| anonim_4396 a întrebat:

Bună! După primul contact sexual protejat... exista posibilitatea sa îți intarzie menstruatia?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Mai ales daca a fost protejat de la cap la coada.

| Floridori a răspuns:

Dezvirginarea si initierea unui nou ciclu menstrual, deci implicit a aparitiei sangerarii menstruale nu au absolut nici macar o legatura.

Daca inainte aveai un ciclu de tip neregulat, atunci cauza este hormonala si va ramane la fel, neputand prezice data la care a fost programat urmatorul CM sa inceapa.

Daca stii ca inainte aveai un ciclu regulat, trebuie sa stii si sa intelegi ca pot exista mici dereglari sau ajustari hormonale ce pot determina anumite diferente. Mici diferente de +/- 1, 2, maxim 3 zile sau o singura intarziere de pana la 10 zile nu ar trebui sa reprezinte motiv de ingrijorare, dar daca observi ca ciclul tau inainte regulat a devenit neregulat ar fi bine sa te prezinti atat la endocrinolog cat si la ginecolog.

Numai bine!

| MValentin a răspuns:

Da, iubitei mele i-a întârziat. Astfel am sunat un doctor ginecolog si o afirmat ca e normal sa întârzie dupa primul act sexual

| blueberry12 a răspuns:

Tak, jest taka możliwość, ale i tak powinnaś pójść do lekarza.