| Dănuuuuu a întrebat:

Iau anticonceptionale Rigevidon si sunt in pauza de o saptamana. Problema este ca nu imi pot da seama daca joia sau vinerea trecuta a inceput saptamana de pauza. Are ceva daca iau joia asta in continuare pastila, presupunand ca am inceput pauza joia trecuta?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Mai degraba cu o zi mai inainte decat cu o zi intarziere pentru a se mentine protectia in continuare fara intrerupere deoarece in caz contrar in primele 7 zile va trebui folosit obligatoriu o metoda suplimentara de protectie. Inceperea unui nou blister intotdeauna se face in aceeasi zi a saptamanii in care a inceput administrarea primei pastile, de prima data. Ar fi un indiciu important daca ai sti in ce zi a saptamanii ti-ai administrat prima pastila, daca a fost intr-o zi de joi sau vineri. Nu trebuie notata data doar ziua de incepere si astfel vei sti intotdeauna cand urmeaza sa incepi blisterul/folia noua. Multa sanatate.