| PuffyPuffulete a întrebat:

Faza e ca: la scoala :colegii de clasa cat si cei din scoala ma fac sa ma simt prost adica in sensul ca unii/unele ma fac proasta, urata, si cel mai important incep sa ma strige prin curtea scolii urata, etc Oare chiar trebuie sa pun la suflet ce imi zic? De ce ma fac mereu sa ma simt prost? Recunosc nu sunt foarte desteapta si frumoasa dar nici ca altele cu o tona de fard....si sa explodeze capul de atata carte...

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

- Incearca sa scoti din vocabular expresia "ma simt prost" pentru ca exista o replica care suna asa "te face sa te simti asa cum esti" si chiar daca e spusa in gluma sau la misto tot nu-ti pica bine. Frumusetea e relativa dupa cum stii. Important e sa te placa cel de langa tine, daca ai sau cand vei avea. Ar fi si anormal sa te placa toata lumea. Incearca totusi sa te fardezi putin, sa scoti in evidenta anumite trasaturi ale fetei. In primul rand te va face pe tine sa ai mai multa incredere in tine. Si nici nu e scump.
- In privinta "exploziei" lucrurile sunt putin mai complicate. Nu trebuie sa inveti pentru altii si nici macar pentru note, (chiar daca reprezinta un indicator destul de relativ al nivelului de pregatire al tau) ci pentru tine deoarece daca nu stii sa vorbesti fluent, daca nu stii sa te exprimi, daca iti va lipsi o minima cultura generala, chiar daca acum, in scoala nu te va afecta prea tare, cand vei termina si vei intra in viata, vei fi marginalizata si ASTA te va afecta pe toata viata. Nu de alta, dar ar fi pacat sa intri in categoria celor care sunt suparati pe viata si dau vina pe oricine in afara de ei insisi pentru nereusitele lor. Deci in concluzie, nu-i baga in seama, fardeaza-te cu gust
si apucate de citit (de toate pentru toti). Toate astea vor duce la cresterea increderii in tine si nu vei avea decat de castigat.

13 răspunsuri:
| Iubibilăă a răspuns:

Nu baga in seama rautatile.
Stiu cum este, si eu sunt in acelasi caz ca tine.
Chiar nu-mi pasa.
Pa, pa.

| Cristiann25 a răspuns:

Fiecare om este FRUMOS in felul lui.Cu asta cred ca am spus tot sunteti de acord? Fiecare fata in ziua de azi se machiaza macar putin dar fiecare cum doreste, toate la timpul lor! Succes, te pup!

| Voidwithin a răspuns:

Cu alte cuvinte esti o persoana normala.
E posibil sa te tachineze si din alte motive cum, ca te-ar placea.

| d3javw a răspuns:

Nu trebuie dar incearca sa te schimbi in legatura cu scoala nu trebuie sa stii tot,, sati explodeze capul" nu ajuta cu nimic unele chestii in viata pe care le inveti dar trebuie pentru ca asta e sistemul si daca vrei sa faci ceva Te adaptezi mult noroc!

| Dragutza_Paloma_Bianka_1998 a răspuns:

Asa ma simt si eu cateodata si acum vreau sa ti povestesc ceva am si eu niste probleme dar cand ma ia in brate iubi meu ma simt frumoasa si nu pe exterior si pe dinauntru si cei care te indulta vor avea pedeapsa lor nu pune la suflet dumnezeu a spus:nu judecati ca sa nu fiti judecati",, de ce sa vezi tu paiul din ochiul fratelui tau si nu te uiti cu bagare de seama la barna din ochiul tau"-matei 6, 7.

| Ankutzaaa a răspuns (pentru Dragutza_Paloma_Bianka_1998):

Intr-un fel ai dreptate!
Dar am o intrebare : ESTI POCAITA?
laughing

| Dragutza_Paloma_Bianka_1998 a răspuns (pentru Ankutzaaa):

Nu dar sunt ortodoxa dar cred ca nu trebuie sa uitam de Dumnezeu ok?

| Ankutzaaa a răspuns (pentru Dragutza_Paloma_Bianka_1998):

Aici sunt de acord cu tine!
Pe mine m-a amuzat ca ai dat si versetullaughing
Nu ma baga in seamahee hee

| elisabeta12345678900987654321 a răspuns:

Nu pune la suflet, stai langa prietenii adevarati.

| ღPufuleț a răspuns:

Nu.i baga in seama. Mai mult ca sigur ca.s invidioase pe tine, indiferent daca porti o bluza frumoasa pana la aspectul fizic. Nu asta e ce conteaza! Prietenii adevarati vor fii mereu langa tine chiar daca pe fata va fi un cos imens. Ei te vor iubi la fel de multwinking. Bafta happy

| clopotica28 a răspuns:

Si eu am fost ironizata la scola cred ca 1 an intreg..numai din cauza numelui meu,e mai ciudat dar asta e, nimeni nu e perfect si in plus sunt niste idioate materaliste care se gandesc doar la ele, nu si la altii, pun pariu pe ce vrei ca ele n-ar ajuta nici o batranica sa treaca strada, ar putea ea si sa le dea bani ca tot n-ar ajuta-o.
Sa nu le mai asculti si sa le trantesti si tu cate o replica porivita pentru gura lor mare.te pup

| SARA312 a răspuns:

Nu pune la suflet! Sa-i ignori! Ce iei sunt mai frumosi decat tine?! Nu cred!

| RedHotCPeppers a răspuns:

Nu esti urata.Vad sata la poza de profil, dar daca ia pune si machiaj.....awsomelaughing