| iwijwjenwjss a întrebat:

Imi doresc foarte mult sa concep un copil. Am făcut sex in perioada mea fertila cu ejaculare înăuntru. Când am văzut ca îmi întârzie menstruația eram așa fericita... dar a venitm a venit normala, a durat 6 zil, și am umplut mai multe tampoane de noapte...
Ar putea fi o menstruație falsa și sa fiu de fapt însărcinată? Teoretic acum ar trebui sa îmi vina ciclul și am durerile mele normale. Tin sa menționez ca nu am mai făcut sex. As putea fi?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi al gincologie si fa-ti niste investigatii medicale, posibil sa ai trompe infundate, chisturi ovariene sau cine stie ce.
Data viitoare, incarca sa faci sex in toate zilele fertile, ca sa ai sanse mai mari, sa ramai gravida.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca o sangerare menstruala care se desfasoara pe durata a 6 zile si se manifesta printrun flux zilnic de sangerare normala, comparabila cu menstruatiile anterioare sa nu fie o menstruatie autentica, este extrem de mica, practic imposibila. Fiindca intre ziua de OVULATIE si prima zi a menstruatiei este o perioada fixa de 14 zile (perioada LUTEALA) si fiindca ai afirmat ca menstruatia a tinut 6 zile, inseamna ca in acest moment se poate efectua testul de sarcina fiindca au trecut cele minim 21 de zile necesare pentru a se atinge concentratia minim necesara de hormon hCG in urina. Testul de sarcina daca este efectuat in acest moment va oferi un rezultat care in proportie de peste 99% va fi valid, valabil si mai ales corect. Multa sanatate!

| Eireann a răspuns:

Majoritatea cuplurilor le ia intre 6 luni si un an pentru a concepe un copil. Trebuie sa incerci in fiecare luna, de mai multe ori in timpul perioadei fertile. Mult succes!

Răspuns utilizator avertizat