| Sherif77 a întrebat:

Imi place de o fata de la mine din clasa. Problema este ca sunt foaarte timid. Mereu cand vorbesc cu ea imi pierd cuvintele si incep sa ma balbai si chestii de genul. Nu am curaj sa ii spun ce simt, nu stiu daca ii place sau nu de mine si imi e frica sa nu o dau in bara.
E sa fac? va rog ajutati-ma ...cum sa scap de timiditatea asta? Nu mai pot

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-i bilețele în bancă cu ceea ce simți. (fetelor le plac misterul)
Uită-te la ea, dacă o surpinzi cu privirea pe tine este un semn că te place.
Spune-i că este frumoasă. ( Sunt 2 cuvinte, poți s-o faci.)
Dacă la o materie te descurci mai bine ca ea, spune-i dacă are nevoie de ajutor.
Vorbște cu ea la telefon (este mai ușor să vorbești cu ea la telefon pentru că nu este în fața ta) despre școală, lucruri pe care le aveți în comun, filme, muzică.
Fă-o să râdă. spune-i glume.
Mergeți în parc, la suc.
Fi uneori indiferent ( Asta le place fetelor, nu exagera).
Fi tu însuți.
Timiditatea face parte din tine. Sunt emoți puternice pe care trebuie să înveți să le controlezi și să le tranformi în emoți constructive. Citește te va ajuta enorm de mult ( citește tot ce-ți place, despre dezvoltare emoțională, maturizare emoțională. Important e să-ți placă). Vorbește cu colegi, prietenii tăi, mergi pe afară (singur în parc nu contează, te va ajuta vei vedea oameni și înprejurimi noi). Fă ce-ți place (dacă ai o pasiune ). Nu trăi cu regrete, dacă ea te refuză nu te închide în tine ( nu-ți găsi complexe, pur și simplu nu a mers). Pari o persoană sensibilă așa că ai grigă pe cine alegi să-ți fie aproape ( sunt oameni în care poți avea încredere sau nu, ai grijă la aparențe). Baftă!

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Sunt in librarii carti despre cum sa scapi de timiditate!
Pentru dictie, fa exercitii la oglinda!
Eventual cauta si pe net, cuvinte pe care sa le exersezi!
Poti incerca sa iei o jumatate de pastila de diazepam inainte de inatlnire, sa te linisteasca. E bine sa intrebi si farmacista daca are si alta varianta mai buna.
Sa fi spalat pe dinti, si cum a venit deja caldura, mare atentie sa nu mirosi la subtiori!
Success!

| Ara997 a răspuns:

E bine ce te-a sfatuit 8Lumea.
in plus nu cred ca e nevoie sa scapi de timiditate. foloseste-o in avantajul tau, daca fata e sensibila, va aprecia felul tau mai delicat daca nu - n-ai ce vb cu ea - adica nu ti se potriveste deci incearca discret sa-i dai de inteles ca o placi, 1. daca te place o sa-ti dea feedback 2. daca nu o s-o lase moarta in papushoi,
3. daca e proasta o sa se laude ca o placi si o sa faca circ. in toate 3 situatiile ai de castigat!
1. o sa legi o prietenie frumoasa
2. ai incercat - nu se poate, asta e
3. ai aflat ca are minte de gaina deci nu merita sa te omori
bafta.
p.s. timiditatea, sa stii ca e o calitate, nu un defect incearca sa privesti lucrurile din perspectiva asta. si daca -ti "pierzi cuvintele" si ea vede asta ar trebui de sa stie ca o placi - e un semn clar pe care orice fata il cunoaste. ideea e ca nu va face ea primul pas.
multa bafta!

| Maria_Aniella_1975 a răspuns:

Ia-o undeva unde nu stie nimeni si spune-i