| PcAndreea1990M a întrebat:

Bună grup! De 2 saptamani am aflat ca sunt insărcinată si ma bucur enorm de mult. Am facut 3 teste de sarcina si toate au iesit pozitive. Inca nu am fost la control pana acum, am zis sa mai astept putin. Ideea este ca nu stiu cate luni am. Menstruatia mi-a venit in mai normal 5 zile, si in iunie mi-a venit, dar nu la fel... Era ceva mai rozaliu care mi-a tinut aproximativ 3 zile. Mama crede ca am 3 luni deoarece mi se vede putin burta si sustine ca in primele 2 luni nu se vede burta deloc. Voi ce credeti? Un sfat? O parere? Multumesc.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E greu de zis si nu ar trebui sa calculezi, fara ajutorul medicului. Burta incepe sa se vada cam pe la 14-15 saptamani de sarcina (sarcina se calculeaza obligatoriu in saptamani, niciodata in luni). Oricum trebuie sa te duci urgent la un ginecolog, primele analize trebuie facute in intervalul de 6-7 saptamani de la ultima menstruatie, altfel iti expui copilul la mari tiscuri. NU ai ce sa mai astepti

| GdX a răspuns:

Daca esti insarcinata la ce mai stai fara sa mergi la medic? Du-te la medic, mai ales daca ti-ai dorit copil. Alte femei se duc dupa 10 saptamani desi nu prea se vede burtica la 10 saptamani, tu dej ai mai mult de 3 luni. Du-te la medic.

| corbulalbrosu a răspuns:

In luna Mai ti-am transmis urmatorul raspuns la specificare ta :
în 26 Mai | corbulalbrosu a răspuns :
Daca ultimele 4-5-6 cicluri menstruale au avut toate lungimea in jur de 22-23 de zile, se poate presupune ca si actualul ciclu menstrual este programat hormonal sa aiba tot aceeasi lungime de 22-23 de zile. In cazul ciclului scurt de 22 de zile OVULATIA se produce in a 8-a zi a ciclului iar in cazul ciclului de 23 de zile in cea de-a 9-a zi. Astfel rezulta ca cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE se suprapun peste zilele cuprinse intre ce-a de-a 4-a si a 10-a zi a ciclului. Fiindca sexul a avut loc in perioada fertila, in acest caz chiar si daca si din greseala a ajuns sperma in vagin cu circa 1-2-3 zile inainte de ziua ovulatiei, probabilitatea de a se forma o sarcina devine foarte mare.
Fiindca ai afirmat : ''acum 9 ore | Dumitru_Andreea_1990 explică (pentru corbulalbrosu) : Ciclul meu are 22-23 de zile lungime. Si a ejactuat in vagin.'' in acest caz se poate considera/aprecia ca formarea unei sarcini este cel mai probabil inevitabila. Multa sanatate!
Pe baza acelei intrebari si a raspunsului respectiv dat 26 Mai, se poate aprecia ca ai ramas insarcinata in a 2-a jumatatea a luni Mai si in acest moment sarcina cel mai probabil are in jur de 14 saptamani. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Ar trebui sa ti faci un ecograf abdominal ca sa stii sigur cate saptamani de sarcina ai. In primele 3 luni burtica nu e vizibila. Cam dupa 4-5 luni se observa din exterior ca te ai mai rotunjit in zona abdomenului. Nu e o regula totusi. Am prietene care obisnuiau sa faca sport in mod regulat inainte de sarcina ca sa se mentina in forma si sa aiba un abdomen tonifiat si nimeni nu si a dat seama ca sunt gravide pana in luna a 7 a. La unele femei se vede devreme -dupa 12 saptamani, iar la altele dupa 5-6 luni. Depinde de fizicul fiecareia, de inaltime, de cat de dezvoltati sunt muschii abdominali. Sarcina usoara si un bebe sanatos!

| Justme1997 a răspuns:

Adevărat ca la 2 luni nu se vede. Dar tu ai 16 ani si te bucuri enorm ca esti gravida?

| PcAndreea1990M explică (pentru Justme1997):

Da! Sunt maritata de aproape un an de zile. Ne dorim de mult un bebe.

| Justme1997 a răspuns (pentru PcAndreea1990M):

Umm unde este legală casatoria la 15 ani? Părinți daca aveți, unde le sta capul? Școala dacă o termini ti-ar strica? Voi chiar nu știți în ce va băgați, sunteți copii

| PcAndreea1990M explică (pentru Justme1997):

Hai sa iti spun o chestie. In primul rand am aproape 17 ani, nu 15 cum sustii tu. Si sunt cununata cu acte, cu acordul parintilor este posibil. Si. Da avem parinti, care ne sutin din toate punctele de vedere. Asteptam raspuns la intrebarea de mai sus, nu la alta idee.

| Justme1997 a răspuns (pentru PcAndreea1990M):

Ai 16 ani, căsătorită de un an, deci de la 15 ani.

| ngllllll a răspuns:

Felicitari! Nu te stresa si nu te uita in gura celor care te critica. E natural. Orice copil e un dar de la Dumnezeu. O sa iti zic in privat mai multe despre conceptia moderna, mentalitati, epoci. Aici nu cred ca sunt toti pregatiti sa auda.