| anonim_4396 a întrebat:

Eu și prietenul meu suntem de 1 an și jumătate aproape împreună și suntem amândoi studenți (el mai mare ca mine). Ideea este că in decursul acestui timp, am realizat că este foarte leneș și comod și nu îi place deloc să facă și alte chestii atipice, ieșite din zona de confort. Ii place sa iasa cu prietenii lui (la care la orice întrunire, se bea foarte mult alcool, motiv pentru care eu nu am reușit să mă adaptez în grupul lor pentru că sunt de fel liniștită, nu mă dau in spectacol și nu beau), sa se joace, sa stea pe YouTube. El termină acum facultatea și, din păcate, nu a fost acceptat la aproape niciun job pe domeniul său (deși a fost la interviuri). Eu ma gandeam dupa ce termina cu tot sa mergem undeva sa ne odihnim si sa ne relaxam, însă nu am văzut un interes din partea lui, el zice că nu are bani (el fiind si din provincie), dar am zis ca împrumut, numai sa mergem sa ne relaxam. El zice mereu "vedem". La Paști a făcut la fel, trebuia sa mergem intr-o vacanta de 2 zile la Bușteni, am făcut rezervare ca după sa imi zica ca vrea să învețe pentru licență si să lucreze. Am fost la el acasă de Paști si nu a făcut nimic din ce zicea el ca face si m-a dezamagit treaba asta. Aseara aparent au venit prietenii neinvitați la cămin la el si au făcut ceva petrecere cu băutura si mâncare și eu nu am fost invitată si m-a deranjat asta. Ca sunt foarte desconsiderată de prietenii lui și daca am discuții pe tema lor cu el, el le ia partea și spune că nu e vina lor că eu "stau tăcută și nu zic nimic si nu ma bag in seama cu ei". Ma gandeam sa merg la o prietenă în străinătate si sa stau la ea o saptamana si sa vizitam lucruri si el face foarte mult tam tam pe tema asta, in sensul că "du-te și fă ce vrei" pe un ton raspicat, dar dacă eu îl invit să mergem împreună undeva, tot el invocă tot felul de motive și scuze. Iar când el iese cu prietenii sau îmi ascunde unele petreceri unde eu nu sunt invitată e super ok, adică eu pot permite asta, însa sa plec la o prietena cu care nu m-am mai văzut de ani buni nu e ok.
Și in ultima vreme am avut ceva divergențe pe tema vacantelor, eu spunandu-i că vreau in vacante să mergem macar 2-3 zile (evident, in limita bugetului disponibil) să ne relaxăm, destindem dupa o sesiune grea, dar el este de părere că nu trebuie sa mergem musai in fiecare vacanță undeva, ca el ar prefera sa stea acasă și sa nu facă nimic.
Aș avea nevoie de un sfat.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa te superi sau nu dar tot iti spun: esti foarte naiva (ca sa folosesc un eufemism).
Lasa-l fata si fugi de el cat te tin picioarele, nu cred ca respectivul o sa se indrepte, dimpotriva, cred ca va fi tot mai rau. Nu-ti strica viata pentru un asa specimen, ai tot timpul sa-ti gasesti un baiat mult mai bun.

| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa te desparti de el, e clar ca nu sunteti compatibili. Tie iti trebuie unu linistit, caruia sa-i placa sa calatoreasca, mai matur si interesat de chestii spirituale. Lui ii trebuie una sa fie la randu ei sufletu petrecerii, care sa bea, sa se distreze si sa n-o apuce dorinta de apleca prin vacante. Si...mai vorbareata in grupuri

| RAY a răspuns:

Daca ar face ce vrei tu ar deveni plictisitor dar el nu face asa ca drama continua, desi cu voi fetele e asa, trebuie sa faci opusul a ceea ce vreti si e ok, sunteti fiinte emotionale va plac telenovele

| Andreeush a răspuns:

Din păcate sunteți diferiți, se vede că nu sunteți pe aceeași lungime de undă.
Și eu am avut un iubit care era la fel, avea o obsesie cu jocurile, putea sta și 5-6 ore la rând în fața calculatorului sau chiar toată ziua. De ieșit undeva nici nu putea fi vorba, ori ieșeam singură ori cu prietenele prin oraș.
Gândește-te bine dacă vrei să continui relația cu el.

| Hammurabi a răspuns:

Nu înțeleg de ce mai stai cu el?
Măcar singură, ai putea face ceea ce-ți place. Să călătorești, să cunoști alți oameni, să-ți vezi prietena, să cunoști pe altcineva care e compatibil cu tine, etc.
Care e rostul pentru care stai cu el?

| SEMIHA a răspuns:

Sunteți 2 tipologii diferite. Dacă nu vă puteți completa reciproc, dacă nu te simți iubită și împlinită în relație, de ce să continui? Nu are sens. Nu crezi că meriți mai mult? Nu îți stă nimeni în cale, doar tu.

| AnjaAHUI a răspuns:

Bună!

Îmi dau seama din ce descrii că ții foarte mult la el și că lupți pentru această relație. Cred că nu contează câtă lume îți va spune să te desparți de el, tu vei încerca mai departe să îndrepți Lucrurile. Din păcate însă ceea ce ai spus nu sunt 2 sau 3 defecte pe care le poți îndrepta într-o vară. Felul lui de a fi se datorează anilor de zile în care acest comportament nu i-a adus niciun defavor, deci încercările tale de a-l schimba or să se lovească de zeci de ziduri, de certuri și momente de furie din partea amândurora. Totuși, dacă tu ești hotărâtă să lupți pentru această relație, dacă simți că în ciuda divergențelor, el este omul care te face cea mai fericită, atunci îți voi da câteva sfaturi, poate îți va fi ceva de folos.

Să luăm problemele pe rând.

1. Lenea și comoditatea. Așa cum am spus comportamentul lui se datorează anilor de zile în care i-a mers foarte bine. Niciun om nu va schimba nimic la el sau la felul lui de a face lucrurile, dacă are tot ce își dorește. Nu știu cât timp stai cu el, nu ai menționat, dar cât sunteți voi doi, încearcă, în loc să te cerți cu el, sau să îi explici din nou și din nou aceleași lucruri, să îi arăți de ce nu este bine felul în care procedează. Uneori iubitele sunt ca niște mămici în miniatură, care fac totul de dragul partenerilor. Ele gătesc, ele fac curățenie, ele spală, ele calcă. După care tot ele sunt nemulțumite că ei nu le ajută. De ce ei le-ar ajuta dacă au totul de-a gata? Înțelegi unde bat? De exemplu (nu cunosc cazul vostru, este un pur exemplu) tu îi spui lui să gătească, dar el nu se ridică din pat. Tu îi mai spui o dată, același rezultat, încă o dată, de data aceasta te și superi, dar el nu face în continuare nimic. În cele din urmă tu te duci frumos la bucătărie și gătești tu singură. Dacă se întâmplă așa, el nu va învăța niciodată că fiecare acțiune are o consecință. În loc să te duci să gătești, stai și tu în pat și nu face nimic. Arată-i că dacă vrea să mănânce trebuie să contribuie cu ceva.
Bineînțeles, ideal ar fi ca sarcinile să fie mereu împărțite la doi. Nu să gătească el în fiecare seară și tu deloc, sau invers.

2. Jobul. Ai spus că el a participat la interviuri. Felicitări în primul rând pentru acest lucru. Înseamnă că totuși vrea ceva de la viață și nu se lasă pe o ureche. Este conștient că are nevoie de un job și se duce la interviuri. Felicită-l pentru acest lucru și susține-l în continuare. Motivele pentru care nu a obținut nimic până acum sunt multe și diverse, dar faptul că nu a obținut nimic nu trebuie să-l demoralizeze. Îmbărbătează-l cu fiecare oportunitate și fi-i alături. Este important ca persoana dragă să te susțină mereu. Dacă este perseverent și are cunoștințele necesare, va fi bine și va fi angajat cât de curând.

3. Prietenii. Din păcate personalitatea noastră și felul în care ne raportăm la lume sunt definite și de anturajul nostru. Ca să fie lucrurile și mai rele doar comportamentul negativ se împrumută foarte ușor. Dacă prietenii beau și el va dori să bea și să petreacă cu ei, pentru a nu fi exclus din grup. Tu nu ai ce face aici. Ai încercat să vorbești cu el, să îi arăți de ce nu este bine ceea ce face, să îi spui că acești prieteni nu te acceptă. Mai mult nu știu ce ar fi de făcut.

Este însă foarte grav ceea ce face el. Tu ești iubita lui, jumătatea lui, iar faptul că nu te susține și că dă vina pe tine trădează un comportament pueril, la fel ca minciuna. Se comportă ca un băiețel de 12 ani care are iubită pentru că este „cool", dar care nu știe de fapt cum să se comporte cu aceasta, așa că o lasă singură pentru ca el să fugă la fotbal cu ceilalți. Un bărbat matur nu își va lăsa iubita pentru prieteni. Trebuie să existe un echilibru și niște prorități. dacă proritățile lui sunt petrecerile și prietenii, gândește-te foarte bine ce vei face în continuare și cât vei fi dispusă să îl aștepți să se maturizeze.

De asemenea ai grijă cu minciuna. Azi ascunde faptul că a fost la o petrecere, mâine poate să îți ascundă altceva mai grav.

4. Vacanțele. Tu văd că ești o fire plimbăreață și deschisă la nou, o fire sociabilă care vrea să vadă, că cunoască, să călătorească. Dar nu toți oamenii sunt așa. Iubitul tău de exemplu nu este așa, dar trebuie să existe niște compromisuri. El a vrut să stați de Paște acasă. Ați făcut ca el. Acum tu vrei să mergeți 2-3 zile pe undeva, este normal să faceți ca tine. Echilibrul este cel mai important. Niciodată doi oameni nu vor putea fi perfect de acord unul cu altul. Ceva mărunt va exista, dar trebuie să știți cum să faceți ca diferențele dintre voi să nu cauzeze probleme.

Faptul că tu vrei să mergi la prietena ta este normal să îl dernajeze, doar este iubitul tău. Dar dacă nu vrea să mergi singură, oferă-i ca variantă să vină cu tine. Dacă nici așa nu vrea, spune-i că alte variante nu mai există. Cu el sau fără el, tu te duci.

5. Banii. Nu este bine să vă certați pe acest subiect. Este bine că el are orgoliu și nu acceptă să îi plătești tu. Acest lucru este normal, motiv pentru care și tu trebuie să înțelegi că insistențele nu sunt bine venite. Când va avea un job problema aceasta o să se rezolve, deci nu are sens să vă certați.

Sper că am fost de folos, ai grijă ce faci și gândește-te bine ce îți dorești de la această relație.

| Stefan1987 a răspuns:

Pacat ca o fata asa buna ca tine a gasit un dobitoc ca el!