| laviniabeluska11 a întrebat:

După o relație de trei ani cu iubitul meu mă simt foarte plictisită. Între noi sunt 10 ani diferență ( eu 22, el 32). El nu a avut relații prea asumate până la mine. După foarte puțin timp, m-a cerut de sotie și urma să facem nunta, doar că nu mă simt pregătită. La vârsta mea vreau să mă realizez și să am um job bine plătit, nu să fac copil. I-am explicat asta. În ultima vreme, am început să mă simt singură și să nu mai am atracție pentru el. Nu mai simt să am gesturi de iubire cu el, să îl ating, să ii spun te iubesc, să îl pup etc. Am avut foarte multe certuri și ușor ușor m-am detașat de relație. Vreau sa mă distrez mai mult, să ies mai mult. Noi nu facem nimic împreună, iar el toți banii îi investește in casă și mașină. Oare greșesc eu cu ceva? Mă enervează orice gest al lui și simt ca vreau să ne îndepărtam ușor ușor. I-am spus asta și nu acceptă. Mi-a zis că nu înțelege ce am și că așteaptă să treacă perioada asta, dar nu mă ascultă ce nevoi am. Mereu râde de mine când îi spun ce simt și spune că sunt prostii. Eu nu sunt un om imatur. Am un job bunicel, m-am descurcat mereu singură și fac cam tot ce ține din casă. Doar că simt că e prea mult pentru mine să fac pasul ăsta și nu mai simt ca e el. Ii tot spun mereu asta și atunci el mă strânge în brațe și îmi spune că nu o să ne despărțim pentru că el vrea să înțelegem și își dorește asta din tot sufletul. Nu știu ce să fac. Nu mai stiu ce îmi doresc de la viața. Oare să fie o perioada și încă să îl mai. iubesc? Nu pot să mă înțeleg.

Răspuns Apreciat de Editori
| funnnyman32 a răspuns:

Buna! Daca ai ajuns sa stai 3 ani cu un om, inseamna ca ti-a placut de el mai mult sau mai putin, posibil ca l-ai si iubit si inca il iubesti, doar ca nu va intelegeti in anumite privinte. Cum ai spus si tu diferenta asta de 10 ani, conteaza acum pentru ca ca orice barbat la o anumita varsta isi doreste un copil, si posibil sa-ti fi spus asta. iar tu inca ai mai vrea sa te distrezi sa mai faci si alte chestii nu neaparat sa ai 2 3 copii de pe acum sau chiar unul.
Nu face nunta, daca nu te simtit pregatita, e un pas foarte mare pentru tine, stii vorba aia mai da-i timp,- timpului-! s.am.d. Acest barbat sigur te iubeste daca ti-a spus ca vrea sa va intelegeti si sa nu va despartiti. posibil stie si el ca cere prea mult de la tine de pe acum, dar el incearca poate vrei si tu ce el isi doreste in momentul de fata. Cred ca si tu treci printr-o perioada mai nasoala, si nu stii ce sa faci, eu zic sa vorbesti deschis cu acest barbat, nici sa nu iti bati joc de el sa faci nunta si dupa aia sa te desparti de el, ca e foarte aiurea, posibil si tu il iubesti ca altfel nu ai mai fi stat atata timp cu el, si crede-ma nimanui nu ii va pica bine un asemenea gest.
Daca nu te asculta, inseamna ca nu vrea sa auda si ce planuri ai tu in momentul actual, ci doar sa se gandeasca numai la el, ceea ce aici iar nu e bine. Cand crezi ca, esti intr-o stare mai buna, explica-i toate chestiile legate de voi doi, foarte deschis fara nicio ezitare, si la modul cel mai serios posibil.
Daca el isi doreste nunta, iar tu nu, trebuie sa mai te astepte ceva timp pana vei fi tu pregatita la fel si treaba cu copii.
Cu totii cred ca am avut mai mult sau mai putine faze de genul, sa nu stim ce vrem, dar ulterior ne-am revenit - Si asa trebuie sa faci si tu, sa nu ii creezi niste sperante false, ci adevarul.
De la prea multe certuri, relatia se cam raceste. si unul din partener devine ceva mai distanta, sau posibil amandoi sa mearga separat pe alt drum. Daca te enerveaza orice gest si cuvant ce l-ar face sau spune, inseamna ca aveti idei separate si fiecare vrea altceva, nu va intersectati. Daca tu chiar crezi ca acest barbat nu ti-a gresit niciodata cu nimci, nu trebuie sa ii faci rau ca te iubeste, orice i-ai spune el oricum e cu gandul tot la tine, chiar si de l-ai injosi. omul cat este indragostit numai vede numai aude. Trebuie sa va intelegeti reciproc si sa stabiliti de comun acord tot ce tine de relatia voastră. mult noroc sper sa fi fericita! Ciao!

7 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Halele maica sfanta tu esti la varsta distractiei el este prea batran

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci 3 ani au fost buni cît a avut bani, acum ca nu mai are bagi motive ca nu vrei sa te casatoresti, dar de ce ai stat 3 ani cu el stiind din start ca el este cu 10 ani mai mare decat tine?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ai dreptate in legatura cu aceste iesiri. Nu ar trebui sa te casatoresti de acum. Dar chiar daca o faci, nu zice nimeni ca trebuie sa ai un copil de acum.
Poate lui ii se pare normal pentru ca are acea varsta, dar tie nu.
Pe de alta parte, privind celelalte intrebari ale tale, nai gasit raspunsul? Crezi ca o sa il gasesti acum? O sa mai revii cu o alta intrebare legata de asta?
Trebuie sa stii in primul rand tu ce vrei si stii asta. Ai spus mai sus ce vrei.
Dar daca o sa fie altcineva, probabil ca tot la fel o sa gandesti. Dar nici sa stai langa cineva pe care nu il mai iubesti nu e indicat.
Nu o sa primesi un raspuns clar. Si chiar si asa... ce o sa faci? O sa faci ce zicem noi?
Trebuie sa faci ceva ce doar tu stii ce.
Cel mai important si un prim pas este cpmunicarea. Spune-i asta lui, nu noua. Dar spune-i serios. Vorbiti despre asta mai mult. Fa-l sa inteleaga ce vrei, e viata ta. Ia o pauza de la acest stil daca vrei, poate asa o sa inteleaga si el. Dar cu el trebuie sa te pui comun de acord.

| Andreeush a răspuns:

Fiind mai mare decât tine are alte priorități, probabil vrea să își întemeieze o familie.
Dacă tu nu ai aceleași obiective ca și el ar trebui să termini relația. Nu te căsători dacă vrei să te distrezi, să faci alte lucruri.

| alina2k18 a răspuns:

Pai nu aveti aceleasi asteptari de la viata + conceptii foarte diferite, va doriti alte lucruri.
Sanse mari ca dupa nunta sa se lase cu nepotrivire de caracterwinking
Plus ca in viata e bine sa faci ce iti doresti si ce te face fericita ca sa nu ai regrete mai tarziu.
Daca vrei sa iti traiesti viata, sa te distrezi si sa nu ai griji si responsabilitati [ normale intr-o casatorie ], sa calatoresti, etc nu vad cum ai putea sa faci asta daca planuiti sa aveti un copil cat mai repede.
Iubitul tau si-a trait viata pana la 32 ani, a trait tot ceea ce tu abia incepi, normal ca acum investeste in casa nu in distractiiwinking

| Emma30555 a răspuns:

Ești tânără și ai alte așteptări în viitorul apropiat. Nu trebuie sa faci ceva dacă nu simți. Dacă nu l mai iubești cu atât mai mult nu trebuie sa te forțezi. Important e sa te gândești la tine. E bine sa fii curajoasa în viata și sa faci ce simți. Va fi bine și pentru el căci poate și el își va găsi fericirea în alta parte. Se spune ca e bine sa închizi o ușă ca să se poată deschide alta.

| Katie1356 a răspuns:

Varstele voastre sunt cam in puncte opuse, la el incepand perioada cand se gandeste la familie si copii, iar la tine e debutul vietii de tanara, care vrea sa se bucure de viata si sa traiasca experiente.
Nu te condamna nimeni, ai doar 22 de ani, ai tot timpul din lume pentru nunta si familie. Daca nu te mai simti in regula alaturi de el, mai bine desparte-te, decat sa mai tragi 1-2 ani de o relatie in care nu te mai simti ok. Sentimentele odata pierdute, rareori se mai intorc, dar niciodata la aceeasi intensitate.
A disparut magia dintre voi, au aparut discrepante intre ceea ce vreti. Nu esti de condamnat.