| frateleslender a întrebat:

După cate zile de la ultimul contact sexual pot face un test de sarcina care sa fie concludent chiar făcut și dupa-amiaza/mai pe seara? Am făcut unul acum 4 zile mai spre seara și trecuseră 32 de zile. Imi întârzie foarte mult și nu înțeleg de ce.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta momentului in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA al carui rezultat obtinut sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%, trebuie sa stii ca acesta NU poate fi efectuat oricand, in orice moment al ciclului, fiindca chiar daca practic testul poate fi facut in orice zi chiar si in ziua in care este intretinut sexul, sau imediat dupa ce a fost intretinut sexul, ORI dupa 7-10-14 zile, asa cum sustin/pretind cam toti producatorii MINCINOSI, rezultatul obtinut de regula este gresit, eronat. Cand testarea este facuta in a 14-15 zi dupa sex sau ovulatie, unicul rezultatul care poate fi ACCEPTAT si avut in vedere sau mai bine zis luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care este POZITIV. Orice rezultat NEGATIV, obtinut cu orice tip de tester, indiferent de marca sau producator, care a fost facut inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la sex sau ovulatie, NU se ia in considerare fiindca NU reprezinta/inseamna absolut nimic, deoarece acel rezultat de regula este un rezultat FALS.
Din punctul de vedere al statisticilor a reiesit faptul ca :
-- In cazul in care testul este facut dupa trecerea a numai 10 zile de la contactul sexual, numai in jur de 1-2% din femeile care sunt intr-adevar INSARCINATE vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV.
-- Restul de 98-99% dintre femeile testate cu toate ca SUNT INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV insa 100% FALS
-- Cu fiecare zi care trece, numarul de teste cu rezultatul FALS NEGATIV se va diminua progresiv din ce in ce mai mult, pana in momentul in care testarea va fi facuta dupa trecerea a minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat), moment in care circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect de POZITIV si numai/doar 1-2% vor mai fi in continuare FALS NEGATIVE.
-- REZULTATUL testului de sarcina prin natura reactivului folosit NU va putea fi/iesi aproape niciodata ca FALS POZITIV. Insa este partial adevarat ca testerele mai ieftine, cele cu sensibilitate mai mica pot sa ofere/sa dea mai des, intr-un procent mai mare rezultatul fals negativ chiar si daca testarea s-a efectuat dupa cea de a 21 zi. Sper sa intelegi explicatiile precizate, pentru a nu ''te culca pe- ureche'' cum s-ar spune cu cele 2 rezultate obtinute daca testarea NU a fost efectuata in momentul optim. Testele efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoaie. Multa sanatate!

| frateleslender explică (pentru corbulalbrosu):

Eu am făcut un test surecheck și după cum am zis au trecut mai mult de 21 de zile de la ultimul contact atunci când l-am făcut, și sper ca a fost concludent

2 răspunsuri:
| Fabyana307 a răspuns:

Poti face un test de sarcina după 2 saptamani minim de la ultimul contact sexual neprotejat si ca sa iti dea rezultatul corect cel mai bine e sa il faci dimineata pentru ca urina e mai pura