| anonim_4396 a întrebat:

fetelor, baieti, celor care macar o data au fost cu inima franta. Va rog foarte mult sa ma consolati.
Ideea e ca am avut cel mai sincer iubit din lume si o poveste foarte frumoasa de dragoste, eram mereu impreuna, peste tot eram impreuna, si cea mai mare frica a lui a fost sa nu ma piarda, sa nu-l las eu, faceam totul doar sa nu-i fac rau fiindca ma iubea enorm, si toti stiau asta, dar uite ca relatia noastra a inceput sa nu mai "functioneze" si ne-am despartit. Am aflat ca are pe alta, si o avea si inainte sa incheiem relatia, si poate ca e vina mea ca nu i-am oferit destula iubire. Asta cel mai mult m-a durut! nu mai rezist, mor de dorul lui, nu accept ideea ca nul voi ma vedea, ca nu voi mai vorbi cu dinsu, CA ESTE ALT CINEVA LINGA DINSU, traiesc o trauma, mereu plang, pur si simplu nu mai rezist, nu am chef de nimic, NU REZIST, NU REZIST! cred ca nu o sa mai gasesc pe nimeni mai bun ca el, mai intelegator si mai iubitor, nu ma simt in puteri sa incep o relatie cu alt om, il vreau pe el si gata crying( ma doare foarte mult, ma sufoc, nu stiu cum sa trec peste asta, cum, si mai stiu ca nu putem fi impreuna. sunt foarte disperata, dar nu am in gand sa ii plang in genunchi, il vreau doar aproape, nu inteleg cu a putut sa uite totul atit de repede, cum a putut sa plece? Va rog cele mai eficiente sfaturi, dragii mei va multumesc

38 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Cum poti sa spui ca te-a iubit cand stii ca a fost cu alta in timpul in care era cu tine?straight face Esti o mare fraiera. Tipul nu a dat nici 2 lei pe tine. E lipsa de respect. Daca nu mai voia sa stea cu tine iti putea spune dar el a ales sa stea cu alta. Asta crezi ca inseamna iubirea?

" nu inteleg cu a putut sa uite totul atit de repede"
Stai linistita, nu a uitat, doar nu i-a pasa de ce se intampla. happy
Iesi afara cu prietenii, incearca sa iti umpli timpul cu diverse activitati pentru a nu mai avea timp sa te gandesti la el.

| Tabetha a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu, nu era cu ea in tot timpul cind a fost cu mine, in ultimele 2 saptamani incepusem sa ne certam prea des si el a hotarat sa plece la ea! cam asa a fost, desi relatia noastra nu era incheiata

| Tabetha a răspuns (pentru Aasdfghj):

Dupa aia chiar nu stiam ce sa cred a fost iubire sau nu, dar cum am mai spus, dupa cate am trecut impreuna, si cate am facut unul pentru altul, era nebun dupa mine, nu s-a asteptat nimeni din partea lui. a spus ca vrea tar mult sa fie cu mine dar o parte din el o alege mai mult pe ea si atat. e un prost!

| Aasdfghj a răspuns (pentru Tabetha):

Ce conteaza de cand? Conteaza ca statea si cu tine si cu ea. E lipsa de respect, iubirea s-a pierdut pe drum sau nici nu a existat.

| Drolja a răspuns:

Vestea bună e că o să mai dai peste băieţi sinceri ca el. Vestea proastă este că o să fie la fel de sinceri, poate chiar mai mult.
Podnyiat golovu!

| Giulia97Anna a răspuns:

Off,Doamne.Parca m.as vedea pe mine acum un an.Si eu am avut o relatie foarte asemanatoare cu a ta.In primul rand trebuie sa.ti opresti sentimentele tale pt.el.Nu se merita.De ce? Pai sa zicem ca daca el intr-adevar tinea cu adevarat la tine nu era cu fata aceea inca de cand erati intr.o relatie.Crede.ma ca stiu exact prin ce treciwinkingNu se merita sa stai s sa suferi dupa un prost.Si acum ca sa.ti zic cum am reusit eu sa trec peste.Pai am lasat sa treaca putin timpul.Prostia mea a fost sa am o noua relatie imediat dupa despartire.Tu sa nu faci asa ceva.Lasa doar timpul sa vindece ranile. Faza este ca in aceea relatie eu cu baiatul acela nici macar nu ne sarutasem vreodata..era doar de fatada.M.am despartit de el.Am zis ca e mai bine singura.Insa la momentul acela imi ziceam ca nu o sa mai gasesc pe cineva. Ironic este ca a doua zi l.am vazut pe El.Pur si simplu a fost dragoste la prima vedere.Iar acum avem 9 luni de relatie.Deci eu zic sa numai plangi, sa lasi sa treaca timpul, si apoi dupa poate o sa intalnesti pe altcineva.

| Tabetha a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Multumesc tare mult, * dar totul era atat de perfect, nu ma asteptam niciodata asta de la el, chiar si prietenii lui s-au dezamagit. Ba era atat de frumos ca nici nu ai zice ca chiar nu a tinut la mine. Stiu ca a tinut, stiu asta, dar nu inteleg ce l-a determinat sa procedeze asa, chiar nu inteleg, e un las...

| Giulia97Anna a răspuns (pentru Tabetha):

Stiu cum e happy Mie mi se zicea ca el nu e ceea ce pare si eu ca o"fraiera" ii luam apararea.La un moment dat am observat ca este exact cum mi-a fost descris.un las. exact cum ai zis tu despre fostul tau prieten.Stiam ca o sa sufar dar am preferat sa ma despart de el(am plans ca o proasta 1 luna de zile, tu sa nu faci asta).Iar acum, abia astept sa fac 1 an de cand sunt cu EL, actualul meu iubit happy Deci, trebuie sa iei o pauza sa iesi cu fete, baieti in oras(asa am facut eu) si usor usor o sa-l uiti.Si eu cred ca o sa-ti gasesti pe altcineva.Pe cineva care poate chiar va tine cu adevarat la tine si iti va demonstra cat de mult te iubeste, incat o sa uiti trecutul si o sa-ti doresti sa stai numai in prezent. Sper ca te-am ajutat, si numai fi tristawinking

| RAY a răspuns:

Ce tragic, ce dramatic, ma faci sami indund tastatura de lacrimi cand te citesc, vrajeala in realitate tu stateai pentru banii cu el el vazand ca tu tot ceri mai mult a fugit la alta cu tarif mai mic si acuma jelesti pe aici ca esti in faliment fi fara griji ca prosti mai sunt multi care cred in iubire, bafta multa

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Daca ai stii cat am ras. :laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca rade lumea de mine inseamna ca sunt un nebun popular

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Esti cunoscut si inca cumwinking laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ma duc sa imi iau ceva dulce ca zici ca sunt un castravete murat de cat am plans la intrebarea asta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

laughing

| Tabetha a răspuns (pentru RAY):

Nu am avut intentia sa fac pe nimeni sa planga, am vrut doar cineva sa ma inteleaga. Si nu, niciodata nu am avut nevoie de banii lui aveam abia 17, sintem adolescenti, nu am nevoie de bani, doar de iubire, si pentru mine intr-o relatie suntem ambii egali, si eu am nevoie de tot ce imi trebuie si am banii mei suficienti, nu am nevoie de...

| Doub a răspuns:

De ce ii spui "Dinsu"?raised eyebrows

"Ideea e ca am avut cel mai sincer iubit din lume si o poveste foarte frumoasa de dragoste, bla bla".
"Am aflat ca are pe alta."
Ups, ce ziceai?

| Mirke a răspuns (pentru Doub):

Pt ca asa li se adreseaza obiectelor in moldova,
EX, Mergem in spatele calului pe care l-a scapat balegatul, si am calacat in dïnsa!

| Doub a răspuns (pentru Mirke):

rolling on the floor))

| Tabetha a răspuns (pentru Mirke):

Nu, nu e pentru obiecte, dinsul, este pronume, http://dexonline.ro/lexem/d%C3%A2nsul/14903

| Tabetha a răspuns (pentru Doub):

Cum am mai spuns e pronume big grin dar nu conteaza, era foaaaarte bun si sincer, si dupa cele intimplate nici nu mai stiu ce sa cred, ca m-a mintit, dar petru toate cate a facut pentru mine, a fost doar o minciuna? nu, de asta continui sa dau vina pe mine, ca nu am fost destul de buna pentu el sad

| Doub a răspuns (pentru Tabetha):

Nu prea cred ca te-a iubit. Daca te iubea, nu te insela.thinking

| Drolja a răspuns (pentru Doub):

Posibil că e moldoveancă de peste Prut, ei folosesc această formă pronominală.

| Liviu a răspuns (pentru Doub):

Cred ca e moldoveanca laughing ca pe acolo se cam discuta asa din ce cunosc eu.INsa nu ii asta baiu happy

| Doub a răspuns:

Hm, nu stiam. Chiar mi se parea ciudat.thinking

| peperonies a răspuns:

Pai cu atata iubire cum v-ati despartit? acu ca are pe alta e din nou bun? daca te-a lasat el oricum inapoi nu il mai vezi. Nu incepe si se termina lumea cu el, treci peste.

https://www.youtube.com/watch?v=OsB2wtH24D8

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Ca e el iubitul perfect, asta e doar in capul tau. Baiatul ala te-a inselat, si nu poti sa continui asa, sa dai vina pe tine. E normal sa te simti deprimata, atata timp cat tu il iubeai si pe el si relatia voastra aparent perfecta. N-ai avut timp sa-ti "consumi" toata "energia" emotionala in relatia aia, lucrurile s-au schimbat brusc. De aceea ti-e greu sa te desprinzi, eu te inteleg. Totusi, lucrurile au inceput sa degenereze, depresia ta e si mai profunda, gandesti aiurea si te chinui singura. Resemneaza-te, accepta faptul ca nu e baiatul pe care il credeai (chiar nu e) si ca n-ai pierdut nicio comoara, ci poate doar timp. Plangi, descarca-te, dar mai si opreste-te. Nu poti sa vezi asta acum, dar viitorul o sa-ti aduca alte povesti de iubire, lumea ta nu s-a oprit pentru totdeauna. Nu te grabi, lasa dragostea si relatiile pentru o vreme si ocupa-te putin de tine, de pasiunile tale, de prieteni si orice altceva iti face tie placere.

| Mirke a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

De unde ati tras concluzia ca a inselat-o? Poate era prieten cu respectiva si abia dupa ce a vrut sa fie cu aceea s-au despartit! Nu precizeaza cauzele despartirii!

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Mirke):

"Am aflat ca are pe alta, si o avea si inainte sa incheiem relatia"
Ma, nu stiu, eu numesc asta inselat.

| Tabetha a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

Multumesc foarte mult pentru raspuns, o sa urmez sfaturile. Stiu ca nu merita

| Mirke a răspuns:

Cati ani ai? E normal sa simti asa, si un copil simte la fel dupa jucaria sau animalul preferat, dar toti trecem peste, sau macar incercam sa fim tari, care e prea slab se lasa coplesit si crede ca e sfarsitul lumii, cand va trece ceva timp si te vei mai maturiza, te vei trazii din visul asta si vei spune, ce proasta am fost, atunci vei putea continua viata si probabil il vei vedea pa acela potrivit chiar langa tine, acum nu il vezi ca esti cu capul in nisip ca strutul, si plangi ca proasta pna te ineci in propriile lacrimi!

| Tabetha a răspuns (pentru Mirke):

Am 17 ani! si stiu! sunt constienta ca am viata inainte si nu ar trebui sa fiu puternica, sa nu ma las invinsa, dar momentele noastre frumoase, si lipsa lui ma doboara! multumesc mult pentru raspuns

| superuamen a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine, mi-ar face mare placere sa discutam in privat, sa-ti spun cum am reusit eu si cum a venit inapoi

| Tabetha a răspuns (pentru superuamen):

Si mie mi-ar placea

| Sofia33 a răspuns:

Cauta-l si spune-i ce simti! Poate si el simte acelasi lucru ca si tine, poate reusiti sa va impacati, daca asta iti doresti! Nu ai nimic de pierdut!

| Tabetha a răspuns:

Ehh, ma simt o nenorocita pentru ca sensibilitatea mea ma da gata!

| Mirke a răspuns (pentru Tabetha):

Dar de unde esti? ii zici dansul pentru ca e mai mare sau pentru ca il respecti? De ce v-ati despartit, care a fost motivul si al cui? Nu te mai invinui, Lasa-l, Si eu faceam la fel si inca mai fac, Am crezut ca fac cu capul cand prietena mea a plecat din tara sa stea cu fostul ei, si credeam ca innebunesc, voiam sa merg dupa ea, nu stiam ce sa fac, dar am avut taria sa imi vad de treaba, mi-am luat mai mult de lucru si o mai sunam din cand in cand, si asa am ajuns sa nu o mai caut 1 an de zile, apoi am zis sa o sun, si ghici ce? era deprimata si a vb cu mine cam 2 ore... m-a usturat factura dar apoi, m-a cautat ea, pe mine si intre timp am pus si ceva bani de-o parte, ca am lucrat ca furnica sa o pot uita, acum suntem impreuna! deci ma gandesc ca framantarile nu au rost, timpul rezolva lucrurile! Gandeste la RECE!

| Tabetha a răspuns (pentru Mirke):

In ultimele 2 saptamani din relatia noastra incepusem sa ne certam prea des, puteam sa nu vorbim 2 zile deloc, apoi vorbeam ca doi straini, si eu m-am gandit ca nu merge asa, trebuie sa inchei cu toate astea, dar asta am spus-o doar pentru mine, chiar nu eram gata sa ii spun lui, din contra am vrut sa discut cu el sa aducem totul la normal, dar uite ca el mi-a luat-o dinainte cu pretextul ca nu ne potrivim, si cu mana pe inima spune ca nu doreste sa ne despartim, dar trebuia, apoi am aflat ca exista o EA

| Tabetha a răspuns:

Nu cred ca o sa mai amn incredere in cineva, da ti prav big grin