| Marieta_Andreea_1999 a întrebat:

Ieri am făcut un test de sarcină care a ieşit negativ, acum câteva ore am făcut alt test, mi-au ieşit 2 linii dar una verticală şi una orizontală. Testul nu era cel cu liniile în formă de cruce, era cel cu 2 linii verticale. Credeți că sunt însărcinată? Acord fundă!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca exita o sarcina instalata in uter aceasta va produce hormon hCG incepand din momentul inradacinarii sale prin nidatie in endometru si numai/doar in acel caz prin acumulare continua se poate atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina si acel hormon sa reactioneze cu reactivul existent in tester. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci rezultatul in mod invariabil va fi NEGATIV chiar daca exista o sarcina instalata, fiindca aceasta (adica sarcina) inca nu a produs cantitatea minima de hormon hCG care sa fie suficienta pentru a fi detectata de catre reactivul din tester. In baza celor prezentate reiese ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei pentru a fi 100% garantat, sigur si corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere fata de ziua calculata de pornire a menstruatiei. De asemenea rezultatul corect, exact si 100% precis al testul de sarcina pe baza analizei sangvine se poate obtine in cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la intretinerea ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Deci in cazul tau testul beta-hCG se poate face fara nici-o restictie si este si singurul test acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Cel de al doilea test nu e concludent deci nu se poate lua in considerare rezultatul. Mai asteapta cateva zile si repeta testul. Nivelul hormonului de sarcina beta hcg isi va dubla cantitatea secretata si rezultatul testului de sarcina va avea o acuratete mai mare. Poate le ai facut prea devreme pe cela anterioare. Ar fi indicat sa mergi la ginecolog sa ti faca o ecografie intravaginala si iti dai seama sigur daca e vorba de bebe sau de o simpla dereglare hormonala. Numai bine

| alinutastraub a răspuns:

Daca nu mai ai menstruatie incearca un alt test peste cateva zile sau du-te la medic.