| ElenaEly1234 a întrebat:

Iau AC sunt in pauza de 7 zile, mai exact a 4-a zi de pauză și astăzi a venit menstruatia. In a 8-a zi trebuie inceput un nou blister ( mai exact al 2-lea blister ). Ziua in care trebuie să încep este luni, la fel ca prima dată când am început să le iau. dar am o nelămurire. Trebuie să fiu încă pe menstruatie ca sa le pot lua sau nu are nicio legătură? Prima dată când am început să le iau ( acum o lună) le-am luat din a doua zi de menstruatie pentru că așa mi-a recomandat medicul. Dar acum dacă se termina menstruatia are ceva? Trebuie sa fiu neapărat pe menstruatie să îl încep pe cel de-al doilea? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Regula conform careia prima pastila AC se administreaza in PRIMA ZI de menstruatie sau in urmatoarele 3-4 zile insa nu si mai tarziu adica dupa cea de a 5-a zi de menstruatie/a ciclului menstrual, aceasta regula/indicatie SE REFERA si este VALABILA numai in cazul in care se foloseste pentru PRIMA DATA aceasta metoda de protectie contraceptiva prin intermediul pastilei AC.
Insa in situatia ta de acum, adica dupa ce a fost folosita prima folie/blister de pastile AC, REGULA amintita NU mai este valabila, fiindca intervine noua regula care trebuie respectata si anume aceea ca : PRIMA PASTILA AC de pe urmatoarele blistere trebuie sa fie administrate intotdeauna in ziua urmatoare pauzei de 7 zile, adica in cea de a 8-a zi, indiferent de stare in care a ajuns sau se desfasoara menstruatia, ca s-a terminat deja sau inca mai continua sangerarea.
Regula de respectat este acea pe care ai amintit-o si tu : ""Ziua in care trebuie să încep este luni, la fel ca prima dată când am început să le iau."" Indiferent cat timp vei folosi pastilele AC, intotdeauna prima pastila de pe noul blister va fi administrata intr-o zi de LUNI, indiferent daca s-a terminat sau nu sangerarea menstruala. Multa sanatate!

| ElenaEly1234 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte mult pentru raspuns! Am inteles. Am început să mă sperii, dar acum am inteles.

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Incepi in a 8 a zi fara a avea o relevanta daca sangerezi sau nu in ziua respectiva