| NH4OH a întrebat:

Îmi este greu să scriu despre subiectul ăsta, dar voi încerca. M-am îndrăgostit pentru a doua oară.
Povestea stă în felul următor: Am cunoscut un băiat prin intermediul unei prietene și l-am perceput ca pe un simplu prieten. Am început să vorbim despre absolut orice și am simțit atât eu, cât și el acea " deschidere " către celălalt, fără inhibiții. Îmi zicea dacă se certa cu iubita lui, cu cine făcea sex etc. pana a rămas singur și de atunci am început să petrecem mai mult timp împreună. M-a chemat la un majorat, apoi am dormit la el două nopți. Prima noapte a fost super, înainte să dormim am povestit cam 2 ore până am adormit și în cea de-a doua seară ne-am sărutat pentru prima oară, apoi am făcut sex. Dar nu era nimic semnificativ, a fost doar sex și după la fel de buni prieteni. Niciunul dintre noi nu ar fi zis ceva de relație până la sfârșitul verii cca 2 luni după când el a luat inițiativa. Am fost 2 luni împreună(nu făcusem nimic în tot acel timp ) până să mă vadă la cel mai mare fast food din oraș stând lângă fostul meu iubit. Shit. Nu a însemnat nimic, dar gelozia lui și-a spus cuvântul. S-a despărțit de mine fără să-mi dea un motiv concret. OK BUN. Nu aveam sentimente puternice, pot spune că doar atașament. Îmi plăcea compania lui și modul cum ne înțelegeam, dar relația nu a însemnat nimic. Nu am vrut să mai aud de el după. Din septembrie decând ne despărțisem. M-a mai căutat în noiembrie de 2 ori, m-a sunat pe wapp, mi-a dat mesaj pe telefon să-mi spună " la mulți ani " și să vorbim, dar nu i-am răspuns. până în martie 2018 când am început să vorbim din nou ca înainte, prieteni. Mi a spus ce prostii a avut cu fosta, faptul că nu mai vrea femei, că nu mai vrea relație, ci doar să facă sex și atât. Iar după l-a lovit DIN NOU ideea să avem o relație, haha. Ne-am cuplat pe 20 martie, mi-a cunoscut părinții, am călătorit împreună, ai mei îl iubeau deja. Părinții lui mă știau din vara lui 2017 când ne împrietenisem. Tata mă ducea la el acasă să stăm împreună, totul era foarte degajat și frumos. Atunci s-a produs " marea scânteie " când ne am îndrăgostit. A fost un " boom " ptc nu mă așteptam.
Până când. mi s-a făcut rău, după 2 luni de relație. Am probleme cu inima, am avut 2 săptămâni grele, aveam stări depresive, iar el ca o fire glumeață ce era continua să fie pus pe distracții până n-am mai suportat. Am cedat, deja nu mai voiam să vorbesc cu el, mă sictirea, mă făcea să plâng pentru că mă făcea să mă gândesc " oare îi pasă de mine? de ce nu mă sprijină? de ce nu-mi spune vorbe drăguțe să mă simt mai bine?" I-am repetat lucrurile astea de atâtea ori, dar tot pe a lui o ținea. Îmi spunea că exagerez și că nu e cum spun eu. M-am despărțit de el, i-am cerut o pauză. Iar după o zi, doua mi-a apărut un comentariu la poza de profil de la un tip care mă plăcea. Atunci a turbat, mi-a dat mesaj: Cum, tu vrei pauză iar acum stai cu alții?
Mi-a dat block peste tot, până și la nr de telefon pentru că i-am răspuns la o oră la mesajul lui de crizat.
Am așteptat, m-a deblocat după o săptămână și am început să vorbim. Îmi cerea explicații la tot ce i-am " făcut", i le-am dat. I-am povestit în lux de amănunte ce s-a întâmplat și cât de mult îl iubesc. Nu a vrut să se împace. A spus că nu mă crede, nu-i convins că s-a întâmplat cum am zis eu. După, la 2-3 zile mi-a scris IAR. Și într-un fel relua povestea, iar trebuia să spun ce s-a întâmplat, oarecum îl calmasem. Am vorbit câteva zile apoi, deja îmi dădeam speranțe. L-am mai întrebat o dată dacă ne împăcăm, iar răspunsul lui a fost " Nu. Nu vreau eu, de asta ". Apoi mi-a scris tot el...la același interval de timp. Nu voia să se împace,dar continua să scrie, să mă întrebe ce fac, să glumim. Mi-a zis că mă iubește, că nu se uită totul. OK. Și am adus în discuție să ne împăcăm.
Răspunsul lui : " Nu mai aduce în discuție despre împăcare ".
Răspunsul meu : Ok. Dacă nu ai de gând să te împaci vreodată cu mine, atunci nu mai vorbim, nu mă mai chemi afară, nu nimic.
Ce a știut să răspundă: Păi.ce, nu avem voie să vorbim. Ok, dacă vrei nu mai vorbim.
EVIDENT, în câteva zile mi-a scris din nou ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat. De o lună și ceva vorbim zilnic, îmi vorbește frumos, m-a sărutat, m-a luat de mână când am ieșit, totul perfect normal...doar că, nu ne-am împăcat. Se teme de ceva, nu-mi dau seama ce-l reține. Înțeleg că l-am făcut să fie gelos, dar nici să merit asta. Mi-a spus că sunt a lui, că pot să-i spun de orice altă fată că eu sunt cea la care se gândește. Că pot să-i spun de sex cu oricine altcineva, dar eu contez. Zilele ce vor urma va fi singur acasă și mi-a zis că vrea să stau cu el.
Îmi doresc extrem de mult să ne împăcăm, mereu îmi scrie, când ne vedem e apropiat de mine.
Nu am mai adus în discuție despre împăcare, însă dacă mă duc la el chiar vreau să abordez subiectul ăsta. Nu mai suport psihic, dacă mă gândesc la el și la faptul că e posibil să nu ne împăcăm îmi vine să plânf. Mă simt groaznic. Sunt ținută în stend by de o lună și ceva, iar eu nu știu exact ce însemn. O bucată de carne pe care vrea să o fută? Nu înțeleg de ce și-ar mai pierde timpul atunci să vorbim zi de zi.
Vrea să fie mai liber până se va simți confortabil?
El e băiatul foarte glumeț, dar cu foarte mult bun simț și serios atunci când este vorba de ceva serios. Nu are încrede mai deloc, știu asta de foarte mult timp și poate că asta vrea să recapete de la mine? Habar n-am, nu pot să-mi explic.
E clar că are sentimente și îi pasă de mine și ceea ce fac. Dacă ies afară mă întreabă cu cine în primul rând și alte curiozități.
Vrea să pară bărbatul feroce, puternic și care nu are nevoie de sensibilități, dar de fapt e un sensibil. Sunt punctul lui sensibil. Dacă mâine l-aș bloca peste tot, l-ar durea. 100% sigură de asta.
Dar nu înțeleg de ce nu îmi spune de împăcare sau de ce nu vrea? Ce ar trebui să fac eu?
Mi-a spus cineva că l-ar fi văzut cu o fată într-o zi. Deja începuse să-mi dea explicații și se justifica că nu a ieșit cu nicio fată.
În seara asta am încercat să fac o glumă spunându-i că un băiat m-a întrebat dacă vreau să am o relație.
A început: Cu cine, ce ți-a zis? Hai MĂ, că nu mă supăr! Ce ai mă?
Mi s-a părut aiurea...nu se supără. Dar de ce ar vorbi cu mine, din prietenie? Hahaha.
Nu e genul care să vorbească cu o fată mai ales cu o fostă doar din amabilitate sau prietenie. Nu e genul care să-și răpească din timp pentru ceva inutil. Înțeleg că vrea să-și păstreze demnitatea întreagă.dar de ce n-ar întreba să ne împăcăm. Plus că sex deja am făcut, nu ar avea cu ce să mă folosească. Îl abordează destule fete, n-ar avea nevoie de mine.
Ar putea avea legătură cu bărbăția lui, să-și dovedească faptul că el e puternic?
Îmi pare rău pentru cât am scris, dar nu aveam cum să scriu pe scurt ca să primesc răspunsuri vagi și fără de ajutor.
Mulțumesc mult! Lămuriți-mă, vă rog.
Vreau să mă împac și știu că și el simte ceva pentru mine, dar are orgoliu.

11 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

E super imatur. De ce vrei sa te maj impaci cu el? Pentru ca atunci cand te vede ca vorbesti cu raltcineva sau mai rau, ca stai la coada langa cineva, sa se desparta iar de tine?

| NH4OH explică (pentru zăGhost):

Pentru ca il iubesc. Sa zicem ca aia a fost o greșeală de a lui.

| zăGhost a răspuns (pentru NH4OH):

Sunt curioasa cum vei vedea omul de langa tine in 5-6 ani si micile lui greseli care se repeta. Parerea mea, cand cineva tine la tine, nu asa se comporta.

| mihai69 a răspuns:

Fată dragă, fă bine și caută pe unul care să aibă și ceva minte în tărtăcuța aia de deasupra gâtului - ăsta e un mare terchea-berchea! Nu te merită!
Chiar mi-ar părea rău dacă va „accepta" să vă împăcați. Mai bine te-ai bucura că nu te mai vrea... te irosești aiurea lângă un mare papagal.

| Freya1 a răspuns:

E aerian clar.
Daca el considera ca l-ai inselat nu inteleg de ce nu te lasa.Dar cred ca nici el nu este sigur de ce s-a intamplat si vrea doar sa faca pe importantul.
Prima oara nu stiu de ce ai iesit cu fostul iubit, dar a doua intamplare a fost absurda.Cred ca este un copil imatur ce vrea sa te tina doar asa de rezerva sa aiba el cu cine sta cand se plictiseste iar tu esti cam prostuta ca accepti.
Prima oara nu a vrut nici macar o explicatie de la tine, te-a lasat apoi si-a dat seama ca te vrea iar.Pe urma nu la interesat nici de problemele tale de sanatate, nici de depresie si se mira ca ai vrut pauza si ca altul ti-a dat like pe Facebook si cu toate astea tot te-a vrut iar da nu de tot ci cand are el chef.E clar o razbunare iar tu stand cu el iti faci rau singura.

| NH4OH explică (pentru Freya1):

Nu considera ca l am înșelat, ci pur si simplu i s-a slabit încrederea si are probleme cu asta.

| NH4OH explică:

Scuze pentru exprimări - e 5 dimineața.
Amândoi avem 18 ani.

| ShamelessQboy a răspuns:

Parerea mea, este foarte gelos, si orgoliul e cat casa poporului!
Din ce ai descris, se pare ca te vrea doar pentru el, pentru că încă nu a aparut alta mai bună, care sa-i dea speranțe!