| BlueEyes a întrebat:

fetelor, deci m-am lasat dusa de val si am facut sex neprotejat ieri.Azi am fost la farmacie si am luat "pilula de a doua zi" si pentru ca sunt in alta tara si nu prea ma pricep eu sa vorbesc, nu am mai intrebat-o nimic pe farmacista, doar mi-a zis sa citesc instructiunile. Buuun, le-am citit eu, am luat pastila acum vreo 5 minute si acum m-am gandit sa caut si pe net despre asta. Si am gasit numai ceva de genul ca de fapt trebuie luate 2 pastile, ca mai trebuie luata inca una la 12 ore dupa prima :O.Si ca de obicei trebuie aa fie 2 pastile in "cutiuta" aia.La mine a fost doar una...asa ca, intrebare:Mai trebuie sa cumpar alta sau nu(pppf, e 25 euro una, pe criza asta, mai bine nu ma mai las dusa de val ca ma ia de tothee hee )? Eu zic ca nu, acum sa imi spuna si mie cineva care stie cum sta treaba! Astept raspunsuri! :*

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pilula de a doua zi nu se ia dupa ureche, ci recomandata de ginecolog dupa consult. Valul asta te-a luat atat de rau incat sa-ti pui viata in pericol in halul asta? Pilula de a doua zi este o bomba cu hormoni, cu reactii adverse importante, nu se ia precum ceaiul de menta, de la farmacie, fara consult, fara urmarire ulterioara.
Sunt preparate cu o singura pastila (gen Escapelle) si unele cu doua pastile (gen Postinor). Alegerea preparatului, modul de administrare si ritmul consultatiilor ginecologice ulterioare difera si este stabilit de ginecolog. Daca preparatul luat de tine este de genul o pastila, administrarea unei noi pastile poate fi dezastruoasa pentru sanatate (doza de hormoni imensa). Daca e de tipul doua pastile si tu iei numai una, eficienta lui va fi foarte redusa. Numai ginecologul te poate scoate din dilema asta. Sper sa gasesti unul in primele 12 ore de la prima administrare.

| BlueEyes explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri.Mai mult m-ati bagat in ceata. De ce trebuia sa ma duc la un ginecolog inainte sau dupa, ce poate el sa imi faca? Pilula de a doua zi se da fara reteta. Oricum, pe instructiuni nu scrie nimic de o a doua pastila, doar ca nu stiam ce sa mai cred cand am citit alea pe net, nu stiam ca sunt de mai multe feluri.Nu mi-am pus viata in pericol, pur si simplu s-a intamplat sa nu avem un prezervativ la indemana (si eram prea excitati ca sa zic asa), nu cred ca e o tragedie.Si au trecut deja vreo 10 ore si nici o reactie adversa, sunt bine! Pilula pentru a doua zi exact pentru asta a fost facuta. E contraceptie de urgenta.Si acum daca nu si-a facut efectul, asta e... o sa avem un bebe :X.Imi fac un test peste 3 saptamani. Nici nu ma gandesc sa avortez :O

PS:scuze pentru greselile din intrebare, ma grabeam si nu prea am fost atenta.

| →s ♥ ą← a răspuns:

Pilula de a2a zi se ia dupa ce consulti un medic ginecolog.nu dupa ureche! si eu stiam ca odata la 12 ore si ca sunt 2 pastile.acum nu stiu

| rvr a răspuns:

Eu zic sa iti cumperi un test pentru sarcina dar inainte de testul de sarcina asteapta 2 saptamana doar atunci vei vede dk esti gravida.si eu iti propun sa nu AVORTEZI...happy pentru omori un suflet.si sincer nu cred ca ai ramas gravida eu zic mai bine sa mergi la un ginecolog. funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa mai iei nicio pastila pentru ca tu ai cumparat o singura pastila care face cat 2. are o concentratie prea mare. atunci cand iei pastila de a doua zi e ca si cand ai fi luat anticonceptionale vreo 2-3 ani...