| bogdy20000 a întrebat:

Buna, in cazul in care o fata a fost la ginecolog si ea i-a spus doctorului ca este virgina inca, chiar daca nu era, dar ginecologul nu a facut vreun control mai special, doar simplu. Poate sa isi dea seama dupa uj act sexual facut inainte cu 2-3 zile, sa fie o diferenta intre aspect sau alte lucruri?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care pacienta minteste voit, cu buna stiinta si astfel ascunde adevarul si nu ii ofera medicului datele si informatiile corecte, acesta se conformeaza si niciodata NU va insista sa-i consulte in mod profesionist ''pasarica'' chiar si daca medicul in mod cert si sigur constata vizual ca respectiva zdiputa este deja deflorata. Este cu totul imposibil ca medicul ginecolog sa-si poata da seama daca pacienta consultata a intretinut contacte sexuale sau este inca virgina, chiar si daca starea in care se prezinta himenului ii indica in mod cert si indiscutabil faptul ca procesul de deflorare s-a produs la o data anterioara. Atunci cand femeia sustine ca este virgina, medicul este nevoit sa o creada pe cuvant si in astfel de situatii se abtina in a-si exprima vreo parere in acest sens. Sanatate!

| Eireann a răspuns:

Un medic ginecolog cand face un control o sa observe prezenta sau absenta himenului, e plasat in asa fel incat nu are cum sa nu il vada. Relatia medic - pacient are cauza de confidentialitate adica medicul nu are voie sa spuna nimanui ce descopera la consult fara accordul tau. Daca o face e un om lipsit de professionalism si caracter.

| Eteda a răspuns:

Da, normal, isi poate da seama dupa un ecograf facut in zona aia, sau sa te controleze jos, dar daca i ai zis ca esti virgina si el s-a prins clar ca nu esti, nu cred ca te va da de gol, stie ce repercusiuni are aceasta chestie pentru tine. Cel putin asa a facut al meu cu parintii