| Madalina68 a întrebat:

Buna,fetelor! As vrea sa stiu si eu la cat timp vine menstruatia dupa pilula de a doua zi Postinor. Mentionez ca pe 25 decembrie am avut ultima menstruatie. Pe 5 ianuarie am avut contact sexual neprotejat iar in dimineata urmatoare am luat prima pastila de Postinor. Urmand ca pe urmatoarea sa o iau la 12 ore. Pe data de 16 ianuarie am avut niste scurgeri maro care au tinut 4-5 zile. Mentionez ca pe 30 ianuarie am avut contact sexual neprotejat, iar ciclul nu a aparut pana acum. Inca nu am facut un test. E cazul sa ma gandesc la o eventuala sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce este folosita pastila contraceptiva (de a 2-a sau a 5-a zi) devine cu totul imposibil sa se mai poata face vreo estimare in privinta modului in care va decurge ciclul menstrual si nici in ce moment se va produce urmatoarea menstruatie. Acest lucru se datoreaza faptului ca fiecare organism feminin reactioneaza in mod cu totul diferit in urma actiunii hormonilor proveniti din acea pastila nenorocita asupra ovarelor cat si a celorlalte glande endocrine a caror activitate poate fi mai mult sau mai putin grav, sever dereglata si din acest motiv lungimea ciclului menstrual se poate scurta cu cateva zile sau din contra se poate prelungi uneori chiar foarte mult, incat ''intarzierea'' sa ajunga sa fie si de 4-6 luni. In situatia ta raspunsul corect poate fi obtinut doar prin rezultatul unui test de sarcina care sa fie efectuat dupa data de 12 februarie intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nuami dumnezue iti poate spune asta!
Pastila de a doua zi este o bo, ba hormonala care iti da pete cap cilul, pentru urmatorele 6-12 luni! Nimic nu-s e mai poate calcula sau aproxima, nici menstra, nici ovulatie au perioada fertila.