| Andreea0109 a întrebat:

Iau anticonceptionale si am terminat prima folie, am luat pauza de 7 zile apoi am inceput-o pe a2a.
Intrebarile sunt : Sunt protejata dupa prima pastila din a2a folie?
AC interactioneaza cu Ibusinus sau prafurile alea pentru raceala?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prima pastila de pe al 2-lea blister a fost administrat in a 29-a zi {(21+7=28 a fost primul ciclu) deci ziua a 29 reprezinta de fapt prima zi a unui nou ciclu} la ora obisnuita din ciclul anterior, protectia este asigurata fiind de fapt o continuare a protectiei deja existente. Hormonii din AC nu interactioneaza cu substantele din compozitia majoritatii medicamentelor folosite in mod uzual. Poti fi foarte sigura ca protectia este garantata 100%.

| AutumnDay a răspuns:

Buna, Andreea happy
La prima folie protectia a inceput dupa primele pastilute(de regula dupa prima, dar pentru siguranta ta e mai bine sa consideri ca dupa cateva(circa 7), iar la a doua folie da, esti protejata inca din prima zi de pastiluta. Sa stii ca esti protejata si in acea pauza de 7 zile, asa ca... fara grija happy
Si nu, nu interfereaza cu Ibusinus sau alte pastile. Singurele care nu sunt tocmai recomandate in timpul administratii anticonceptionalelor sunt antibioticele tari(ai nevoie de protectie suplimentara). Eu am luat si antibiotice gen Augumentin, Doxiciclina sau Ampicilina in timpul administrarii si nu am avut surprize.