| MiZzi a întrebat:

Buna! Eu acum 2 saptamani am avut un contact sexual protejat dar din pacate prezervativul s-a rupt. Nu a ejaculat in mine, dar fiind in una din zilele fertile, ne-am speriat si asa ca a doua zi am luat postinor 2. Nu am avut reactii adverse dupa pastila, doar putina greata si oboseala. Nu am avut acea sangerare de dupa postinor. Pe data de 18 luna aceasta era ziua cand trebuia sa-mi vina normal menstruatia. Azi dimineata am facut un test de sarcina si a iesit negativ, iar dupa o ora am simtit acea durere de burta specifica menstruatiei. Nu la mult timp mi-a venit si mult asteptata menstruatie, de culoare normala si la fel de abundenta cum o aveam de obicei. Oare mai exista vreun risc sa fiu insarcinata? Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut/va avea aceste "caracteristici" atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat/va dura 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge atunci NU cred să fi însărcinată.

Oricum, la 2-3 zile după terminarea menstrei, să mai faci ÎNCĂ un test de sarcină pentru confirmare ( aşa cum explicam într-un răspuns anterior ).

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu mai exista nici un risc de sarcina, poti sa stai linistita

| VadTot a răspuns:

Nu! Mai fa un test de sarcina! dar cred ca l faci de pomana deci nu mai exista prea mari sanse sa fi insarcinata!

| MetalHead04 a răspuns:

Nu esti.