| Oltean_Bianca_2000 a întrebat:

Bună, in 9 iulie am avut menstruatie, dupa cateva zile am avut contact sexual neprotejat, dar am administrat postinor, din cauza postinorului ciclul mi-a venit luna urmatoare in data de 17 august, inainte cu doua zile, adica in 15 avusem contact sexual protejat, dar prezervativul s-a rupt intr-o parte si lichidul era pe pat, m-am spalat rapid dupa act in interior si exterior fara sa introduc degetele, presupun ca nu eram in perioada fertila, am un ciclu menstrual neregulat. Luna aceasta inca nu mi-a venit menstra, trebuia sa-mi vina in 14, deja e o intarziere de 10 zile, ca si data trecuta, sanii dor, si am dureri de burta, e vorba de o posibila sarcina de la acel act cu prezervativul rupt? Sau intarziere e de la postinorul administrat acum o luna? Daca am avut contact sexual atunci si dupa doua zile a venit menstruatia sunt sanse sa fiu acum insarcinata? Astept menstruatia inca si sunt foarte speriata. Mentionez ca la actul sexual cand prezervativul s-a rupt, partenerul se retrase putin cand a ejaculat, motiv pentru care era scurs lichidul pe pat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici existenti in pastila contraceptiva dupa ce ajung in organism de regula destabilizeaza si deregleaza ciclul menstrual insa este imposibil de anticipat in ce masura si pe ce perioada de timp. Se poate presupune ca cel mai probabil pastila Postinor2 a fost folosita INUTIL deoarece formarea sarcinii este aproape imposibila in urma unui act sexual intretinul ''la cateva zile dupa'' ziua de incepere a menstruatiei.
De asemenea formarea sarcinii este complet/cu totul IMPOSIBIL sa se poata realiza/produca in urma sexului intretinut cu 2 zile inainte de ziua pornirii efective a menstruatiei chiar si daca intreaga cantitate de sperma este ejaculata in vagin. Rezulta ca si concluzie fireasca aprecierea conform careia atat posibilitatea cat si probabilitatea de formare a sarcinii in cazul tau a fost de fapt IMPOSIBILA si din acest motiv folosirea pastilei Postinor2 a reprezentata o crasa si imbecila IRESPONSABILITATE. Urmarile extrem de nefaste care sunt provocate de hormonii proveniti din acea pastila nenorocita si blestemata, se manifesta acum si se vor manifesta si in lunile viitoare prin dereglarea mai mult sau mai putin intensa/grava a lungimii ciclului menstrual cat si prin menstruatii cu totul atipice si/sau anormale atat ca si numar de zile cat si in privinta modului de desfasurare. Deoarece ciclul menstrual anterior (09.07 - 16.08) a avut lungimea de 39 de zile, este foarte posibil ca si actualul ciclu menstrual (17.08 - 24.09) sa fie asemanator/similar din moment ce astazi a ajuns sa aiba la fel tot 39 de zile. Insa fiindca au aparut anumite semne care pot fi asimilate simptomelor premenstruale, este foarte posibil ca menstruatia sa porneasca in aceste zile. Dar la fel de bine ciclul actual se poate prelungi cu inca multe zile de acum inainte. Pentru linistea ta sufleteasca poti sa efectuezi un test de sarcina fiindca rezultatul obtinut va fi 100% VALID, VALABIL si CORECT. Multa sanatate!

| Oltean_Bianca_2000 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci pot sta liniștită în privința sarcinii? Nu s-a întamplat nimic?

| aXy99 a răspuns (pentru Oltean_Bianca_2000):

Da. 0% sanse.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-ai fii obosit sa citesti instructiunile din pachet si in special despre efectele negative ale pastilei de a doua zi, ai fii vazut ca, pentru urmatoarele 6-12 luni nu se poate aproxima sau calcula: ciclul menstrual sau ovulatia, venind aleator din cauza acestei bombe hormonale, pe care ai introdus-o in corp.
Din pacate, avand un ciclul neregulat, nu se poate calcula NICIODATA ovulatia si nici urmatoarea menstruatie. Asadar, este indicat sa te protejezi de fiecare data cand faci sex, cu prezervativ sau anticonceptionale.
Recomand prezvervativul, care nu are efecte secundare si nu musca. manaca sau doare. Singura problema fiind ca baiatul sa inteleaga si sa cumpere prezervative adecvate masurii penisului lui.
Daca prezervativele sunt mari (largi) pentru cucul lui mic, in timpul sexului se rasucesc pe el si se rup, asa cum s-a intamplat cand a-ti avut sexul cu pricina.