| kidkiddi a întrebat:

Folosesc anticonceptionalele Belusha de aprox 6-7 luni, le folosesc perfect zilnic la aceeasi ora. In schimb, am terminat pastilele verzi, placebo pe data de 3.06 iar azi 05.06 inca nu mi-a venit menstruatia. Poate fi din cauza stresului?

5 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Pastilele placebo sunt o șarlatanie. Nu fac nimic concret, doar creierul pacienților crede că se întâmplă ceva. Dar nu au efect concret.

Pastilele alea pot conține apă, zahăr sau mai știu eu ce de umplutură

| kidkiddi explică (pentru TheGentleman):

Pana acum imi venea in ziua 29, dupa terminarea pastilelor verzi...

| Alexandra8963 a răspuns:

Pastilele placebo nu sunt o șarlatanie in cazul de fata. Sunt exact ce au pretenția ca sunt și se administrează cu singurul motiv de a nu rata momentul la care trebuie începută o noua folie. Dacă nu ai uitat pastile verzi, nu ai vărsat sau ai avut diaree in perioada respectiva, întârzierea e datorata altor cauze, nu unei sarcini. Posibil de la stres, diete etc.

| kidkiddi explică (pentru Alexandra8963):

Sarcina este exclusa, am facut 2 teste ambele negative. Si contactul sexual a fost protejat cu prezervat (+ anticonceptionalele). Nu am uitat nici o pastila niciodata. Varsaturi nu am avut, nici diaree. Sa inteleg ca este normal sa intarzie daca am o perioada foarte stresanta?

| Alexandra8963 a răspuns (pentru kidkiddi):

Da. Poate întârzia.