| anonim_4396 a întrebat:

Este pacat sa intri in biserica cand esti pe stop? Vreau raspunsuri de la cineva care a intrebat un preot. Maine trebuie neaparat sa merg la biserica si nu vreau sa fac pacat. Sa merg sau nu?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii de ce e considerat pacat? Pentru ca in trecut, din lipsa de igiena femeile erau considerate murdare la propriu... si niste popi misogini s au gandit ca mai bine nu lasa femeile la menstruatie sa intre bisericile lor aurite... acu daca tu vrei sa te injosesti in halul asta si sa iti zica un popa ca un fenomen fiziologic normal pentru o femeie este un pacata e treaba ta

| OMFGConrad a răspuns:

Un motiv logic și firesc pentru a nu merge la Biserică pe timpul menstruației? Spune-mi dacă găsești vreunul. Eu unul nu.

| suntserios a răspuns (pentru OMFGConrad):

Le era frica popilor din trecut sa nu le murdareasca femeile podelele bisericilor... si nu e doar o legenda

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns (pentru OMFGConrad):

Iti curge pe covorul din biserica

| tpuuser999 a răspuns:

Mergi linistita. In vechime se discuta ca este interzis, dar intre timp s-a mai luminat si Biserica, iar daca citesti carti scrise incepand din anii 80 (de preoti sau calugari) o sa vezi ca abordeaza acest aspect si raspunsul este intotdeauna sa nu iti faci griji.

| AKARA0 a răspuns:

Pai și ce treabă are ciclul cu biserica?
La biserica poate veni oricine.

| Alexandr a răspuns:

Femeilor care sunt la menstruatie stiu li se face dezlegare de catre preot, insa nu cunosc daca este considerat pacat.

| AssoX a răspuns:

Mooooor laughing)))) e mare pacat, adevarat.Prietenul invizibil din cer o sa te pedepseasca pentru asta sad

| Bogdi_Condrea_1979 a răspuns:

Păcat este să fii prost! Atât

| Caranfil a răspuns:

Da,nu ai voie sa mergi in biserica cand ai menstruatie, nu mai asculta gurile cascate care nici nu merg la biserica si nici nu au citit biblia dar isi dau si ei cu parerea, ca deh, in ziua de azi toti sunt destepti.

| OMFGConrad a răspuns (pentru Caranfil):

Mă, 'ăla de nu se dă deștept pe aici', ia zi-mi și mie de ce nu are voie să meargă la Biserică când are menstruație? E ca și cum ar interzice bărbaților să meargă la Biserică când sunt în călduri. Ți se pare logic sau corect?

| Cristina3334 a răspuns:

Este la musulmani. Esti musulmana?

| SilverStar0104 a răspuns:

Nu este un pacat sa mergi la Biserica cand esti in perioada menstruatiei, este ceva normal. Nu scrie nicaieri ca ar fi pacat sa faci asta. Pacate sunt considerate alte lucruri mai grave. happy