| AndreeaMrg18 a întrebat:

Iau anticoncepționale Tri-regol, e prima dată când folosesc pilule și aș vrea să știu după cât timp sunt protejată, adică, daca de exemplu partenerul ejaculează înăuntru sau nu se retrage la timp, ar putea exista riscul de a rămâne însărcinată? Sau nu are importanta ejacularea și să nu mai stam stresați? Medicul meu nu mi-a explicat și nu știu prea multe. Era prea "ocupat" cu pacientii veniți cu mici "atenții"! Help!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DACA metoda de protectie contraceptiva este folosita prima data, in acel caz DACA prima pastila AC este folosita in PRIMA zi a menstruatiei (in primele 24 de ore), in acel caz protectia contraceptiva TOTALA adica 100% EFICIEse instaleaza in organism si devine efectiva chiar din acel moment adica din PRIMA ZI DE FOLOSIRE.
In schimb daca prima pastila AC este administrata intruna din urmatoarele 4 zile, dar NU mai tarziu de a 5-a zi a ciclului menstrual, in acel caz protectia contraceptiva TOTALA se instaleaza si devine 100% eficienta incepand cu a 8-a zi de folosire a acestei metode de protectie. Din acest motiv daca in primele 7 zile de folosire a primelor 7 pastile AC, se intentioneaza sa se intretina acte sexuale, acestea trebuie sa fie protejate prin intermediul a inca unei metode de protectie contraceptiva suplimentara de preferat prin prezervat pentru a impiedica patrunderea spermei in vagin. NUMAI incepand din cea de a 8-a zi de folosire a pastilelor AC, se poate intretine sex neprotejat si sperma poate fi ejaculata in vagin fara nici retinere deoarece in proportie de peste 99% nu mai exista posibilitatea de a se forma o sarcina, bineinteles cu conditia ca ZILNIC si la ACEASI ORA sa fie folosita cate 1 pastila AC. Multa sanatate!

| Goete a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Recunosc ca esti Rege in aceasta tema si tocmai de asta intreb, vorbesti de protectie 100% - ma gandesc ca 100% din potentialul pilulei si nu faptul ca ofera protectie 100%? Imi clarifici te rog indoiala? Multumesc anticipat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Goete):

Pastilele AC contin o cantitate de hormoni suficient de mare incat in urmatoarele 36 de ore de la administrare, activitatea OVARELOR sa fie practic perfect inhibata si blocata incat in mod absolut sigur sa nu poata sa inceapa procesul de maturizare a ovulelor. Daca pastilele AC sunt luate ZILNIC la ACEASI ORA, adica intotdeauna la intervalul de 24 de ore intre ele deci mult mai repede decat ar fi timpul celor 36 de ore de actionare a hormonilor proveniti din pastila administrata anterior. Eficienta de peste 99, 5% a metodei, sau altfel spus d, p.d.v. TEORETIC dar si PRACTIC in toti cei peste 60 de ani de cand a fost inventata aceasta metoda de protectie contraceptiva bazata pe hormoni in cazul administrarii pastilelor AC conform instructiunilor, NU au fost semnalate esecuri si din acest motiv se poate afirma ca metoda NU da gres... NICIODATA. Ceea ce se poate ''traduce'' in cifre ca fiind practic de 100% nu-i asa. big grin

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai prospect la ele. Le poti citi.

| AndreeaMrg18 explică (pentru darrio2007):

Am prospect, dar nu spune nimic legat de asta

| Violleta2022 a răspuns:

Protectia se instaleaza si functioneaza dupa folosirea primelor 8 pastile.

| Goete a răspuns:

Protectia nu e 100%

| Goete a răspuns (pentru Goete):

M-am inselat.

| Rhea44 a răspuns:

Nu nu poti ramane insarcinata

| maverick69 a răspuns:

De când ai început să le iei?