| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am avut contact sexual neprotejat si eram in ziua ovulației, dar nu s-a terminat în mine. Sa iau sau nu o pastila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejaculator este produs de 2 glande care sunt denumite bulbouretrale (Cowper) care sunt situate dedesubt si lateral fata de uretra penisului, de unde prin intermediul a 2 tuburi de legatura, lichidul preejaculator este deversat in interiorul uretrei penisului. Lichidul preejaculator este produs de glande bulbouretrale chiar din momentul in care in organismul barbatului apare senzatia de excitatie indiferent care este natura factorului excitant. Lichidul este produs cu rolul de a fi curatat intregul traseu al uretrei de eventualele resturi de urina pentru ca astfel sa dispara mediul acid deci are rolul principal ca in uretra sa apara mediul cu pH neutru si astfel sa existe conditii propice de viata pentru spermatozoizi care apar in cazul in care se produce o ejaculare. In continutul lichidului preejaculator in momentul producerii sale este cu totul IMPOSIBIL sa existe spermatozoizi, fiindca acestia sunt produsi STRICT numai de cele 2 testicule, care sunt situate in alta parte a organismului.
In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am explicat si voi repeta ori de cate ori va fi nevoie tuturor agaricilor ageamii, care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si pareri false dar si eronate in privinta lichidului preejaculator care este adevaratul sau rost si rol. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlate persoane care sunt lipsite de cunostinte medicale corecte, trebuie sa afle/sa stie ca lichidul preejaculator este total inofensiv, fiindca rolul sau este cel de a lubrifia glandul penian (capul penisului), cu scopul de a usura si facilita decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul sau rost adevarat este cu totul altul si anume : cel de a curata uretra (canalul) penisului de posibilele ramasite ori urme de URINA (acida) ramase in uretra dupa urinare. Lichidul preejaculator are rolul de a inlatura aciditatea din uretra si asigurarea unui mediu cu pH neutru, incat acesta sa fie propice vietii, in situatia in care ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma si astfel atat viata cat si calitatea spermatozoizilor ajunsi in uretra sa nu fie deloc afectata pentru scurta perioada de circa 2-3 ore timp cat este posibil sa ramana in uretra. Numai asa spermatozoizii pot intalni si gasi conditii normale de supravietuire. Fiindca glandele Cowper NU sunt interconectare si nici NU sunt nici in legatura cu o glanda sau un organ al aparatului reproducator masculin, adica cele in care se produce lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : fiindca NU exista o legatura directa cu vezicula seminala, cu prostata sau cu gonadele/testiculele, reiese este cu totul imposibil ca vreun spermatozoizii sa existe in acest lichid. Deci se poate afirma fara nicio retinere ca lichidul preejaculator in momentul in care este produs si deversat in uretra penisului, NU are in continut spermatozoizi.
Insa intr-adevar dupa ce lichidului preejaculator este deversat in interiorul uretrei penisului, numai dupa acel moment, si doar acolo IN URETRA, poate sa existe posibilitatea sa se amestece cu resturi de sperma si astfel sa aiba loc procesul de contaminarea lichidului preejaculator si spermatozoizii din sperma ejaculata mai devreme, sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator si asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea sa ajunge vii si motili in vagin si de acolo in uter. In concluzie se poate afirma ca datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril si curat'' si NU contine spermatozoizi, este un lichid complet inofensiv prin intermediul caruia NU se poate forma sarcina deoarece lichidul este produs in alt scop. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ar exista șanse dacă și-a dat drumu recent înainte și n-a urinat de minim 3-4 ori înainte de actu sexual prin lichidul preejaculator care curăță canalu și aduce toți spermatozoizii rămași direct la tine în vagin

| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii, pastila contraceptiva (de a 2-a zi) se foloseste numai in cazul in care NU esti pe deplin sigura si/sau convinsa de nivelul experientei sexuale a partenerului tau de sex in privinta capacitatii acestuia de a reusi sa-si controleze si sa-si retina perfect ejacularea. Ar fi culmea ca de fiecare data in astfel de situatii sa fie folosita o asemenea pastila contraceptiva nenorocita. Sanatate!

| Anonim5695 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sunt sigura de asta însă ma gândeam ca pot sa rămân gravidă din cauza acelui lichid preejeculator

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonim5695):

Lichidul preejaculator este produs de 2 glande care sunt denumite bulbouretrale (Cowper) care sunt situate dedesubt si lateral fata de uretra penisului, de unde prin intermediul a 2 tuburi de legatura, lichidul preejaculator este deversat in interiorul uretrei penisului. Lichidul preejaculator este produs de glande bulbouretrale chiar din momentul in care in organismul barbatului apare senzatia de excitatie indiferent care este natura factorului excitant. Lichidul este produs cu rolul de a fi curatat intregul traseu al uretrei de eventualele resturi de urina pentru ca astfel sa dispara mediul acid deci are rolul principal ca in uretra sa apara mediul cu pH neutru si astfel sa existe conditii propice de viata pentru spermatozoizi care apar in cazul in care se produce o ejaculare. In continutul lichidului preejaculator in momentul producerii sale este cu totul IMPOSIBIL sa existe spermatozoizi, fiindca acestia sunt produsi STRICT numai de cele 2 testicule, care sunt situate in alta parte a organismului.
In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am explicat si voi repeta ori de cate ori va fi nevoie tuturor agaricilor ageamii, care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si pareri false dar si eronate in privinta lichidului preejaculator care este adevaratul sau rost si rol. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlate persoane care sunt lipsite de cunostinte medicale corecte, trebuie sa afle/sa stie ca lichidul preejaculator este total inofensiv, fiindca rolul sau este cel de a lubrifia glandul penian (capul penisului), cu scopul de a usura si facilita decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul sau rost adevarat este cu totul altul si anume : cel de a curata uretra (canalul) penisului de posibilele ramasite ori urme de URINA (acida) ramase in uretra dupa urinare. Lichidul preejaculator are rolul de a inlatura aciditatea din uretra si asigurarea unui mediu cu pH neutru, incat acesta sa fie propice vietii, in situatia in care ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma si astfel atat viata cat si calitatea spermatozoizilor ajunsi in uretra sa nu fie deloc afectata pentru scurta perioada de circa 2-3 ore timp cat este posibil sa ramana in uretra. Numai asa spermatozoizii pot intalni si gasi conditii normale de supravietuire. Fiindca glandele Cowper NU sunt interconectare si nici NU sunt nici in legatura cu o glanda sau un organ al aparatului reproducator masculin, adica cele in care se produce lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : fiindca NU exista o legatura directa cu vezicula seminala, cu prostata sau cu gonadele/testiculele, reiese este cu totul imposibil ca vreun spermatozoizii sa existe in acest lichid. Deci se poate afirma fara nicio retinere ca lichidul preejaculator in momentul in care este produs si deversat in uretra penisului, NU are in continut spermatozoizi.
Insa intr-adevar dupa ce lichidului preejaculator este deversat in interiorul uretrei penisului, numai dupa acel moment, si doar acolo IN URETRA, poate sa existe posibilitatea sa se amestece cu resturi de sperma si astfel sa aiba loc procesul de contaminarea lichidului preejaculator si spermatozoizii din sperma ejaculata mai devreme, sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator si asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea sa ajunge vii si motili in vagin si de acolo in uter. In concluzie se poate afirma ca datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril si curat'' si NU contine spermatozoizi, este un lichid complet inofensiv prin intermediul caruia NU se poate forma sarcina deoarece lichidul este produs in alt scop. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

O aspirină ar fi bună. Și o vitamina C, pentru imunitate sporită.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Sofer a răspuns:

Dacă nu și a dat drumul în tine. Nu.

| CelMaiCunoscatorDintreUmanoizi a răspuns:

Ia un nurofen, te scapă de griji.