| Toth_Maria_1999 a întrebat:

iau atibiotice si vreau sa stiu daca iei antibiotice poti ramane insarcinata?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, daca faci sex neprotejat. Contraceptivele orale nu functioneaza pe durata tratamentului cu antibiotic, asa ca si daca le iei, trebuie prezervativ ca protectie suplimentara.
Nu este deloc recomandat sa ramai insarcinata in cursul unui tratament cu antibiotic, multe antibiotice sunt toxice pentru embrion.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA. In cazul in care vei intretine contacte sexuale neprotejate, in anumite situatii in mod sigur ca DA, poti sa ramai insarcinata in cazul in care ajunge sperma IN VAGIN in PERIOADA FERTILA a ciclului, fiindca antibioticele NU reprezinta produse anticonceptionale sau contraceptive. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil.