| cristinacriscrina a întrebat:

Buna,iau anticonceptionale yasmin de 4 luni. Menstruatia mi-a venit mereu vineri dimineata in fiecare saptamana de pauza, mai putin saptamana asta. Trebuia sa-mi vina azi si nu da nici un semn ca o sa apara. Ultimul contact sexual a fost pe 24 mai. Apoi mi-a venit mentruatia pe 30. Exista vreo posibilitate sa fi ramas insarcinata, avand in vedere ca le-am utilizat corect si am avut si menstruatia normala de atunci? Multumesc.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă le-ai luat CORECT, fără să uiţi/încurci vreo tabletă, atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!
AC oferă o "siguranţă" de 99-100 % happy

Cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală - unele AC generează amenoree secundară...

Ar fi indicat şi un control ginecologic + ecografie ovariană ( pelvină sau transvaginală )!

Toate cele bune.

| a44fdg6vb a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia dupa actul sexual nu ai de ce sa te ingrijorezi, pur si simplu iti intarzie, se intampla oricarei fete