ajute o bătrânică sa treacă stradalaughing a contat mult gestul lui și mai târziu cu câteva luni am avut un accident sa zic asa și nu mi-am putut folosi mana dreapta 2 luni venea zilnic dimineața și seara să-mi aducă de mâncare sa facă curat m-a spălat chiar și pe dințilaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Awww! :) Asta este iubirea perfectă! :( :) Citind asta, parcă, prin fața ochilor îmi tresară scenele din k-dramele siropoase la care mă uitam până acum vreo 2 ani. :)

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Și cumnata mea e fan k-drame și nepoatele sunt înnebunite după băieții ăia frumușei parca îs fetehappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Ooo, da happy Știu ce zici laughing) ăia da boysflower laughing)

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

De multe ori am fost invidioasa pe machiajul lor rolling on the floor serios se pricep

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Aici gândim la fel. laughing) Chiar eram obsedată la un moment dat să-mi fac cel mai frumos machiaj dar natural, așa cum se pare că le iese lor. laughing) Uneori repetam mantre imaginare în mintea mea, poate, poate Dumnezeu mă trezea și pe mine dimineața cu părul ăla și cu fața aia perfecte ale lor, fără să mai fiu nevoită să muncesc eu. laughing)) În filme, ăia se trezeau cum adormeau, perfecți. laughing))))

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Din partea aia e doar ficțiunehappy cine știe câte tone de glet folosesc aia de arată asa rolling on the floor

| LordCristobal a răspuns:

In cazul meu nu stiu ca nu am gasit inca PRINȚESA care sa ma dea pe spate.
Deocamdata eu sunt alesul meulaughing)))

| iulia0514 explică (pentru LordCristobal):

Si cum te înțelegi tu cu tine? happy

| LordCristobal a răspuns (pentru iulia0514):

Am o relatie exceptionala cu mine.

| iulia0514 explică (pentru LordCristobal):

Bravo asa și trebuiehappy

| helpforyou a răspuns:

Normal ca trebuie sa stii de ce te casatoresti cu o anumita persoana si nu cu alta. Pana la urma este propria viata alaturi de ea.

Multe semne au aratat ca sunte unul pentru celalat in toate momentele, deci casatoria a veni ca un firec si nu ca o dorinta impusa de societate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi am evoluat ca societate nu ne-am indepartat de radacini, ceea ce nu e un lucru rau, mai rau este ca nu ne-am indepartat de dogmele idioate cum ar fi sa nu speli duminica sau hai casatoreste-te o data ce mai astepti ca nu te mai ia nimeni, fa si mie un nepotel.
Porcariile astea strica mersul natural al lucrurilor, daca te grabesti sa iei prima stramba cum faceau multi inainte ai mari sanse sa fi nefericit si nesatisfacut. Acelasi lucru si in cazul femeilor, daca ia unul la repezeala sunt multe consecinte.
Asta e optica mea, daca te casatoresti cu cineva trebuie sa fi ca yng si yang altfel va tine o perioada dupa care vor aparea probleme, de tot felul.

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Lasă că părinții mei au fost revoltați ca de ce-mi mai trebuie copil la 30 de anilaughing cică îs bătrânălaughing sincer eu nu ma iau după ce zic alții!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf sad întrebarea asta, dacă o citeam la 18, 20 de ani, aș fi scris romane. sad Păcat că am aflat prea bătrână de TPU. laughing) Acum însă îmi voi face doar datoria de cetățean TPU și voi răspunde, oarecum. happy

În primul rând voi răspunde la întrebarea sau afirmația ta, că da, așa este, oamenii ar trebui să știe de ce se căsătoresc, cu cine o fac și ce așteaptă de acolo. Dar presiunea socială este mare, familia este mare, cred că tot pământul, ca și părinți, își fac cruci și dau sau iau tot felul de talismane/amulete și nebunii, numai, numai să audă că copilul lor s-a căsătorit. De unde însă această isterie, habar n-am happy va trebui să ne spună părinții isterici. laughing))

Ca și ales/aleasă, ar fi iar muuulte de dezbătut, dar dacă ar fi să dau un răspuns personal și cred că primul cel mai scurt, de când locuiesc și eu pe TPU laughing)) ar fi că nu cred că există.

Evident că te-am păcălit. laughing)) Eu scriu romane, gândesc doar în romane.

Aș zice că nu există, deoarece nu există, el există doar într-o concepție pur subiectivă și personală a noastră. Apoi mai există o creionare a unui model de bărbat și a unui model de femeie, ambii perfecți într-o relație, iar acel model este vehiculat perfect în romanele și filmele de dragoste, dar chiar și social, idealist se prezintă, prin media sau alte surse.

Ca și model/tipar ar fi, la bărbați (virilitatea, puterea fizică, accesoriul mușchi, promovat intens în secolul 21, puterea chiar spirituală-EL NU PLÂNGE, poate chiar niște criterii maciste, de macho sau cum i s-o spune, dar înțelegi unde bat și ce vreau să spun, claaar portofelul și puterea financiară, și paradoxul, mai ales apărut în secolul 21, deși se urmărește acel tipar de pui macho, trebuie în final să răsară firavul bărbățel care nu ar atinge o femeie nici nu o petală de trandafir, nici dacă e doar ca să o mângâie laughing)) nu spun că susțin bătaia, nu spun nici că le dau dreptate lor când ne spun nouă că susținem feminitatea, spun doar ce observ la tiparul masculului, alesului societății actuale. happy

La femei (frumusețe/gingășia, deoarece ea prin natura ei de femeie a fost creată pentru asta, empatia, deoarece ele sunt mame desăvârșite, cine ar vrea o cățea la capul copiilor?, în prezent o văd un criteriu în modelul feminin și independența, se caută acest tipar, nu știu de ce, dar o femeie care stă pe banii lui, în secolul 21 este văzută prost deși în trecut femeia era cea din casa lui, și el mergea la vânătoare.).

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Presupun ca ești tare bătrânăhappy la fel ca mine rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Ai și tu 27 de ani? happy

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

A tu ești tinerica eu îs baba am 32 rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Mulți înainte! happy

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc la felhappy

| Gigelcucapdepruna a răspuns:

Bai, eu am stiut ca este aleasa la prima intalnire cand am vazut cum ii curge muci de la raceala si cand am vazut-o stirba. Baai, fara acei dinti, of... cand ii bagam limba in gura si ii simteam gingiile. Of