| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor, am o problema, nu pot rămâne însărcinată, am făcut sex in perioada de fertilitate și nu numai. Dar nu rămân însărcinată, menstruația luna asta mi-a întârziat 5 zile dar mi-a venit. Ce pastile îmi puteți recomanda? Mulțumesc pentru înțelegere!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

PRODUSE CARE SE POT FOLOSI PENTRU MARIREA FERTILITATII

Produsul Myo-Sun poate fi folosit ca adjuvant in cazul folosirii unui anumit produs care a fost prescris in urma unor analize endocrine si hormonale. Medicamentele cu continut de hormoni care se folosesc in acest scop au de obicei rolul de regularizare a ciclului menstrual si de crestere a fertilitatii, dar ATENTIE! prescrierea lor se va face doar in urma unor investigatii foarte minutioase. In situatiile cum este cea precizata de tine, pot fi folosite tratamente naturiste cum ar fi tincturile obtinute din plante medicinale (branca ursului) cu rolul de a stimula cele 2 ovare pentru a favoriza producerea ovulatiei, sau prin tratament medicamentos : cu acid folic, Duphaston, Clostilbegyt, etc. In multe cazuri medicul este cel care indica folosirea Clomifenului care este de fapt medicamentul cel mai des folosit, care ofera si cele mai bune rezultate in cazurile de fertilitate foarte scazuta. Insa acest medicament trebuie folosit cu foarte mare grija si cu mult discenamant, fiindca aproximativ jumatate dintre femeile care si-au administrat clomifen, raman insarcinate in general intr-un termen destul de scurt de doar 3-4 cicluri menstruale insa trebuie sa fie precizat si specificat faptul ca produsul poate avea in foarte multe cazuri un efectul ce trebuie avut in vedere si de luat in seama fiindca s-a constatat ca predispune aparitia sarcinilor gemelare cu 2, 3 sau si mai multi copii gemeni, fiindca medicamentul are efect de activare a ambelor ovare, care pot sa dezvolte, maturizeze si sa elibereze fiecare mai mult de un ovul viabil o data. Insa asa cum am specificat si mentionat, astfel de medicamentepot fi prescrise doar de catre un medic ginecolog -obstetrician specialist in probleme de fertilitate. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastilele nu ajuta cu nimic!
Aveti nevoie atat tu cat si partnerul tau de sex, de investigatii medicale pentru fertilitate.
Este posibil ca tu sa ai: ovare polichistice, trompe infundate, uter infantil, samd.
Este la fel de posibil ca arabtul sa fie steril sau sa nu produca spermatozoizi intr-o cantitate acceptabila.

| mihai69 a răspuns:

Pastile nu știu, dar un lucru e posibil să fie util: ai încercat să schimbi partenerul?

| Emilian65 a răspuns:

Daca iti doresti un copil consulta un medic ginecolog.

| Andreeush a răspuns:

În loc să te gândești ce pastile să iei mai bine te-ai duce la un control, să te vadă un medic.

| ywar a răspuns:

Sa-si faca o spermograma. Daca nu e bun baiatul, il parasesti si altul. Sunt atatia purtatori de s@la. E un semn ca nu el e alesul.

| GouDidodino a răspuns:

Poti lua niste vitamine ce se folosesc in timpul sarcinii, Femibion, Elevit si apoi dă-i sa meargă în perioada fertilă. Nici Acid Folic nu ar strica sa iei

| Pascu1tudor a răspuns:

Cianura

| Ovatopu a răspuns:

Buna seara!
Sunt băiat dar iti dau un sfat.
Cu prietena mea am trecut prin exact aceiași situatia, parerea mea ca nu e ok sa iei pastile dupa ureche.
Cel mai bine ar fi sa consulți un medic specialist de "ferilitate" asa se cheama.
Nu ginecolog ca nu ajuta prea mult, daca consideri ca ai cu adevarat o problemă du-te la un consult de specialitate nu la un simplu consult ginecologic.

Eu cu prietena mea ne-am chinuit 7 ani sa facem un copil, pana la urma am fost la un medic de fertilitate si pot spune ca totul este ok.
Doamne ajuta