| EvaTramell a întrebat:

Bună în data de 14 mai am avut contact sexuale neprotejat dar prietenul meu nu s-a terminat. Am făcut în mașină și a fost naspa și ne-am oprit. El așa zice ca nu s-a terminat. După 2 zile mi-am făcut test de sarcina și a ieșit negativ și mi-am mai făcut unul săptămâna aceasta și tot negativ. Trebuia sa mi vina ciclu în 26 dar nu mi-a venit. Eu în urma cu o luna am luat anticoncepționale dar am întrerupt deoarece nu mă mai simțeam așa bine. Anul trecut am fost operata și tot îmi întârzia menstruația, imi întârzia sI câte 2 săptămânii. Acum simptome nu am nici de sarcina și nici de ciclu. M-a durut intr-o zI burta dar atât doar. Ce pot sa fac? Sa mai fac un test azi? Normal doar 2 zile mi-a întârziat. Amândouă teste mi-au ieșit negative. Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Mai fa un test de sarcina la 21 de zile de la ultimul act sexual. Acela iti va spune daca esti sau nu gravida.

| florinflorescu a răspuns:

Buna, sa stii ca sunt femei carora le intarzie si o luna menstruatia, fiindca ovarul nu a produs ovulul. Daca tu ai facut testul de sarcina, chiar de 2 ori, atunci stai linistita. Sa stii ca dupa ce iei anticonceptionale creste posibilitatea de a ramane insarcinata. Nu recomand anticonceptionalele pentru ca sunt toxice pentru organism si poti avea dereglari hormonale, declansarea glandei tiroide, probleme de ingrasare si multe altele. Sunt barbat sunt casatorit si prefer prezervativul, fiindca tin la sanatatea sotiei mele, mai este si varianta sa ejaculezi in afara vaginului, dar ti-o recomand cand ai un partener stabil si de incredere. Iar daca din greseala el ejaculeaza, ai "pastila de a doua zi", pe care poti sa o iei pana 72 de ore de la contact. Ai grija de tine si multa sanatate.

| LrsR a răspuns:

Testul e relevat abia dupa 10 zile de amenoree.