| valentina69 a întrebat:

Buna fetele,vreau o parere de la voi, acum 10 zile am facut sex neprotejat pentru ca ne dorim un copil si incercam de vreo 3 luni dar nimic, luna asta pe 21 trebuia sa imi vina menstruatia dar inca nu a venit,ieri am avut o scurgere roz si azi parca ma strange burta,am facut si un test de sarcina dar e negativ, ce parere aveti? e pisibil sa fiu si inca e devreme pentru test.multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma unui sex intretinut cu 10-11 zile inainte de data calculata/preconizata de incepere a menstruatiei, atat teoretic cat si practic formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA fiindca PERIOADA FERTILA s-a terminat cu circa 3-4 zile mai devreme. Ovulul care prin fecundare ar fi urmat sa se transforme intr-o sarcina, a "murit" cu circa 3-4 zile inainte de momentul in care a fost intretinut contactul sexual. Sarcina dorita de voi s-ar fi putut forma/naste numai in cazul in care sperma ar fi fost ejaculata zilnic in vaginul tau in cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual care s-a suprapus peste perioada 4 -8 martie (ovulatia s-a produs probabil in 7(8) Martie). Simptomele premenstruale, si acea scurgere roz, cel mai probabil prevestesc inceperea menstruatiei. Posibilitatea ca rezultatul testului de sarcina sa fie valabila/valida deci si corecta este foarte mica fiindca a fost efectuata cu 7-8 zile inainte de data la care este indicat sa fie facuta. Testul trebuie refacut dupa trecerea a minim 7 zile de intarziere a menstruatiei. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Din cele scrise de tine reiese ca nu poti fi gravida. De ce? Pentru ca actul sexual s-a petrecut in afara perioadei fertile.