| Stefanialevi19 a întrebat:

Buna Helppp! Am facut sex in ziua fertila am facut neprotejat si a ejaculat in mine. Am facut doua teste de sarcina una a iesit pozitiv iar al doilea a iesit negativ iar ciclul mi-a venit. Mentionez ca am greturi si dureri abdominale, nu mai stiu ce sa cred.

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Pentru a avea un rezultat corect trebuie să treacă cel puțin 21 de zile de la ultimul contact sexual.

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un test de pe fata pamantului nu-ti poate arata daca esti gravida, imediat dupa ce ai facut sex.
Asadar, testul ala a fost facut inutil si eronat.
Repeta testul DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand nu estisigura de sarcina si testele ies pozitive, dar tu ai ciclul nromal, mergi la un cabinet de analize medicale si fa un test de sange, pentru detectarea sarcinii.
In felul acesta, vei avea cu siguranta un raspuns corect si 100% sigur.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sangerarea menstruala a pornit exact in ziua preconizata adica cea care a reiesit prin calcul, deci dupa trecerea a 14 zile fata de terminarea perioadei fertile, inseamna ca sangerarea poate fi considerata ca este de fapt o menstruatie autentica. Fiindca cele 2 teste de sarcina au avut rezultate diferite, neconcludente, trebuie efectuat inca un test de sarcina. Pentru ca rezultatul obtinut sa fie in proportie de peste 98-99% VALID, VALABIL si CORECT corect, testarea trebuie sa fie efectuata in a 8-a zi de dupa pornirea menstruatiei. Fiindca in acest moment este 100% IMPOSIBIL sa apara simptome de sarcina care sa fie atat reale cat si autentice/adevarate, se poate considera ca starile de rau mentionate : ""Mentionez ca am greturi si dureri abdominale"" pot sa reprezinte stari asociate simptomelor premenstruale, sau sa reprezinte de fapt, probleme de natura gastro-intestinala. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

La câte zile de la ultimul contact sexual ai făcut testele?

| Stefanialevi19 explică (pentru Andreeush):

Dupa 14 zile am facut testul si a iesit pozitiv iar dupa inca 2 zile l-am repetat si a iesit negativ

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stefanialevi19):

Nici nu ma mir ca a iesit ba pozitiv, ba negativ, odata ce au fost facute incorect, cu prea mult timp inainte ca hormonul Hcg sa se faca prezent, in sange.

| Stefanialevi19 explică (pentru Violleta2022):

Buna eu din cate am inteles daca iti iasa testul de sarcina pozitiv inseamna ca hormonul hcg e prezent

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stefanialevi19):

In principiu, asa este, dar testul poate fii compromis si poate apare fals pozitiv.
Pentru un raspuns clar si corect, repeta testul dupa 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| Andreeush a răspuns (pentru Stefanialevi19):

Pentru a avea un rezultat corect trebuie să treacă cel puțin 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| sofisis a răspuns:

Menstruatia a venit normala? Fara nici un fel de modificari?

| Stefanialevi19 explică (pentru sofisis):

Buna in prima zi am avut doar niste pete maroni iar a doua zi a fost mai abundent dar tot de culoare maronie

| sofisis a răspuns (pentru Stefanialevi19):

Si atat? 2 zile? Mie cand am ramas gravida mi-a venit sangerarea de nidatie fix in ziua in care trebuia sa mi vina menstruatia. D'aia te intreb

| Stefanialevi19 explică (pentru sofisis):

Nu stiu sincer sunt confuza, voi face maine un test de sarcina

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Au trecut 21 de zile?

| Anca32 a răspuns:

Testul trebuie repetat ca e cam ciudat unul pozitiv unul negativ.Plus de asta multe persoane încurcă menstruația, sângerare cu menstruația falsa cu lichid roz. Dar este posibil pentru ca prietena mamei mele a avut menstruația pana în luna 5 a

| Anca32 a răspuns:

Dacă lichidul este de culoare maronie și nu sângerare clar ești însărcinată pentru ca o menstruație autentica se manifesta prin sângerare. Cea maronie mai este numita "sângerarea de nidatie a ovulului fecundat

| Stefanialevi19 explică (pentru Anca32):

Cred ca sunt gravida pentru ca si mama mea a zis ca poate fii vorba de o sarcina peste ciclu menstrual, ei i-a venit 5 luni de zile peste sarcina.

| Anca32 a răspuns (pentru Stefanialevi19):

Sunt curioasa cum ți a ieșit testul bafta

| Stefanialevi19 explică (pentru Anca32):

Buna am facut testul la C a iesit linia foarte pronuntata iar la T a iesit o culoare mai transparenta. Nu stiu ce sa cred voi merge la un medic cel mai sigur

| Anca32 a răspuns (pentru Stefanialevi19):

Dacă a ieșit asa clar ești însărcinată. Repeta testul chiar dacă linia 2 e mai puțin pronunțată totuși apare

| Stefanialevi19 explică (pentru Anca32):

Va multumesc frumos

| Anca32 a răspuns (pentru Stefanialevi19):

Multă sănătate

| Stefanialevi19 explică (pentru Anca32):

Multumesc la fel va doresc

| Stefanialevi19 explică:

Va multumesc