| Ralu_Raluca_1999_lYGS a întrebat:

Buna fetelor, am o mare problemă. Iau anticoncepționalele de 6 luni de zile, în pauza de 7 zile de anticoncepționalele, mi-a venit menstruația. Dupa prima zi de la sfârșitul menstruației, am făcut-o cu prietenul meu, si el a lasat în mine. A doua zi, am reînceput anticoncepționalele (7 zile pauza, a 8-a reînceput). As putea fi însărcinata? Menționez că mă ustură sânii îngrozitor. Si când am facut-o eram în pauza de 7 zile, ciclul m-a ținut 4 zile. Mi-e tare frica. sad Ajutor!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul folosirii pastilelor AC, protectia contraceptiva totala adica MAXIMA instalata in organism dupa folosirea celor 21 de pastile de pe folie/blister, RAMANE si se MENTINE la valoarea maxima pe intreaga/toata perioada celor 7 zile de pauza dintre 2 blistere consecutive. In conditiile descrisa in aceasta intrebare, formarea sarcini este 100% IMPOSIBILA fiindca sperma poate fi ejaculata in vagin pe intreaga perioada cat va fi folosita aceasta metoda de contraceptie. Te poti linisti complet fiindca in acest caz este absolut INUTIL ca sa ai chiar si cel mai mic motiv de ingrijorare. Multa sanatate!

| Ralu_Raluca_1999_lYGS explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc din suflet, nu aș vrea să distrug viața unui copil, nu am pshihicul necesar.

1 răspuns: