| Master2001 a întrebat:

Imi poate spune cineva cat mai multe detalii despre himen?
Cum ar fi unde se află în vagin mai in exterior sau etc, cum se rupe acestea, daca se rupe usor, daca introduci penisul mai puțin de 10 cm se poate rupe? Cat mai multe

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Himenul vaginal este o membrana, o pielita, care de regula este foarte subtire, mai mult sau mai putin vascularizata, mai mult sau mai putin elastica si este situata in EXTERIORUL vaginului chiar la intrarea sa. Himenul acopera intrarea vaginala complet sau doar partial ca si o cortina/draperie fiind prevazuta din nastere cu 1 sau mai multe orificii/gauri/perforatii struct necesare fiindca prin acel orificiu se poate elimina sangele in timpul menstruatiei. De regula se rupe foarte usor si poate sa sangereze mai mult, mai putin sau chiar deloc fiindca acest lucru depinde de gradul de vascularizare a membranei in fiecare caz. Daca vei accesa urmatorul link, vei gasi articolul medical in care sunt prezentate toate informatiile care te intereseaza : https://www.i-medic.ro/......-himenului
Multa sanatate!

| 90210 a răspuns:

Himenul nu se rupe daca fata e excitata. Sunt femei active sexual carora nu li s-a rupt himenul. Muschiul se muleaza pe penis. Himenul sufera leziuni in momentul cand fata nu e excitata si baiatul "forteaza" intrarea in vagin.