| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna, e normal ca o femeie de 56 de ani sa nu fie la menopauza? Am pus intrebarea pentru cineva cunoscut.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menopauza se instaleaza de obicei pana la acea varsta. Insa exista si exeptii, dar care sunt destul de rare. Pe baza ultimelor statistici intocmite/existente a reiesit ca fenomenul menopauza se instaleaza intre 40 si 55 de ani. In tara noastra varsta medie a femeilor in momentul aparitiei/instalarii menopauzei este de 49 de ani. Atunci cand apare inainte de varsta de 40 de ani se considera ca fiind o menopauza precoce, iar menopauza care se instaleaza dupa varsta de 55 de ani, este considerata tardiva. Sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Ba da sunt persoane care nu sunt la menopauza la varsta aia.Stiu persoane de 60 de ani care nu este la menopauza si la 45 de ani a avut ultimul copil.Mama are 53 si inca nu are semne de menopauza

| anonim123453313 a răspuns:

Exista persoane care nu sunt la menopauza la varsta aceia.