| Loredana96 a întrebat:

iarasi eu. Vreau sa va spun ca am si facut ce am spus ca vroiam sa fac.Cine nu stie uitati-va aici http://www.TPU.ro/......ntrebarea/
Ieri nu mi-a scris nimic, iar eu i'am scris ca ar trebui sa rupem relatiile daca tot zice el ca e asa rau intre noi. Iar el a spus de ce si eu am spus pentru ca e prea indiferent, si pentru ca le spune la toti ca nu sintem impreuna in timp ce noi chiar sintem impreuna. Iar el a spus ca nu vrea sa se grabeasca, si ca ar trebui sa o luam mai incet (ce ma mai incet daca avem 3 luni, si nu am avut inca primul sarut) iar eu i-am spus: Mai incet...nu asta e problema, problema e ca toti cred ca tu te folosesti de mine. Iar el a scris eu nu inteleg ce vrei tu? Eu am inceput a plinge si i-am spus ca nu mai vreau nimic iar el a spus noapte buna si atit. A vorbit urit cu mine aseara, nu m-a facut in cuvinte urite doar ca a fost foarte rece cu mine. Iar astazi m'a sunat si mi-a spsu ceva de genul :asculta, imi cer scuze daca am greshit...eu nu vreau graba.pentru ca stiu la ce aduce graba, nu stiu ce am greshit, imi cer scuze dar vreau sa ma ierti"Iar eu l'am iertat.
Eu cred ca totusi ii pasa de mine. Dar eu ma vad in viitor tot cu el, si tin foarte mult la el.Doar ca el mi-a spus ca dupa ce termina 9 clase vrea sa plece la Paris sa invete, iar eu l-am intrebat cu noi ce ramine iar el a spus ca totul depinde doar de el si de mine, sa avem rabdare:((Mai avem 1 an pina pleaca.Pentru ca eu sint clasa 8-a. Dar nu imi imaginez viata fara el, noi ne vedem simbata, si simt ca innebunesc, dar daca va pleca nu stiu ce va fi cu mine:((

Răspuns Câştigător
| Dia007 a răspuns:

Buna Lory,
Ti-am raspuns si la primul mesaj cu privire la relatia ta. De la acel mesaj ti-am spus ca imi placi si uite ca si la acest mesaj imi pastrez impresia buna formata despre tine. Nu stiu, intr-o oarecare forma imi aduci aminte de mine si de relatia pe care eu o am (ajunsa acum la al 9-lea an), dar nu cred ca de asta imi placi, ci pentru felul in care iti ordonezi ideile, modul in care privesti lucrurile si spun "uau, inca mai sunt persoane cu capul pe umeri si in acelasi timp cu sufletul pur intre generatiile tinere". Nu ma pot abtine si spun iar, esti o minune de fata!
Din ce ai scris pana acum despre Radu pare sa fie un baiat minunat, la fel ca tine. Pot spune ca sunteti facuti unul pentru celalalt, desi aparent din unele puncte de vedere atat de diferiti unul de celalalt. Stai linistita, diferentele tin balanta echilibrata intr-o relatie  e de bine.
Sunt cateva lucruri ce le-am mentionat si in primul mesaj pentru tine. Ma refeream la incredere, dar pe langa asta am sa adaug rabdarea si comunicarea. Toate acestea trei sunt importante intr-o relatie si cum am facut asemanarea dintre relatia pe care o ai tu cu Radu si relatia pe care eu o am cu prietenul meu (Cristi), crede-ma ca cele trei (increderea, rabdarea si comunicarea) sunt foarte importante. Pe de o parte tu imi aduci aminte de mine cand eram de varsta ta, iar ce imi spui de Radu imi aduce in minte pe Cristian al meu : ).
Increderea:
1. Increderea in tine – nu te neglija sub nici o forma. Pe langa relatia pe care o ai cu Radu incearca sa nu te indepartezi fata de ce ai tu de facut ca elev. Prin faptul ca o sa cauti sa fii mai buna sunt sigura ca il vei face mandru de tine pe Radu. Si la cum pare el sa fie, o fata care e desteapta si este interesata de scoala pare sa fie fata ce l-ar interesa pe el.
2. Increderea in el – nu ezita sa ii oferi incredere in deciziile pe care le ia si pe care le-a luat pana acum. Faptul ca nu vorbiti zilnic sau nu atat de mult pe cat ti-ai dori inseamna ca te respecta si iti respecta timpul ce ar trebui sa il acorzi studiului, prietenilor, familiei tale (e un baiat finut). Sunt aproape sigura ca nu are decat ganduri bune pentru tine (tu ar trebui sa stii ceva mai bine) si ca orice ar face, e un baiat bun.
3. Incredere in relatia voastra – la cum ai povestit in ultimul tau mesaj, Radu pare sa fie baiatul potrivit pentru o persoana ca tine. Daca a spus ca nu vrea sa grabeasca lucrurile mie imi da impresia ca baiatul asta are ganduri serioase fata de tine, ca te respecta si vrea sa faceti pasi marunti in relatia voastra, dar siguri (ceea ce e bine, nu?).
- foarte important este si decizia ce a luat-o de a-si continua studiile la Paris. De aici imi da impresia de un baiat ce stie ce vrea. Poate ca parintii au jucat un rol important in hotararea lui si mai mult, pentru asta trebuie sa il sustii, chiar daca inima ti-o spune diferit, ca il vrei langa tine, cat mai mult, doar pentru tine. Este clar pentru mine ca tu joci un rol important in relatia voastra. Trebuie sa il sustii, sa ii arati prin acest lucru ca tu, la randul tau, il respecti si ii respecti deciziile, dar in acelasi timp sa ii dai de inteles ca faci asta pentru ca il iubesti (parca simt de aici cat de mult il iubesti, am mai spus, ai un suflet minunat). Sa nu-ti fie frica de urmari, de ce s-ar putea sa se intample daca nu va vedeti pentru mult timp; tu trebuie sa fii sufletul relatiei si sa ii inspiri incredere si siguranta ca orice s-ar intampla, cand se va intoarce, il vei primi cu pratele deschise.
Rabdarea:
1. Trebuie sa accepti ca nu poate si non stop cu tine si asta necesita rabdare. Daca el nu da semne de viata asta nu inseamna ca intentioneaza sa te raneasca, sa te ocoleasca sau sa nu vorbeasca cu tine. Este felul lui de a fi. Iti trebuie putina rabdare sa ajungi sa il cunosti. Daca Radu al tau e ca si Cristian al meu, va trebui timp sa ajungi sa il cunosti prin reactii. Daca nu se exteriorizeaza, tot tu ar trebui sa faci in asa fel incat sa il ghicesti, sa il citesti, sa ii tii minte toate poftele, dorintele, placerile (ai exista si baieti care sunt mai timizi sau mai inchisi in sine decat fetele, si trebuie sa-I respecti felul de a fi).
2. Va trebui cumva sa te mulezi si dupa el, adica sa inveti de la el modul in care vede el relatia voastra, sa ii accepti punctul de vedere si sa combini modul tau vulcanic de a fi cu modul lui mai lent, dar sigur)
Comunicarea:
Aici nu pot sa-ti spun decat ca e cel mai important lucru ce trebuie sa existe intre voi doi. Comunicarea sta la baza oricarei relatii. Fara o comunicare sincera, permanenta, de fiecare data cand se iveste ceva, o relatie se poate stinge, la fel de repede cum a luat forma. Daca aveti probleme in a discuta fata in fata, exista si varianta biletelelor, a mesajelor pe telefon (important sa nu fie prea lungi si cu detalii prea mari asta pentru ca are parinti si e posibil sa ii citeasca mesajele, si nu cred ca ai vrea sa il pui intr-o situatie ciudata si sa se supere), a soptitului de cuvinte dulci din cand in cand (cand nu se asteapta). Dar varianta biletelelor, strecurate poate si in geaca, ar trebui sa dea roade. Nu trebuie sa scrii romane sa il dai pe spate, dar ceva scurt, care sa il faca sa zambeasca, sa tresare (de ce nu), sa simta ca tii la el.
Draga Lory, nu am sa te mai "bombardez"cu atat de multe informatii. Multe le vei trai tu, in stilul tau si in functie de drumul ce il va lua relatia voastra. Eu nu va doresc decat tot binele din lumea si inca o data, te imbratisez cu drag!
Eu sunt aici, daca ai nevoie de mine doar scrie-mi si voi face tot ce imi sta in puteri sa te ajut cu un sfat.
Numai bine,
Diana

| Loredana96 explică (pentru Dia007):

Multumesc mult de sfaturi si complimente. Unicul lucruri care il urasc la mine e ca pling,indiferent de cine e linga mine, chiar si in fata lui, sint prea sensibila. Sfaturile tale la sigur imi vor fi de folos.Merci mult!

2 răspunsuri:
| Fastthinking a răspuns:

Ai o poveste de dragoste extraordinar de frumoasă. Întâmplător și eu sunt tot clasa a8-a,iar eu aș fi mândră să-mi împărtășesc o asemenea poveste cu ceilalți.În locul tău, l-aș lăsa pe el să facă primul pas, nu îl mai suna.fă-l să i se facă dor de tine.Rupe puțin comunicarea(2 zile)iar dacă te iubește cu adevărat te va suna. Dacă nu,cu părere de rău îți spun că te folosește,nu are nici o fărâmă de iubire pentru tine,testează-l! Iar dacă ești o persoană căreia nu-i place așteptarea,întâlnește-te cu el și discutați aceste lucruri față în față,întrebându-l:„Mă vrei sau nu?"Și astfel de vei lămuri, iar în legătură cu plecarea, e complicat! Dacă face acest lucru e clar că relația voastră se va destrăma.Îmi pare rău că vei suferi o lungă perioadă de timp.Va fi o durere sfâșietoare, însă nu ai ce face.Pleacă pentru studii, poate obligat de părinți! Bucură-te din plin de aceste momente ale vieții împreună cu el! Succes!